Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine
Profil wątrobowy

Zdrowa wątroba - pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Pakiet dedykowany dla oceny funkcji wątroby, największego gruczołu w organizmie biorącego udział w gospodarce węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Wątroba odgrywa również bardzo ważną rolę w odtruwaniu organizmu (neutralizacja toksyn), a także uczestniczy w procesach immunologicznych.

Objawy, które mogą sugerować zaburzenia funkcji wątroby to:

  • Zmęczenie, nietolerancja wysiłku
  • Ból w prawym podżebrzu lub ból w nadbrzuszu
  • Zaburzenia łaknienia, nudności, wymioty, jadłowstręt
  • Świąd skóry
  • Bóle stawów
  • Bóle mięśni
  • Zaburzenia hormonalne
  • Zażółcenie skóry
  • Powiększenie obwodu brzucha

 

Do wykonania badań konieczne jest pobranie krwi żylnej, najlepiej rano, na czczo. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Badania w pakiecie

Albumina

Jest syntetyzowana w wątrobie i odpowiada za utrzymanie ciśnienia osmotycznego krwi. Albuminy transportują różne składniki krążące we krwi takie jak jony metali, kwasy tłuszczowe, bilirubina, hormony. Obniżone stężenie albuminy najczęściej wynika z niedożywienie, występuje także w chorobach wątroby, nerek lub przewodu pokarmowego.

ALP – fosfataza zasadowa

Enzym występujący w błonach komórkowych wielu tkanek.  Najwyższe stężenia stwierdza się w kościach, wątrobie, kanalikach nerkowych i komórkach śluzówki jelit. Do wzrostu ALP we krwi dochodzi w chorobach wątroby przebiegających z zastojem żółci, w zapaleniu dróg żółciowych, w wirusowym zapaleniu wątroby, a także w chorobach kości i nadczynności przytarczyc.

ALT – aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa jest enzymem wewnątrzkomórkowym występującym głównie w wątrobie i mięśniach. Wzrost aktywności ALT obserwuje się w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego. Do oceny ciężkości uszkodzenia wątroby stosuje się wskaźnik de Ritisa wyliczany na podstawie wyników ALT i AST.

AST – aminotransferaza asparaginianowa

Aminotransferaza asparaginowa – enzym wewnątrzkomórkowy występujący w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach.  Bardzo duży wzrost aktywności AST występuje w stanach ostrych takich jak wirusowe zapalenia wątroby, toksyczne zapalenie wątroby czy poalkoholowe zapalenie wątroby. Aktywność ALT wzrasta również w zawale mięśnia sercowego, cholestazie, marskości wątroby, chorobach nowotworowych oraz przy uszkodzenie mięśni szkieletowych.

Bilirubina całkowita

Bilirubina powstaje w wątrobie, śledzionie lub szpiku kostnym w wyniku przemiany grupy hemowej cząsteczki hemoglobiny uwalnianej z krwinek czerwonych podczas ich rozpadu. Do wzrostu stężenia bilirubiny we krwi dochodzi w wyniku nasilonej hemolizy krwinek czerwonych (żółtaczka hemolityczna), upośledzonego wychwytywania bilirubiny przez komórki wątroby (zapalenie lub stłuszczenie wątroby, nowotwory wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby), a także na skutek utrudnionego odpływu żółci (żółtaczka zastoinowa) i hiperbilirubinemii uwarunkowanych genetycznie. Badanie przydatne jest szczególnie w diagnostyce różnicowej żółtaczek.

GTP – gamma-glutamylotransferaza

GTP enzym występujący w nerkach, wątrobie, drogach żółciowych, trzustce i jelitach. Oznaczany we krwi pochodzi głównie z wątroby lub dróg żółciowych, dlatego badanie przydatne jest w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Oznaczanie aktywności GGTP ma także znaczenie pomocnicze w stwierdzeniu źródła podwyższonej aktywności ALP w surowicy, która może wzrastać także w chorobach kości. GGTP należy do enzymów indukowanych m.in. przez alkohol i niektóre leki. Aktywność enzymu wzrasta w przypadku nadużywania alkoholu, zmniejsza się w okresie abstynencji.

 

HBs antygen – antygen s wirusa zapalenia wątroby typu B

Antygen s związany jest z białkiem powierzchniowym otoczki wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu B. HBs antygen wykrywany jest na 1-4 tygodni przed wystąpieniem objawów klinicznych zakażenia lub najpóźniej po tygodniu, do dwóch po ich wystąpieniu. U większości chorych zanika w ciągu 6 miesięcy. Obecność antygenu w czasie powyżej 6 miesięcy świadczy o przewlekłym zakażeniu. Oznaczanie antygenu HBs jest podstawowym badaniem przesiewowym w diagnostyce WZW typu B.

Przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C HCV

Badanie polegające na wykrywaniu przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Diagnostyka WZW typu C obejmuje na pierwszym etapie oznaczanie przeciwciał anty HCV, które są wykrywane we krwi po 4–10 tygodni po zakażeniu. Wirus przenosi się poprzez kontakt z krwią i zakażonymi tkankami, w tym także jako zakażenia matczyno-płodowe oraz drogą kontaktów seksualnych. Okres wylęgania choroby wynosi średnio 50 dni (15–160 dni) i może mieć przebieg ostry lub przewlekły, w konsekwencji którego może rozwinąć się marskość lub pierwotny rak wątroby. Wczesne wykrycie zakażenia jest bardzo ważne i pozwala na rozpoczęcie terapii.  

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Zdrowa wątroba” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

  1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
  2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę wyniki.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
  3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
  4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
  5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.