yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Ostatnio wyszukiwane

Popularne

Test tolerancji glukozy (75g – 0, 2h)

Bez kategorii 9 sierpnia 2017

DTTG jest testem czynnościowym wykonywanym w diagnostyce cukrzycy. Wskazaniem do wykonania testu jest: glikemia na czczo 100 – 126 mg/dl, glukozuria ciężarnych, diagnostyka cukrzycy ciążowej, cechy zespołu metabolicznego przy prawidłowej glikemii. Dla zespołu metabolicznego istnieje kilka definicji obejmujących określone kryteria. Według WHO oraz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) najistotniejsze kryteria przemawiające za rozpoznaniem to otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, podwyższona glikemia na czczo oraz mikroalbuminuria.

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Doustny test tolerancji glukozy

  Badanie wykonuje się w godzinach porannych, koniecznie na czczo czyli po 8 – 12 godzinach od ostatniego posiłku. Przed planowanym badaniem przez co najmniej 72 godziny nie należy zmieniać zwyczajowej diety oraz utrzymywać normalną aktywność fizyczną. 

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem. Jeżeli przyjęcie leku było konieczne przed pobraniem krwi należy przekazać taką informację pracownikowi w punkcie pobrań.

  Pacjent powinien zgłosić się do punktu pobrań z zakupioną w aptece odpowiednią porcją glukozy. Badanie należy do grupy testów czynnościowych Zalecane jest uzyskanie pisemnego potwierdzenia od lekarza o braku przeciwskazań do wykonania testu.

  Jak przebiega badanie?

  Krew pobiera się rano, na czczo, a następnie wypija się 75 g glukozy rozpuszczonej w 150 – 200 ml ciepłej wody. Roztwór glukozy powinien być przyjęty w ciągu 3-5 minut. Kolejna próbkę krwi pobiera się po 2 godzinach od wypicia glukozy. Lekarz może zalecić pobranie krwi w innych odstępach czasu np. co godzinę.

  U kobiet w ciąży krew pobiera się na czczo oraz po 60 i 120 minutach od przyjęcia 75 g glukozy.

  Przez cały czas jego trwania należy przebywać w poczekalni punktu pobrań. W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów ani palić papierosów.

Sprawdź również