Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Profil wątrobowy

Zdrowa wątroba - pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Pakiet dedykowany dla oceny funkcji wątroby, największego gruczołu w organizmie biorącego udział w gospodarce węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. Wątroba odgrywa również bardzo ważną rolę w odtruwaniu organizmu (neutralizacja toksyn), a także uczestniczy w procesach immunologicznych.

Objawy, które mogą sugerować zaburzenia funkcji wątroby to:

 • Zmęczenie, nietolerancja wysiłku
 • Ból w prawym podżebrzu lub ból w nadbrzuszu
 • Zaburzenia łaknienia, nudności, wymioty, jadłowstręt
 • Świąd skóry
 • Bóle stawów
 • Bóle mięśni
 • Zaburzenia hormonalne
 • Zażółcenie skóry
 • Powiększenie obwodu brzucha

 

Do wykonania badań konieczne jest pobranie krwi żylnej, najlepiej rano, na czczo. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Badania w pakiecie

Albumina

Jest syntetyzowana w wątrobie i odpowiada za utrzymanie ciśnienia osmotycznego krwi. Albuminy transportują różne składniki krążące we krwi takie jak jony metali, kwasy tłuszczowe, bilirubina, hormony. Obniżone stężenie albuminy najczęściej wynika z niedożywienie, występuje także w chorobach wątroby, nerek lub przewodu pokarmowego.

ALP – fosfataza zasadowa

Enzym występujący w błonach komórkowych wielu tkanek.  Najwyższe stężenia stwierdza się w kościach, wątrobie, kanalikach nerkowych i komórkach śluzówki jelit. Do wzrostu ALP we krwi dochodzi w chorobach wątroby przebiegających z zastojem żółci, w zapaleniu dróg żółciowych, w wirusowym zapaleniu wątroby, a także w chorobach kości i nadczynności przytarczyc.

ALT – aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa jest enzymem wewnątrzkomórkowym występującym głównie w wątrobie i mięśniach. Wzrost aktywności ALT obserwuje się w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego. Do oceny ciężkości uszkodzenia wątroby stosuje się wskaźnik de Ritisa wyliczany na podstawie wyników ALT i AST.

AST – aminotransferaza asparaginianowa

Aminotransferaza asparaginowa – enzym wewnątrzkomórkowy występujący w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach.  Bardzo duży wzrost aktywności AST występuje w stanach ostrych takich jak wirusowe zapalenia wątroby, toksyczne zapalenie wątroby czy poalkoholowe zapalenie wątroby. Aktywność ALT wzrasta również w zawale mięśnia sercowego, cholestazie, marskości wątroby, chorobach nowotworowych oraz przy uszkodzenie mięśni szkieletowych.

Bilirubina całkowita

Bilirubina powstaje w wątrobie, śledzionie lub szpiku kostnym w wyniku przemiany grupy hemowej cząsteczki hemoglobiny uwalnianej z krwinek czerwonych podczas ich rozpadu. Do wzrostu stężenia bilirubiny we krwi dochodzi w wyniku nasilonej hemolizy krwinek czerwonych (żółtaczka hemolityczna), upośledzonego wychwytywania bilirubiny przez komórki wątroby (zapalenie lub stłuszczenie wątroby, nowotwory wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby), a także na skutek utrudnionego odpływu żółci (żółtaczka zastoinowa) i hiperbilirubinemii uwarunkowanych genetycznie. Badanie przydatne jest szczególnie w diagnostyce różnicowej żółtaczek.

GTP – gamma-glutamylotransferaza

GTP enzym występujący w nerkach, wątrobie, drogach żółciowych, trzustce i jelitach. Oznaczany we krwi pochodzi głównie z wątroby lub dróg żółciowych, dlatego badanie przydatne jest w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Oznaczanie aktywności GGTP ma także znaczenie pomocnicze w stwierdzeniu źródła podwyższonej aktywności ALP w surowicy, która może wzrastać także w chorobach kości. GGTP należy do enzymów indukowanych m.in. przez alkohol i niektóre leki. Aktywność enzymu wzrasta w przypadku nadużywania alkoholu, zmniejsza się w okresie abstynencji.

 

HBs antygen – antygen s wirusa zapalenia wątroby typu B

Antygen s związany jest z białkiem powierzchniowym otoczki wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu B. HBs antygen wykrywany jest na 1-4 tygodni przed wystąpieniem objawów klinicznych zakażenia lub najpóźniej po tygodniu, do dwóch po ich wystąpieniu. U większości chorych zanika w ciągu 6 miesięcy. Obecność antygenu w czasie powyżej 6 miesięcy świadczy o przewlekłym zakażeniu. Oznaczanie antygenu HBs jest podstawowym badaniem przesiewowym w diagnostyce WZW typu B.

Przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C HCV

Badanie polegające na wykrywaniu przeciwciał przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Diagnostyka WZW typu C obejmuje na pierwszym etapie oznaczanie przeciwciał anty HCV, które są wykrywane we krwi po 4–10 tygodni po zakażeniu. Wirus przenosi się poprzez kontakt z krwią i zakażonymi tkankami, w tym także jako zakażenia matczyno-płodowe oraz drogą kontaktów seksualnych. Okres wylęgania choroby wynosi średnio 50 dni (15–160 dni) i może mieć przebieg ostry lub przewlekły, w konsekwencji którego może rozwinąć się marskość lub pierwotny rak wątroby. Wczesne wykrycie zakażenia jest bardzo ważne i pozwala na rozpoczęcie terapii.  

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Zdrowa wątroba” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

 1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
 2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę wyniki.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
 3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
 4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
 5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.