Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Infekcje intymne – objawy, badania, leczenie

Dowiedz się więcej

Czym są infekcje intymne?

Termin infekcje intymne odnosi się do chorób zakaźnych, które dotykają narządów płciowych. W większości przypadków występuje zapalenie pochwy, choć choroby tego rodzaju mogą także dotyczyć innych narządów układu płciowego i dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Infekcje intymne mogą być wywoływane przez różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze. Zakażenie może być wywołane przez bakterie:

  • Chlamydia trachomatis,
  • Ureaplasma sp.,
  • Mycoplasma genitalium
  • lub grzyby np. Candida albicans.

Do chorób przenoszonych drogą płciowa należy również rzeżączka wywoływana przez bakterię Neisseria gonorrhoea oraz zakażenia wywołane pierwotniakiem Trichomonas vaginalis. W zależności od prawdopodobnej przyczyny oraz objawów chorobowych stosuje się różne testy diagnostyczne oraz różne metody leczenia. Znajomość objawów umożliwia wstępne rozpoznanie początków infekcji intymnej, a zauważone dolegliwości powinny być zgłoszone lekarzowi w celu wdrożenia właściwej terapii. Leczenie pozwala na skrócenie czasu trwania infekcji oraz zapobiega wystąpieniu powikłań. Szczególne zagrożenie infekcje intymne stanowią podczas ciąży. Mogą one prowadzić do powikłań zarówno w okresie ciąży, jak i w okresie okołoporodowym, włącznie z zakażeniem noworodka przez patogeny obecne w kanale rodnym matki.

U mężczyzn infekcje układu moczowo-płciowego występują równie często, jak u kobiet. Przebieg infekcji często może mieć charakter bezobjawowy. Nieleczone prowadzą do różnego rodzaju powikłań, w tym zapalenia cewki moczowej, zapalenia prostaty a nawet niepłodności. Trwająca, nierozpoznana i nieleczona infekcja u mężczyzny może powodować także problemy zdrowotne u jego partnerki.

Infekcje intymne objawy

Objawy infekcji mogą być dość zróżnicowane i o różnym nasileniu w zależności od czynnika etiologicznego i czasu trwania zakażenia. Pacjentki mogą odczuwać takie dolegliwości jak:

  • ból i świąd okolic narządów płciowych
  • pieczenie pochwy
  • zaczerwienienie okolic narządów płciowych
  • zmiana wyglądu oraz zapachu wydzieliny z pochwy
  • uczucie suchości w pochwie
  • ból podczas stosunku seksualnego

Nie wszystkie infekcje intymne przebiegają z manifestacją wszystkich wymienionych powyżej objawów. Dodatkowo znaczna ich część może występować w postaci skąpoobjawowej lub bezobjawowej – dotyczy to przede wszystkim chorób związanych z zakażeniem atypowymi bakteriami, jak np. Mycoplasma lub Chlamydia trachomatis.

W przypadku infekcji intymnych u mężczyzn mogą uwidocznić się dolegliwości takie jak np.:

  • zaczerwienienie i świąd żołędzi
  • bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu
  • ból podczas wytrysku

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Najczęstszą przyczyną infekcji intymnych są bakterie oraz grzyby chorobotwórcze. W prawidłowych warunkach u kobiet w pochwie występuje tzw. fizjologiczna flora bakteryjna. Obecność drobnoustrojów zaliczanych do flory fizjologicznej nie wywołuje objawów chorobowych lecz chroni przed rozwojem innych chorób. Bakterie z gatunku Lactobacillus odpowiadają za utrzymywanie niskiego pH w pochwie, co skutecznie hamuje rozwój innych drobnoustrojów, które mogłyby prowadzić do powstania stanu zapalnego. W przypadku zaburzeń składu flory fizjologicznej może dochodzić do nadmiernego namnażania się innych gatunków bakterii (np. z rodzaju Gardnerella vaginalis) oraz mikroskopijnych grzybów chorobotwórczych (m.in. Candida – mowa wówczas o kandydozie pochwy). Na zwiększone ryzyko rozwoju infekcji intymnych w tym mechanizmie mogą mieć wpływ czynniki takie jak:

  • stosowanie antybiotyków
  • współwystępowanie cukrzycy
  • nieprawidłowe nawyki higieniczne
  • określone rodzaje zaburzeń hormonalnych
  • ciąża
  • przewlekły stres
  • współwystępujące choroby infekcyjne innych narządów
  • urazy

Zachowanie prawidłowej higieny intymnej ma znaczenia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Do rozwoju infekcji intymnych może dojść w wyniku zakażenia na drodze płciowej, poprzez stosunek seksualny bez właściwego zabezpieczenia w postaci prezerwatyw.

Infekcje intymne badania

Większość infekcji intymnych może zostać zdiagnozowana na podstawie charakterystycznych objawów oraz historii choroby. W bardziej skomplikowanych przypadkach zakażeń układu płciowego, które okazują się odporne na standardowe metody leczenia warto wykonać pogłębioną diagnostykę, która umożliwi precyzyjną identyfikację patogenu odpowiedzialnego za rozwój choroby u danej pacjentki.

Podstawowym badaniem w diagnostyce zakażeń intymnych u kobiet jest ocena mikroskopowa mikrobioty pochwy. W zależności od wyników tej oceny mogą być konieczne dalsze badania diagnostyczne. W określonych przypadkach wykonywany jest posiew wymazu z pochwy, niekiedy również z antybiogramem.

Obecnie dostępne są nowoczesne metody diagnostyki zakażeń intymnych, które polegają na molekularnej identyfikacji patogenów chorobotwórczych. Materiałem do badania jest wymaz z dróg moczowo płciowych:

  • kanału szyjki macicy,
  • pochwy,
  • cewki moczowej,
  • rowek zażołędny lub inne.

Pobrany materiał jest analizowany pod kątem obecności materiału genetycznego między innymi Chlamydia trachomatis, Ureaplasma sp., Mycoplasma genitalium. Badania molekularne w diagnostyce zakażeń charakteryzują się wysoką czułością i swoistością. Pozwalają na wykrycie czynnika chorobotwórczego w bardzo wczesnej fazie zakażenia lub w przypadku infekcji bezobjawowej.

 

BADANIA ZAMÓW
Urogin 1 Kup online
Urogin 2 Kup online
Urogin 3 Kup online
Urogin 4 Kup online
Urogin Vaginitis Kup online
Chlamydia trachomatis Kup online

 

Infekcje intymne leczenie

Metody leczenia infekcji intymnych zależą od czynnika etiologicznego, który wywołuje stan zapalny w obrębie narządów płciowych. Z tego powodu w każdym przypadku należy zasięgnąć porady lekarskiej, aby jak najszybciej dobrać odpowiednie i skuteczne leki. Na rynku dostępne jest wiele preparatów, które mogą być stosowane w przebiegu dolegliwości związanych z infekcjami intymnymi.

Podczas antybiotykoterapii u kobiet istotne jest, aby zadbać o uzupełnianie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, z uwagi na bakteriobójcze działanie leków, nie tylko na drobnoustroje chorobotwórcze, ale także na fizjologiczną florę bakteryjną.

Warto także pamiętać o przestrzeganiu zasad profilaktyki, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju kolejnych infekcji intymnych w przyszłości. Korzystnie wpływa na to dbanie o ogólne zdrowie organizmu. W sytuacjach stresu, przewlekłego zmęczenia oraz innych, dodatkowych obciążeń układ odpornościowy nie funkcjonuje w 100% skutecznie, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób – w tym także infekcyjnych. Należy także pamiętać o właściwych nawykach związanych z higieną intymną.

 

Konsultacja: Zespół Medyczny Synevo

Źródła: