yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Diagnostyka cystynozy w układzie homozygotycznym

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

Cystynoza jest rzadką chorobą z zaburzeniem transportu lizosomalnego. Jej przyczyną jest niedobór aktywności cystynozyny, zwłaszcza w kanalikach i kłębuszkach nerkowych. W jej następstwie kryształki cystyny odkładają się w różnych tkankach, zaburzając ich funkcję. W pierwszej kolejności prowadzi to do kamicy nerkowej (10% przypadków kamicy w wieku dziecięcym, zwykle obustronnej) oraz upośledzenia ostrości wzroku (narastająca opalizacja rogówki od 2 roku życia), a następnie niewydolności nerek pod koniec 1 dekady życia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również