Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Angina

Angina ropna – przyczyny i objawy choroby

Angina – w tym angina ropna – jest jedną z infekcji sezonowych (pacjenci najczęściej zapadają na nią w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny). Choroba charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem oraz objawami powiązanymi głównie z zapaleniem gardła (wśród nich wymienia się ból, obrzęk, zaczerwienienie śluzówki i inne). Co jest przyczyną anginy ropnej? Jak wygląda diagnostyka i leczenie choroby? Czy angina ropna jest zaraźliwa, a jeśli tak – jak dochodzi do zakażenia? Poznaj najważniejsze informacje o ostrym zapaleniu gardła oraz migdałków podniebiennych pochodzenia bakteryjnego i sprawdź, jak rozpoznać charakterystyczne symptomy infekcji!

Angina ropna – czy jest zaraźliwa? Jak dochodzi do zakażenia?

Przyczyną anginy ropnej – fachowo określanej mianem ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych – jest zakażenie bakterią, a mianowicie paciorkowcem B-hemolizującym z grupy A Streptococcus pyogenes (w skrócie – PBHA). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z aerozolem wytwarzanym przez osobę chorą podczas kaszlu, kichania czy mówienia (angina ropna jest więc chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową). Co ciekawe, paciorkowce odpowiedzialne za powstanie omawianej choroby są także przyczyną płonicy (szkarlatyny) oraz róży – zapalenia skóry.

Angina ropna występuje znacznie rzadziej, niż angina wirusowa (czyli klasyczne zapalenie gardła), natomiast różnicowanie obu tych infekcji jest istotne dla zaplanowania i wdrożenia leczenia. W przypadku anginy wirusowej przyjmuje się bowiem postawę wyczekującą połączoną z łagodzeniem objawów, natomiast przy anginie ropnej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Różnicowanie odbywa się za pomocą szczegółowego wywiadu, dzięki któremu lekarz rozpoznaje objawy, a w razie potrzeby dodatkowo można wykonać badanie wymazu z gardła na obecność paciorkowców.

Angina ropna - objawy choroby

Cechą charakterystyczną anginy ropnej jest jej gwałtowny początek – objawy pojawiają się i nasilają z godziny na godzinę, coraz bardziej dokuczając pacjentowi. Wśród symptomów anginy paciorkowcowej wyróżnia się:

  • bardzo silny ból gardła, narastający w czasie – wielu pacjentom uniemożliwia on jedzenie i picie, a nawet przełykanie śliny czy mówienie;
  • stan podgorączkowy lub gorączkę;
  • zaczerwienienie gardła, jego obrzęk, biały nalot na migdałkach i języczku podniebiennym;
  • powiększone i tkliwe węzły chłonne szyjne;
  • brak apetytu, złe samopoczucie, bóle głowy.

Do oceny objawów oraz postawienia diagnozy stosuje się skalę punktową Centora/McIsaaca – weryfikuje ona takie aspekty, jak brak lub obecność kaszlu, przedział wiekowy, w którym znajduje się pacjent, obecność nalotu na migdałkach podniebiennych i ich powiększenie, gorączkę oraz powiększenie węzłów chłonnych. Chory sumarycznie może wedle tej skali uzyskać łącznie 5 punktów, przy czym punktacja od 4 do 5 punktów jednoznacznie wskazuje na rozpoznanie anginy bakteryjnej oraz na konieczność włączenia antybiotykoterapii.

Angina ropna - leczenie i sposoby na łagodzenie dolegliwości

Leczenie anginy ropnej polega na stosowaniu antybiotyku w określonej przez lekarza dawce oraz w odpowiednim schemacie, zazwyczaj przez okres 10 dni. Fenoksymetolopenicylina jest preparatem pierwszego wyboru, natomiast przy braku tolerancji leku dobiera się u pacjenta inny wariant antybiotyku. Jeśli dana osoba nie jest w stanie przyjmować terapii doustnie, wówczas zaleca się stosowanie zastrzyków domięśniowych.

Oprócz właściwego leczenia, wspomagająco zaleca się podawanie pacjentom leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (ibuprofen, paracetamol), leków powlekających błonę śluzową gardła w postaci tabletek do ssania, syropów czy sprayów, a także preparatów miejscowo znieczulających (na przykład z zawartością lidokainy).

Angina ropna – ile trwa? Kiedy znika ropa?

Angina ropna trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni, natomiast przy odpowiednim leczeniu antybiotykowym jej objawy mogą ustąpić u chorego nawet po 3-4 dniach (nie należy wówczas przerywać przyjmowania leków). Biały nalot – przez niektórych określany „ropą” – znika z gardła również do kilku dni po wdrożeniu leczenia.

Co istotne, osoba chora przyjmująca antybiotyk przestaje zarażać już po dobie od podania leku, natomiast pacjenci, którzy zdrowieją samodzielnie mogą przenosić bakterie na innych nawet do tygodnia po ustąpieniu objawów.

Źródła:

  1. Sawiec, J. Mrukowicz, L. Szenborn, Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina) [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej online, 10.08.2023
  2. Dr hab. med. B. Skotnicka, Angina – objawy, przyczyny, leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 21.12.2022
  3. Dr n. med. M. Śledzińska, Standardy leczenia anginy i szkarlatyny [w:] Pediatria po Dyplomie 01/2020
  4. Mazur, Możliwości i ograniczenia diagnostyki mikrobiologicznej ostrych zapaleń górnych dróg oddechowych oraz budowanie podstaw racjonalnej antybiotykoterapii empirycznej na bazie danych lokalnych – opinia mikrobiologa [w:] Borgis – Nowa Medycyna 2/2009