yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Beta HCG

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

hCG jest sialoglikoproteiną o masie cząsteczkowe 46 kDa. Zbudowana jest z dwóch podjednostek α i β. Podjednostka α jest prawie identyczna z podjednostką α wszystkich hormonów glikoproteinowych ( LH, FSH i TSH), natomiast podjednostka β jest charakterystyczna wyłącznie dla hCG.

 

Gonadotropina jest produkowana jest u kobiet w syncytiotrofoblaście łożyska i uwalniana do krążenia pulsacyjnie. Ponadto w śladowych ilościach hormon jest wytwarzany przez komórki gonadotropowe przedniego płata przysadki. Rolą fizjologiczną hCG jest m.in. utrzymanie ciałka żółtego i przekształcenie w ciałko ciążowe, regulacja wydzielania hormonów nadnerczy, testosteronu, estrogenów u płodu. 
Oznaczanie hCG wykorzystywane jest do diagnozowania i monitorowania ciąży. Badanie może być wykonane w surowicy lub jako szybki test jakościowy w moczu. Swoistość testów pozwala na wykluczenie reakcji krzyżowych z hormonami glikoproteinowymi. W prawidłowej ciąży gonadotropina może być wykryta w moczu w 7-10 dniu po zapłodnieniu.

W diagnostyce onkologicznej podwyższone stężenie hCG w surowicy stwierdza się zazwyczaj u chorych z nowotworami z komórek rozrodczych: nasieniaki (ok. 36%) oraz nienasieniaki (64%), do których się zalicza raka zarodkowego i jego szczególną postać rozwijającą się z pęcherzyka żółtkowego, potworniaka złośliwego i dojrzałego, kosmówczaka oraz postacie mieszane. U 30% chorych z nasieniakiem hCG jest podwyższone, ale nie przekracza wartości 300 U/ml. U blisko 79% chorych na nienasieniakowate nowotwory zarodkowe jądra hCG narasta już w I stadium zaawansowania uzyskując wartości wyższe od 1000 U/ml.

W kosmówczaku poziom hCG narasta u niemal 100% chorych i często wynosi ponad 10 000 U/ml. hCG może być także podwyższone w raku jelita grubego, płuc, jajnika i piersi. W diagnostyce nowotworów rekomendowane jest oznaczanie wolnej podjednostki beta (free βhCG).

Dostępne badania:

 • poziom Beta HCG
 • Wolna podjednostka beta HCG (wg FMF)

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również