Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

CEA

Dowiedz się więcej

Antygen rakowo-płodowy (CEA) jest cząsteczką, która podczas rozwoju płodowego jest wytwarzana przez komórki trzustki i przewodu pokarmowego rosnącego zarodka.

Po urodzeniu synteza CEA jest tłumiona, a jego stężenie gwałtownie spada. U zdrowego dorosłego człowieka poziomy tego markera są bardzo niskie. Niewielkie jego ilości są wytwarzane w komórkach jelitowych, trzustkowych i wątrobowych. Rola fizjologiczna CEA nie jest poznana, przypuszcza się, że pełni funkcję ochronną dla nabłonka jelitowego.

Znaczący wzrost poziomu CEA obserwuje się w różnych nowotworach złośliwych: głównie okrężnicy i odbytnicy, rzadziej trzustki, piersi, płuc, szyjki macicy, jajników.

Oznaczanie stężenia CEA w płynie mózgowo-rdzeniowym można wykorzystać też do diagnozowania pierwotnych i przerzutowych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.

Określenie jego ilości w płynie opłucnowym może pomóc w zdiagnozowaniu zapalenia opłucnej spowodowanego, między innymi, rakiem płuc czy piersi.

Kiedy wykonać badanie poziomu CEA?

Przesiewowe badanie poziomu tego markera w celu diagnostyki onkologicznej może jedynie potwierdzić istnienie guza, ale pomoże dokładnie określić jego rodzaju i pochodzenia. Dlatego jego badania nie stosuje się profilaktycznie.

U chorych ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową- najczęściej dotyczącą układu pokarmowego, badanie CEA jest przydatne na jej zaawansowanych etapach. Nie obserwuje się jego wzrostu we wczesnych stadiach choroby.

CEA cena | Kup badanie online

Kto powinien wykonać badanie poziomu CEA?

Osoby ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową (szczególnie okrężnicy i odbytnicy, wątroby, sutka), aby:

  • Określić stadium raka

Wysokie stężenia tego markera występują w zaawansowanych stadiach raka, zwłaszcza z przerzutami odległymi.

  • Monitorować odpowiedź na leczenie

Testy seryjne tego markera należy rozpocząć przed i po leczeniu, aby zweryfikować spadek podczas terapii i ustalić wartość początkową, którą należy następnie porównać z kolejnymi badaniami, by zapobiegać nawrotom. Wartości CEA zwykle wracają do normy 1-4 miesiące po radykalnym usunięciu guza.

Przygotowanie przed badaniem

  •  badanie przeprowadza się rano na czczo.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda badania

  • immunochemiczna, elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)

CEA norma

  • < 3,8 ng/ml osoba niepaląca
  • < 5,5 ng/ml osoba paląca

Podwyższony CEA

  • w chorobach nowotworowych- podczas leczenia jest wskaźnikiem słabej odpowiedzi na leczenie lub zwiastunem nawrotu choroby, wystąpienia przerzutów
  • w stanach nienowotworowych- zapalenie, marskość wątroby, wrzód żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, polipy odbytnicy, rozedma płuc, łagodne guzy piersi, zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego.

Również zdrowi palacze mogą mieć podwyższony poziom markeru.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice