yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Diagnostyka zespołu von Hippela-Lindaua

Badania genetyczne 9 sierpnia 2017

Zespół von Hippela i Lindau (VHL, naczyniakowatość siatkówkowo-móżdżkowa) jest rzadkim zespołem z wielonarządową predyspozycją do nowotworów łagodnych i złośliwych, o szacowanej częstości występowania 1:36.000 urodzeń. Przyczyną choroby jest utrata funkcji genu supresorowego, co prowadzi do rozwoju licznych nowotworów, w tym naczyniaków zarodkowych, raka jasnokomórkowego nerki i guzów chromochłonnych nadnerczy. Choroba jest spowodowana mutacjami genu VHL genu na chromosomie 3p26. Obserwowane sa liczne mutacje, w tym 2/3 punktowych i innych w obrębie eksonu i 1/3 dużych delecji genu.

Czy ten artykuł był pomocny?
Daj nam znać czy podobał Ci się ten artykuł. Tylko dzięki temu możemy się poprawić.
Tak0
Nie0

Sprawdź jak przygotować się do badania:

 • Badanie krwi | jak się przygotować?

  Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 - 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

  W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

  W dniu badania

  Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

  Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 - 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

  Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

  Badanie krwi a przyjmowane leki

  W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

  Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych - zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

Sprawdź również