Układ hormonalny odpowiada za utrzymywanie równowagi w organizmie, gdy warunki wewnętrzne i zewnętrzne ulegają zmianom. Zaburzenia funkcjonowania tego układu są przyczyną wielu chorób i dysfunkcji, również tych związanych z układem rozrodczym i płodnością. Z tego powodu badania hormonalne warto wykonywać regularnie, by kontrolować ich poziom i zapobiegać zaburzeniom. Stężenia poszczególnych hormonów można sprawdzić dzięki profilowi hormonalnemu. Co obejmuje to badanie? Przeczytaj i sprawdź.
Profil hormonalny to pakiet badań krwi, które pozwalają ocenić, czy poziom hormonów płciowych w organizmie jest prawidłowy oraz wykryć ewentualne zaburzenia endokrynologiczne. Największe zastosowanie znajduje w diagnostyce przyczyn niepłodności.
Prawidłowe funkcjonowanie gruczołów wydzielających hormony w organizmie człowieka jest niezbędne, by zachować zdrowie zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Niewielkie zmiany w stężeniu hormonów mają ogromny wpływ na procesy metaboliczne i pracę różnych narządów, gdyż wiele z nich wpływa na siebie wzajemnie.
W przypadku układu rozrodczego, to podwzgórze i przysadka w mózgu wydzielają hormony (FSH, LH), które pobudzają jądra i jajniki do działania. Następnie to te gruczoły wydzielają właściwe hormony płciowe (androgeny, estrogeny), które warunkują rozwój cech męskich lub kobiecych oraz prawidłową syntezę plemników i komórek jajowych.
Wyróżniamy dwa rodzaje zaburzeń tych procesów:
Szczególnie u kobiet łatwiej dochodzi do zakłóceń gospodarki hormonalnej z uwagi na obecność cyklu menstruacyjnego i innych przystosowań do zachodzenia w ciążę. Dlatego, jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące zmiany w funkcjonowaniu narządów rozrodczych, a kobieta planuje w przyszłości mieć dzieci, badania należy wykonać niezwłocznie.
Jak sprawdzić, czy hormony są w normie? Służy do tego profil hormonalny. Badania krwi zawarte w ramach profilu służą do oceny stężeń hormonów wydzielanych przez przedni płat przysadki mózgowej. Hormony te wplywają na aktywność narządów rozrodczych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są to:
Głównymi wskazaniami do diagnostyki w kierunku zaburzeń gospodarki hormonalnej są:
Profil hormonalny w Synevo można wykonać w zakresie podstawowym lub rozszerzonym. Pierwszy pakiet obejmuje:
W pakiecie rozszerzonym mieszczą się bardziej zaawansowane badania umożliwiające kompleksową diagnostykę. To na przykład test na poziom DHEAS, czyli hormon wydzielany przez korę nadnerczy, lub na poziom testosteronu.
Badania powinna wykonać każda kobieta bez względu na stan zdrowia, w celu profilaktycznej kontroli stanu gospodarki hormonalnej. Szczególnie w okresie planowania ciąży ważne jest, aby wykluczyć obecność zaburzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na przebiegu cyklu miesięcznego i płodność. Ponadto, zarówno kobiety i mężczyźni, jeśli zaobserwują u siebie objawy towarzyszące zaburzeniom gospodarki hormonalnej, powinni jak najszybciej poddać się badaniu.
U kobiet do diagnostyki powinny skłonić następujące symptomy:
U mężczyzn nie wolno lekceważyć objawów takich jak:
W podstawowym profilu hormonalnym bada się kilka podstawowych parametrów.
Po pierwsze, jest to stężenie estradiolu, który odpowiada za prawidłową strukturę kości, skóry i włosów. Jego poziom pozwala ocenić między innymi funkcje jajników.
Po drugie – badanie FSH. To hormon regulujący wytwarzanie estrogenów. Nieprawidłowe stężenie może oznaczać niewydolność jajników.
Po trzecie, profil hormonalny zawiera badanie LH, który stymuluje jajniki do produkcji hormonów.
Po czwarte, sprawdzany jest poziom progesteronu, odpowiedzialnego za regulację cyklu miesiączkowego.
Po piąte – prolaktyna, czyli hormon, który wywołuje laktację, utratę miesiączki i bezpłodność u kobiet oraz impotencję u mężczyzn.
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.