AUTOR: dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju w Synevo
DATA: 05.09.2023
Legioneloza została opisana po raz pierwszy w 1977 roku po stwierdzeniu epidemii zapalenia płuc z wysoką śmiertelnością wśród uczestników Konwencji Legionu Amerykańskiego w Filadelfii w 1976 roku. Chorobę wywołuje bakteria Legionella pneumophila.
Występują 3 postacie kliniczne legionelozy:
Legionella pneumophila najchętniej bytuje w środowisku wodnym. Mogą to być naturalne i sztuczne muliste zbiorniki wodne, stawy, bagna i mokradła, gorące źródła lecznicze, nawet wilgotna ziemia. Szczególnie niebezpieczna jest zdolność tej bakterii do kolonizowania sieci wodociągowej i urządzeń kąpielowych (wanny wirowe, z hydromasażem, słuchawki prysznicowe, sitka w kranach), urządzeń kąpielowych stosowanych w lecznictwie balneologicznym, basenów, sauny, a także jej obecność w narzędzia stomatologicznych chłodzonych wodą, fontannach, inhalatorach szpitalnych, klimatyzatorach i urządzeniach nawilżających znajdujące się w pomieszczeniach i samochodach.
Zakażenie szerzy się przez powietrze, w którym unosi się drobno kropelkowy aerozol zawierający bakterie. Aerozol unoszony przez wiatr może być zakaźny nawet w odległości 1 km od źródła. Do infekcji może dojść podczas wdychania zakażonego powietrza lub zachłyśnięcia się zakażoną wodą.
Zakażeniu sprzyja skorodowana, nieczyszczona przez wiele lat instalacja, gromadzenie się osadów, glanów, alg i innych mikroorganizmów, temperatura wody 20-60 stopni Celsjusza, nieużywanie instalacji końcowych przed dłuższy czas, np. podczas wyjazdów wakacyjnych.
Jeśli przez dłuższy czas nie korzystano z wody we własnym domu czy mieszkaniu należy odkręcić gorącą wodę włączając wszystkie krany i źródła wody na 2 do 3 minut, Strumień wody nie powinien być gwałtowny, żeby nie doprowadzić do powstania wodnego aerozolu.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.