Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Male and female doctors making presentation near phone. Healthcare needs of all age groups

Już nie DR Google, ale Dr Aplikacja. Jak technologia wspiera nasze zdrowie?

Sztuczna inteligencja wkroczyła do naszych szpitali, dając wsparcie lekarzom w wykonywaniu czynności medycznych, wymagających czasu i będących powtarzalnymi schematami, przy których zdarzały się błędy. Dziś specjalne algorytmy analizują tysiące wyników badań tomograficznych czy rezonansowych, sugerują najbardziej prawdopodobne diagnozy i sposoby leczenia. Zbierają dane o naszym zdrowiu i porównują je, by dać nam najbardziej optymalne propozycje profilaktyki. My też codziennie korzystamy z takich rozwiązań, które ułatwiają nam życie. Oszczędzają czas i sprawiają, że wiele niedostępnych dotychczas możliwości staje się na wyciągnięcie ręki.

Zdrowie jest naszym priorytetem

Większość z nas ma przy sobie zwykle urządzenie typu smartfon, korzystamy też z nadgarstkowych opasek monitorujących naszą aktywność: liczbę kroków, puls, ciśnienie, jakość i długość snu, wydolność itd. Coraz bardziej przekonujemy się, że nowoczesna technologia może wspierać nasze zdrowie i jesteśmy wobec niej już mniej sceptyczni niż jeszcze kilka lat temu. Ufamy Sztucznej Inteligencji i wykorzystujemy ją, by dbać o siebie.

Pandemia dała impuls do rozszerzania wizyt lekarskich on line, terapii na odległość, a nawet wsparcia podczas operacji chirurgicznych. Przede wszystkim jednak sprawiła, że zdrowie stało się dla wielu z nas priorytetem. Specjaliści obserwują, że coraz więcej osób interesuje się profilaktyką. Aby łatwiej i skuteczniej dbać o dobrostan fizyczny i psychiczny, a także przyspieszyć lub ułatwić powrót do dobrej kondycji, firmy z branży IT oferują aplikacje, wspierające zdrowie. Pacjenci zyskują więc szeroki wachlarz „apek”, dzięki którym dbanie o zdrowie staje się łatwiejsze. Teraz sami możemy odpowiedzialnie zająć się monitorowaniem swojego ciała i psychiki, a jeśli coś wzbudzi nasz niepokój, niemal od razu skonsultować to ze specjalistą on line lub stacjonarnie.

Wirtualna przychodnia

Kolejki do lekarza nie znikną z dnia na dzień. Czasem trzeba szybko zasięgnąć porady lekarskiej. Można na konsultację „udać się” do wirtualnej przychodni. Taką możliwość oferują platformy np.  Med24, Doctor.One, Healthly czy HomeDoctor. Choć każda z nich działa nieco odmiennie, to oferują swoim użytkownikom bezpośredni dostęp do lekarzy specjalistów, a także do psychoterapeutów, dietetyków i fizjoterapeutów. Komunikacja z pacjentem najczęściej odbywa się wirtualnie, ale w trakcie takiego spotkania specjalista decyduje, czy wystarczy zdalny monitoring pacjenta, czy konieczna jest wizyta stacjonarna.

Spersonalizowana profilaktyka

Stara zasada mówi, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, a z pomocą aplikacji ta prewencja wielu chorób jest łatwiejsza. Aplikacja Helfio poprzez zaawansowaną analizę i kontrolę parametrów zdrowotnych, pomaga użytkownikowi dopasować indywidualnie program zdrowego stylu życia, zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości. Może okazać się pomocna m.in. w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nagłych złamań i utraty mięśni. A jeśli ktoś już ma zalecenia lekarskie, ale trudno mu ich przestrzegać, wsparciem może być np. aplikacja Rytme. Zawiera materiały edukacyjne i gotowe narzędzie do modyfikacji stylu życia. Zwiększa to motywację do stosowania się do lekarskich porad. Lepiej zaplanować profilaktykę konkretnych chorób, np. raka jelita grubego, można z pomocą aplikacji genXone. Instaluje się „apkę”, wysyła do dedykowanego laboratorium próbkę kału i wypełnia szczegółowy kwestionariusz opisujący nasz styl życia, nawyki, dietę, przyjmowane leki. Na podstawie tych danych oraz wyników z laboratorium o składzie mikroflory jelitowej aplikacja (wykorzystując oczywiście specjalną technologię) generuje raport. Są w nim wskazówki, indywidualnie dobrane, jak dbać o bakterie żyjące w jelitach, by ich skład był dla nas korzystny. Bowiem bakterie dbają o to, by jelita pracowały prawidłowo, w ten sposób zapobiegając poważnym schorzeniom.

Wsparcie w chorobie

Osoby, które chorują na cukrzycę typu 1 czy typu 2 muszą regularnie kontrolować glikemię, czyli poziom cukru we krwi. Robi się najczęściej nakłuwając opuszkę palca, by pobrać kroplę krwi i zbadać ją za pomocą glukometru. Można zastąpić te niewygodne nakłucia. Służy do tego np. GlucoStation. To urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru glukozy we krwi. Na ramię wszczepiamy czujnik, a w komórce mamy zainstalowaną aplikację jako czytnik. Gdy chcemy zmierzyć poziom glukozy, przykładami telefon do czujnika, a smartfon odbierze sygnał z umieszczonego na ramieniu czujnika. Pomiar jest całodobowy, dane przechowywane są w chmurze, a pacjent nie musi nakłuwać skóry. W dodatku dane można pokazać lekarzowi, przesyłając mu je jako wiadomość. Osobie po udarze może natomiast przydać się aplikacja ABAStroke. Stworzono ją jako pomoc w domowej rehabilitacji deficytów poznawczych, które są następstwem udaru. Ma za zadanie motywować pacjenta do codziennych ćwiczeń i pomagać w tym treningu. Po przejściu udaru taka rehabilitacja jest niezwykle ważna i decyduje o powrocie do zdrowia.  Zalecenia są ustalane wcześniej z lekarzem prowadzącym. Jeśli ktoś cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego i wymaga stałego monitoringu oddechu, sprawę ułatwi np. aplikacja AIDMED. Urządzenie, które pacjent ma cały czas przy sobie zbiera o nim dane, natomiast algorytmy oparte na Sztucznej Inteligencji automatycznie przetwarzają sygnały. System jest przeznaczony także do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu w warunkach domowych (poligrafia) oraz wykrywania arytmii.

Algorytm na tarczycowe kłopoty

Choroba Hashimoto najczęściej dotyka kobiety. W schorzeniu tym tarczyca, atakowana przez układ odpornościowy, staje się „nieobliczalna”. Wywołuje kłopoty ze skórą, włosami, nastrojem, a także przyczynia się do tycia bez wyraźnego powodu. Ważne w chorobie jest odpowiednie żywienie i unikanie stresu. Ze wsparciem aplikacji mobilnej Hashiona można łatwiej panować nad chorobą. Apka dzięki analizie codziennych zachowań pacjenta znajduje indywidualne zależności zaostrzające chorobę. Wspiera też w zmianie nawyków kluczowych dla osiągnięcia remisji choroby, np. dietetycznych.

Ostrzeżenie przed nałogiem

Kiedy rzucamy palenie albo inny nałóg, ciągle jesteśmy wystawiani na pokusy. Dlatego tak trudno się rozstać z dymkiem czy uzależnieniem od np. mediów społecznościowych. Aplikację Nałogometr, która korzysta z technologii przewidywania ryzyka nawrotu nałogu, stworzono po to, by ostrzegała, że możemy wpaść w pułapkę naszych dawnych nawyków. Nałogometr jest w stanie przewidzieć niemal 90% nawrotów co najmniej 48 godzin przed ich wystąpieniem. Apka informuje użytkowników, które z ich zachowań zwiększają ryzyko wpadki oraz co można zrobić, aby jej uniknąć.