yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Równowaga hormonalna u kobiet

równowaga hormonalna u kobiet

Jaka jest rola hormonów u kobiet?

Rola hormonów w utrzymaniu stanu zdrowia jest nie do przecenienia. Szczególnie u kobiet znaczenie utrzymania prawidłowego stanu równowagi hormonalnej jest wyjątkowo istotna. Cechy męskie budowy ciała, pojawienie się owłosienia na twarzy lub ciele, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, a także stan skóry, włosów, paznokci, kości to obszary podlegające regulacji przez hormony płciowe. Zaburzenia w tych obszarach zazwyczaj skłaniają do wizyty u lekarza. Jeżeli jednak chcesz najpierw przygotować się do wizyty, rozszerzyć zakres diagnostyki, monitorować swój stan zdrowia to właśnie ten pakiet badań jest dla Ciebie.

Kup profil Równowaga hormonalna kobiety online 

 

ESTRADIOL

Estradiol odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury kości i fizjologii skóry i włosów. Pomiar poziomu estradiolu wykorzystywany jest do oceny funkcji jajników i monitorowania rozwoju pęcherzyków folikularnych. Wskazaniem do oznaczenia są: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia okresu pokwitania, kontrola owulacji indukowanej lekami.

Podwyższony poziom estradiolu występuje w fazie około-owulacyjnej, w wywołanej lekami owulacji wielu pęcherzyków, w przypadku istnienia guzów wytwarzających estrogeny. Obniżony poziom obserwuje się w pierwotnej i wtórnej niewydolności jajników. 

PROGESTERON

Wspólnie z estrogenami reguluje funkcje układu rozrodczego podczas cyklu miesięcznego. Wydzielany jest przez ciałko żółte i łożysko. Znikome ilości są wydzielane przez korę nadnerczy a u mężczyzn dodatkowo przez jądra. W przypadku braku zapłodnienia ciałko żółte zanika, produkcja progesteronu zmniejsza się i dochodzi do krwawienia miesięcznego. W przypadku implantacji zapłodnionej komórki jajowej ciałko żółte podtrzymuje swoją działalność poprawiając warunki umożliwiające utrzymanie ciąży. Wartości podwyższone występują w przypadku guzów jajnika, zaśniadu groniastego, zespołu nadnerczowo-płciowego. Wartości obniżone przy zaburzeniach owulacji i nieprawidłowym działaniu jajników.

FSH

Hormon wytwarzany w przednim płacie przysadki mózgowej. Wartości podwyższone obserwuje się u kobiet z pierwotną niewydolnością jajników. Wartości obniżone u kobiet występują w przypadku wtórnej niewydolności jajników z powodu dysfunkcji przysadki, stosowania środków hamujących owulację, stosowania sterydów płciowych. FSH reguluje wytwarzanie estrogenów. Jego zaburzenia znajdują odzwierciedlenie w stanach takich jak niepokój, depresje, zatrzymanie wody w ustroju, nadwaga, zaburzenia miesiączkowania. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w połączeniu z oceną innych hormonów (LH, Estradiol, testosteron, progesteron).

LH

Hormon przysadki mózgowej, wytwarzany pod kontrolą podwzgórza. Jest on jednym z podstawowych hormonów płciowych. Wykazuje właściwości stymulujące jajniki do wytwarzania hormonów, głównie estradiolu i podlega sprzężeniu zwrotnemu. W okresie menopauzalnym, wraz z zanikaniem funkcji jajników stężenie LH wzrasta. Wartości podwyższone u kobiet występują w przypadku policystycznych jajników lub pierwotnej niewydolności jajników. Wartości obniżone, przy wtórnej niewydolności jajników. Oznaczenia LH, wraz z innymi hormonami płciowymi, wykorzystywane są w diagnostyce przyczyn niepłodności i zaburzeń miesiączkowania.

TESTOSTERON

Testosteron jest hormonem sterydowym, głównym męskim hormonem płciowym i produkowany jest w jądrach. U kobiet testosteron występuję w niewielkich ilościach i jego źródłem są jajniki oraz kora nadnerczy. Wartości testosteronu znacznie się zmieniają w ciągu doby. Zaleca się pobranie materiału do badania między 8 a 10 rano.

Wartości podwyższone

Przyczynami wartości podwyższonych u kobiet mogą być:

  • guzy jajnika,
  • guzy nadnerczy,
  • zespół Cushinga.

Wartości obniżone

Przyczynami wartości obniżonych u kobiet mogą być:

  • niewydolność jajników,
  • środki antykoncepcyjne,
  • choroba Addisona,
  • narkotyki
  • marskość wątroby.

SHBG

Jest to białko wytwarzane w wątrobie, odpowiedzialne za transport i neutralizację hormonów. Oznaczenie wykorzystywane jest, wspólnie z badaniem stężenia testosteronu do wyliczenia indeksu wolnych androgenów. U kobiet indeks ten sugeruje ilość biodostępnego testosteronu. Badanie przydatne w diagnostyce zburzeń miesiączkowania, ”]hirsutyzmu, niepłodności czy zespołu policystycznych jajników.

DHEA-S

Jest to żeński hormon płciowy wytwarzany głównie przez nadnercza, a także przez jajniki i jądra. Wartości podwyższone u kobiet mogą łączyć się z zaburzeniami miesiączkowania, ”]hirsutyzmem, ”]wirylizacją, występowaniem trądziku.

PROLAKTYNA

Prolaktyna to hormon wytwarzany w przysadce mózgowej. Inicjuje on i podtrzymuje laktację u kobiet oraz reguluje funkcję gruczołów rozrodczych u obu płci. Nadmiar prolaktyny wywołuje jedno- lub obustronną laktację, utratę miesiączki, bezpłodność u kobiet oraz impotencję i niewydolność jąder u mężczyzn. Wartości podwyższone wymagają poszerzonej diagnostyki przysadki. Mogą być wywołane lekami takimi jak: metoklopramid, leki hamujące owulację, neuroleptyki, estrogeny, leki obniżające ciśnienie krwi. Rzadko obserwuje się hiperprolaktynemię w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Zamów badanie on-line

Sprawdź naszą ofertę

Znajdź odpowiedni test dla siebie.
Odwiedź nasz sklep internetowy.

Wybierz badanie

Kontakt telefoniczny

+48 22 120 24 00

Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Napisz do nas

Laboratoria i punkty pobrań

Jesteśmy w całej Polsce

Znajdź najbliższy Punkt.
Wykonaj badanie i sprawdź wyniki online.

Znajdź punkt