Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
kleszcz ban top

Postępowanie z kleszczem - instrukcja

Postępowanie z kleszczem - instrukcja

icon 01
Sezon „kleszczowy” trwa od marca-kwietnia do października-listopada, w zależności od temperatury powietrza. Liczba kleszczy wzrasta z powodu łagodnych zim. Ponadto z powodu dużej mobilności ludzi i zwierząt domowych, a także coraz częściej zwierząt dzikich szukających pożywienia na terenach poza ich naturalnym środowiskiem, dochodzi do przeniesienia kleszczy z terenów lesistych na obszary parków i ogrodów w miastach.
icon 02
Ugryzienie przez kleszcza zwykle nie jest bolesne, ale może prowadzić do groźnych w skutkach chorób, w tym do kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy, a także anaplazmy, babeszjozy, riketsjozy. Kleszcz może przenosić drobnoustroje będąc w każdej fazie rozwoju, od maleńkiej larwy, poprzez niewielką nimfę, do postaci dorosłej. Po ugryzieniu wydziela do krążenia substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi.
icon 03
Nie każdy kleszcz jest zakażony, dotyczy to 6-20% kleszczy. Ponadto przyjmuje się, że usunięcie kleszcza do 24 godzin od ukąszenia zapobiega przeniesieniu zakażenia. Nie należy więc zwlekać z usunięciem kleszcza, im krócej żeruje, tym mniejsze ryzyko, że nas zakazi.

Usuwanie kleszcza

icon 05
icon 04
icon 06
Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą dostępnych w sprzedaży różnych przyrządów -pęsety, lassa, pompki szczypce, haczyki i inne urządzenia. Są do zakupienia w aptece lub w sklepach internetowych. Ich działanie jest bardzo podobne. Można też wykorzystać zwykłą pęsetę. Kleszcza trzeba chwycić jak najbliżej skóry, a następnie wyjąć zdecydowanym ruchem ( nie wykręcać) starając się usunąć go w całości. Należy sprawdzić, czy nie została w skórze główka kleszcza, a jeśli tak to powtórzyć zabieg.

Miejsce, z którego usunęliśmy kleszcza należy odkazić spirytusem lub wodą utlenioną i obserwować przez kolejne dni. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian należy udać się do lekarza.

Nie należy smarować kleszcza tłuszczem, olejem, alkoholem, przypalać papierosem. W ten sposób uniemożliwiamy mu oddychanie i prowokujemy do szybszego wydalenia zawartości przewodu pokarmowego, w którym mogą być drobnoustroje.

Transport kleszcza do puntu pobrań

icon 07
Po usunięciu kleszcza należy go umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku, np. probówka z korkiem, pojemnik do pobrania moczu, woreczek foliowy z zapięciem strunowym lub inne i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań. Nie należy stosować żadnych dodatkowych substancji utrwalających, w tym alkoholu.

Profilaktyka

icon 09
Unikajmy ryzyka bliskiego kontaktu z kleszczem. Dobrym zabezpieczeniem będzie noszenie odpowiednich ubrań:

  • długich spodni,
  • długich rękawów,
  • nakrycia głowy,
  • także stosowanie repelentów podczas spacerów, zarówno w lasach, jak i w parkach miejskich.
icon 10
Po spacerze warto obejrzeć skórę, szczególnie miejsca najbardziej narażone:

  • zgięcia kolan, łokci,
  • okolice za uszami,
  • uda
  • Jeśli znajdziemy na niej kleszcza, trzeba szybko go usunąć.
icon 11
Osoby, które usunęły kleszcza powinny przez około 30 dni obserwować miejsce ukąszenia w kierunku zmiany przypominającej rumień wędrujący.

W takim przypadku lub przy wystąpieniu innych niepokojących objawów ogólnoustrojowych należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Facebook
LinkedIn
Twitter

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice