Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Group of pregnant women practicing yoga in gym

Spokojne oczekiwanie - testy prenatalne
w opinii kobiet w ciąży

Przyszłe mamy są coraz bardziej świadome, że jeszcze gdy są w ciąży mogą sprawdzić, czy ich dziecko jest zdrowe. Można to zrobić nawet na wczesnym etapie ciąży. Według badań aż 88% kobiet, spodziewających się dziecka chce wykonać takie badanie. Ponad 80% z nich aktywnie poszukuje informacji genetycznych, które mają znaczenie dla zdrowia ich przyszłych dzieci, a 71% chce otrzymać dane dotyczące powszechnych trisomii (to obecność dodatkowego trzeciego chromosomu, który odpowiada za niektóre wady) za pomocą testów NIPT.

Co to za testy?

Badania prenatalne NIPT to Nieinwazyjne Testy Prenatalne. Wykorzystuje się w nich cfDNA, czyli krążący we krwi materiał genetyczny. Tym skrótem określa się kwas deoksyrybonukleinowy, znajdujący się we krwi matki. Na jego podstawie można zdobyć informacje o zdrowiu rozwijającego się w macicy dziecka. NIPT oparte na analizie cfDNA matki jest używane w prenatalnych badaniach przesiewowych do wykrywania anomalii chromosomowych u płodu, zwłaszcza trisomii. To bezpieczna i dokładniejsza metoda niż tradycyjne testy surowicy, dodatkowo ma potencjał wykrywania rzadszych schorzeń genetycznych. W porównaniu do procedur inwazyjnych, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, NIPT nie niesie ryzyka powikłań dla płodu.

Kobiety czują się bardziej bezpieczne dzięki testowi

Aby przekonać się, jak nieinwazyjne testy prenatalne są odbierane przez kobiety, spodziewające się dziecka, przeprowadzono wśród nich ankietę. Do udziału w niej zaproszono panie, które zdecydowały się na badania przesiewowe cfDNA w prywatnej klinice prenatalnej w Kanadzie, w Quebec City, od kwietnia 2021 r. do września 2021 r. Respondentki nie były obciążone szczególnym ryzykiem wad genetycznych płodu, więc dla nich badanie miało na celu głównie walor informacyjny. Zdecydowana większość uczestniczek badań przesiewowych cfDNA chciała dowiedzieć się, czy jakieś czynniki mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie ich dzieci przed narodzinami (88%) lub po nich (82%). Wiele uczestniczek było zainteresowanych tym, czy coś może zagrozić zdrowiu ich dziecka w przyszłości, a także czy coś wpłynie na zdrowie ich samych w trakcie ciąży lub po niej. Kobiety były zainteresowane określeniem płci płodu (86%) oraz wykryciem typowych trisomii (71%). Ponadto, prawie połowa uczestniczek chciała otrzymać wiadomości na temat rzadkich autosomalnych aneuploidii oraz wszystkich informacji genetycznych, które mają znaczenie dla zdrowia dziecka.

Sprawdzona technika

Nieinwazyjne testy prenatalna zaczęły być wykonywane w 2011 r. i dziś są cenną metodą diagnostyczną w prenatalnej opiece zdrowotnej, pozwalającą na wykrywanie potencjalnych anomalii chromosomowych u płodu. Choć wciąż trwają prace nad udoskonaleniem testu, to już dziś rozszerzony NIPT pozwala na badanie szerszego zakresu zmian w chromosomach i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród przyszłych mam. Pozwala uzyskać ciężarnym sporo ważnych informacji o zdrowiu swojego nienarodzonego dziecka. A przecież to jest dla mam najważniejsze!