Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Bilirubina bezpośrednia

Dowiedz się więcej

Bilirubina bezpośrednia – co to

Badanie bilirubiny bezpośredniej mierzy stężenie bilirubiny we krwi. Bilirubina jest pomarańczowo-żółtą substancją, która powstaje podczas normalnego procesu rozkładu czerwonych krwinek. Bilirubina przechodzi przez wątrobę, a następnie jest wydalana na zewnątrz organizmu przez przewód pokarmowy.
Poziom bilirubiny w surowicy wzrasta, gdy jej produkcja jest większa niż zdolność organizmu do jej przetwarzania i wydalania. Klinicznie zazwyczaj objawia się to żółtaczką.

Bilirubina bezpośrednia – kiedy wykonać

Stężenie bilirubiny w surowicy zmienia na wiele sposobów się w wielu różnych. Zaleca się wykonanie ogólnego badania bilirubiny w celu diagnozy stanów chorobowych, takich jak:

  • żółtaczka
  • wirusowe zapalenie wątroby
  • alkoholowe stłuszczenie i zapalenie wątroby
  • pozawątrobowa niedrożność dróg żółciowych- tzn. obecność blokady w pozawątrobowych drogach żółciowych
  • niektóre choroby krwi – takie jak np. hemoliza erytrocytów.

Lekarz może zlecić przeprowadzenie tych badań w celu diagnozy wielu chorób związanych z wątrobą, żółcią i układem pokarmowym. Oznaczanie stężeń bilirubiny całkowitej jest stosowane zarówno w procesie diagnozowania choroby, jak podczas leczenia, w celu oceny reakcji organizmu pacjenta.

Lekarz może zalecić badanie bilirubiny całkowitej w połączeniu z bilirubiną bezpośrednią, enzymami wątrobowymi, albuminą, białkiem całkowitym, całkowitym cholesterolem, całkowitą liczbą krwinek, czasem protrombinowym i innymi wskaźnikami.

W populacji noworodków i dzieci istnieją szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące badania bilirubiny i powiązanych chorób. Przeprowadzenie tego badania wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą.

Bilirubina bezpośrednia cena | Kup online

 

Bilirubina bezpośrednia – kto powinien wykonać badanie?

Lekarz może zalecić test bilirubiny z powodu żółtaczki – zażółcenia skóry, widocznych błon śluzowych i twardówki oczu, w celu wyjaśnienia tego zjawiska. Ponadto, badanie bilirubiny powinno zostać wykonane u pacjentów z bólem w prawym podżebrzu, skarżących się na ogólne dolegliwości ze strony układu trawiennego oraz cierpiących na różne choroby wątroby. Ten test służy również monitorowaniu postępów leczenia lub oceny efektów po jego zakończeniu.

Wyniki należy zawsze omawiać z lekarzem. Jeżeli wystąpi taka potrzeba, zostaną one przesłane do specjalisty gastroenterologa, hematologa lub specjalisty chorób zakaźnych w celu wyjaśnienia niejasności w wynikach.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice