Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Lekarze, mikrobiolodzy i biochemicy kliniczni dyskutowali o trendach i zakresie współpracy w procesie diagnostycznym zakażeń układu moczowego. Warsztaty zorganizowane zostały przez Synevo Sp. z o.o. w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Biotechnologów i Mikrobiologów BioMillenium 2017.

Ogólnopolska Konferencja Biotechnologów i Mikrobiologów BioMillenium 2017 pt. “Trendy i rozwiązania w biotechnologii i mikrobiologii” odbyła się w dniach 6-8 września 2017 r. w Gdańsku. Jej głównym celem było przedstawienie kierunków rozwoju biotechnologii i mikrobiologii oraz wskazanie rozwiązań z zakresu obydwu dziedzin stosowanych w wielu gałęziach przemysłu i w medycynie.

W ramach Konferencji eksperci Synevo Laboratoriów Medycznych przygotowali i przeprowadzili warsztaty „Czasy indywidualnych decyzji medycznych minęły bezpowrotnie – lekarz klinicysta, lekarz mikrobiolog, biochemia kliniczna, zawsze razem, nigdy osobno”.

Spotkanie rozpoczęło się wspomnieniem zmarłego w lipcu dr. Andrzeja Marszałka, Dyrektora Medycznego Synevo, który był pomysłodawcą warsztatów i od kilku lat propagował współpracę pomiędzy lekarzami, mikrobiologami i biochemikami klinicznymi.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji warsztatów była diagnostyka zakażeń układu moczowego (ZUM), począwszy od biochemicznych wykładników przez diagnostykę mikrobiologiczną, po metody biologii molekularnej. Dr n. med. Iwona Kozak – Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju, Synevo Laboratoria Medyczne przedstawiła choroby tej grupy jako potencjalne źródło sepsy, zwracając uwagę na tzw. drobne wrota zakażenia i konieczność zachowania czujności w przypadku objawów mogących sugerować rozwój sepsy. Jednocześnie podkreśliła, że obecny rozwój diagnostyki pozwala na szybkie postawienie rozpoznania. Obecnie dostępnych jest ponad 100 biomarkerów infekcji – mówi dr Kozak-Michałowska. W diagnostyce sepsy korzystamy przede wszystkim z podstawowych badań: morfologii krwi obwodowej i ogólnego badania moczu, a także z badań biochemicznych i koagulologicznych oraz markerów zapalenia, wśród których szczególnie ważna jest prokalcytonina – podkreśla.

Dr n. med. Alfred Samet z Synevo Laboratoriów Medycznych skupił się w swojej prelekcji na mikrobiologicznej diagnostyce ZUM, zwracając uwagę na wagę oznaczenia szczepów patogenów dla prawidłowego postępowania medycznego. Dr hab. Beata Krawczyk, prof. PG z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii, Politechniki Gdańskiej przedstawiła wyniki badań, w których analizowano zależność pomiędzy genotypem i filogenotypem a predyspozycją szczepów E. Coli do wywołania infekcji.

W trakcie prelekcji dr hab. Beaty Zalewskiej-Piątek z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii, Politechniki Gdańskiej poruszona została problematyka nowych metod terapeutycznych. Zazwyczaj terapia antybiotykowa jest bardzo skuteczna w kontrolowaniu i terapii ZUM, jednak narastająca wielo-lekooporność szczepów bakteryjnych zmusza środowisko medyczne do poszukiwania nowych form terapeutycznych i strategii prewencyjnych w postaci innowacyjnych anty-urowirulentnych terapeutyków, szczepionek fimbrialnych, czy inhibitorów receptorów adhezyjnych.

Wykłady spotkały się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników warsztatów i były bardzo dobrze przyjęte.