Dodano 12 wrzesień 2023
Ciśnienie krwi to parametr zdrowotny, który – przy prawidłowo wykonanych i regularnych pomiarach – może być cenną informacją o stanie i kondycji ludzkiego organizmu. Zestawiony z innymi wynikami badań wykorzystywany jest w diagnostyce wielu schorzeń i przypadłości (w tym nadciśnienia, a oprócz tego – miażdżycy, zespołu metabolicznego i innych, niepokojących stanów). Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Jak mierzyć ciśnienie krwi w domu, by wynik był wiarygodny i jakie rezultaty pomiaru są podstawą do konsultacji z lekarzem? Poznaj najważniejsze informacje o ciśnieniu tętniczym krwi, by w porę rozpoznać niepokojące objawy!
Ciśnienie tętnicze krwi jest parametrem opisującym siłę, z jaką krew obecna w naczyniach krwionośnych napiera na ściany tętnic. Jednostką pomiarową są milimetry słupa rtęci (mm Hg), a wynik pomiaru podaje się w formule X/Y mm Hg, gdzie X to wartość ciśnienia skurczowego (czyli obecnego się w momencie skurczu serca), a Y – ciśnienia rozkurczowego (mierzonego w momencie rozkurczu serca). Ciśnienie rozkurczowe jest zawsze niższe niż ciśnienie skurczowe.
Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi dla ogółu populacji oscyluje w zakresach 120-129/80-84 mm Hg, przy czym u niektórych pacjentów różnicuje się wyniki, biorąc pod uwagę zarówno wiek, jak i płeć.
Optymalna wartość ciśnienia krwi nie zawsze jest taka sama dla każdego człowieka. Parametr ten zależy bowiem od wieku i stanu zdrowia (ulega więc zmianom długookresowym), stanu emocjonalnego, pory dnia, zastosowanych leków czy używek (ciśnienie jest podatne na zmiany średniookresowe) oraz od momentu pracy serca (są to zmiany krótkookresowe – dlatego właśnie pomiaru dokonuje się w momentach skurczu i rozkurczu serca). I tak, zniuansowane normy ciśnienia krwi wynoszą:
Oczywiście „widełki” prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi będą różnić się w zależności od źródeł, a także od stanu zdrowia samego pacjenta (dolegliwości, zaburzeń, chorób towarzyszących). Warto dodać, że różnicowane bywa także ciśnienie krwi u mężczyzn i u kobiet. Okazuje się, że u pań jest ono często fizjologicznie niższe, oscylując w okolicach 110-120/70 (przy czym nadal znajduje się w zakresach prawidłowych dla dorosłej osoby, nie stanowiąc powodu do niepokoju).
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi w domu jest możliwy dzięki zastosowaniu ciśnieniomierza elektronicznego – nadgarstkowego lub naramiennego. Urządzenie składa się zazwyczaj z opaski, którą nakłada się na konkretną część ciała (jak same nazwy wskazują – na ramię lub nadgarstek), a także z modułu elektronicznego sterującego pompką (do zaciskania się opaski), z wyświetlaczem do odczytania wyniku. Ciśnieniomierz trzeba nakładać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji. Aby pomiar był wiarygodny, należy zadbać o:
Nieprawidłowe ciśnienie krwi (tj. powyżej 120-129/80-84 mm Hg) przy pojedynczym pomiarze nie musi od razu oznaczać nadciśnienia. Niepokojącą sytuacją jest jednak stałe utrzymywanie się zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego (podczas kilku pomiarów z rzędu, wykonywanych co kilka lub kilkanaście dni). W takich okolicznościach należy zgłosić się do lekarza, który może zaordynować wykonanie dodatkowych badań krwi (w tym poziomu cholesterolu, glukozy i innych parametrów) czy też badań serca, koniecznych do diagnostyki nadciśnienia i chorób układu krążenia.
Uwaga! W przypadku odnotowania ciśnienia krwi na poziomie 180/120 mm Hg lub wyższym, należy natychmiast udać się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Taka wartość ciśnienia tętniczego krwi zagraża bowiem wydolności narządów oraz życiu pacjenta (stan ten określa się mianem przełomu nadciśnieniowego).
Źródła:
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.