Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Cukrzyca stanowi grupę zaburzeń metabolicznych charakteryzujących się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z zaburzenia wydzielania lub działania insuliny. Ze względu na bardzo poważne powikłania utrzymującej się hiperglikemii istotne znaczenie ma wczesne wykrycie zaburzeń jak również predyspozycji do ich wystąpienia.

Celowe wydaje się skupienie uwagi na stanach przedcukrzycowych. Pod tym określeniem kryją się dwa obszary – nieprawidłowa glikemia na czczo (wartości stężenia glukozy na czczo 100 – 125 mg/dl) i nieprawidłowa tolerancja glukozy (glikemia po 120 min. od obciążenia 140 – 199 mg/dl).

Dobrze zebrany wywiad z uwzględnieniem dwóch pokoleń wstecz oraz podstawowe badania laboratoryjne, przy wykluczeniu rozpoznania cukrzycy stanowią o możliwości wdrożenia działań mających na celu opóźnienie wystąpienia cukrzycy i jej powikłań.

Jednym z podstawowych kierunków postępowania jest redukcja masy ciała i aktywność fizyczna. Pacjent szukający pomocy znajduje je często u lekarza pierwszego kontaktu. Tu zazwyczaj wymagane jest wsparcie specjalisty dietetyka. Dodatkowo, pacjenci z nadwagą lub otyłością, nie zdający sobie sprawy z zagrożeń, a chcący jedynie poprawić swój wygląd mają szansę, przy prawidłowym podejściu dietetyka, na wykrycie zarówno cukrzycy jak i zagrożenia jej wystąpienia.

Dietetyk nie musi zastępować lekarza, ale jest pełnoprawnym partnerem w procesie diagnostycznym, a szczególnie terapeutycznym. Świadomy pacjent staje się również partnerem i czynnie uczestniczy w całym procesie.

Objawy kliniczne sugerujące możliwość wystąpienia cukrzycy:

Jeśli nie występują objawy kliniczne, badania stężenia glukozy należy przeprowadzać 1 raz na trzy lata, zaś 1 raz na rok u osób:

Nazewnictwo stanów hiperglikemicznych:

Upośledzona tolerancja glukozy może być opisana stwierdzeniami:

Wydaje się, że namawianie do zdrowego stylu życia jest truizmem. Oczywiście nie wszystkie choroby można wyeliminować dietą czy sportem, niemniej aktywność fizyczna, odpowiednia masa ciała i zbilansowana dieta pomagają. W przypadku cukrzycy czy upośledzonej tolerancji glukozy szczególnej roli nabiera wczesna diagnostyka. Powtarzane badania stężenia glukozy, hemoglobiny glikowanej, a w określonych przypadkach (na zlecenie lekarza) doustnego testu tolerancji glukozy wspomogą nas i zabezpieczą przed powikłaniami.