Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Bilirubina całkowita

Dowiedz się więcej

Bilirubina całkowita co to jest

Bilirubina jest pewnego rodzaju barwnikiem znajdującym się w przewodzie pokarmowym w ludzkim ciele. Około 80% pochodzi z metabolizmu hemu – pigmentu odpowiedzialnego za czerwony kolor hemoglobiny.

Hem jest metabolizowany do bilirubiny w śledzionie. Daje to jedną z dwóch frakcji bilirubiny – niesprzężoną (zwaną także wolną lub pośrednią).

W śledzionie pigment ten wiąże się z białkami osocza, a następnie przenoszony jest do wątroby, gdzie ulega dodatkowemu metabolizmowi i przekształca się w drugą frakcję bilirubiny- sprzężoną (bezpośrednią). Stamtąd jest wydzielany przez pęcherzyk żółciowy wraz z żółcią do jelit i wydalany z organizmu.

Całkowita ilość bilirubiny i frakcja bilirubiny bezpośredniej są badane podczas badań laboratoryjnych. Frakcję tę nazywa się bezpośrednią, ponieważ daje bezpośrednią reakcję z pewnego rodzaju odczynnikiem – tzw. odczynnikiem Diazo. Znając te dwa wskaźniki, łatwo jest obliczyć bilirubinę pośrednią, odejmując poziomy bilirubiny bezpośredniej od całkowitej.

Bilirubina całkowita – kiedy wykonać badanie

Test ten stosuje się w przypadku obecności żółtaczki niewiadomego pochodzenia. W procesie diagnostycznym konieczne jest określenie rodzaju hiperbilirubinemii, a także tego, która część całego szlaku metabolicznego jest zakłócona i prowadzi do akumulacji bilirubiny w innych narządach i układach.

Najczęstsze choroby wymagające badania poziomów bilirubiny to:

  • niedokrwistość hemolityczna
  • wirusowe zapalenie wątroby
  • mechaniczna niedrożność dróg żółciowych
  • alkoholowe zapalenie wątroby.

Bilirubina całkowita – kto powinien wykonać

Badanie bilirubiny całkowitej wykonuje się w przypadku wystąpienia zażółcenia skóry – żółtaczki, oraz w przypadku podejrzenia upośledzenia czynności wątroby lub podejrzenia występowania hemolizy, tj. niszczenia krwinek czerwonych.

Badanie to należy wykonywać w połączeniu z badaniem moczu, aby ocenić ewentualną obecność bilirubiny w moczu, co zapewnia dodatkowe informacje umożliwiające postawienie trafnej diagnozy.

Przygotowanie do badania

  • Badanie wykonuje się rano, na czczo.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda przeprowadzenia badania

  • Chromatografia cieczowa

Bilirubina całkowita norma

Noworodki (wiek):
1 dzień <8,7 (mg/dl)
1-2 dzień <11,3
2-3 dzień <12,7
3-6 dzień <12,6
>1 miesiąc <1,00
Dorośli: <1,10 mg/dl

Podwyższona bilirubina całkowita

Zwykle test bada zarówno bilirubinę bezpośrednią, jak i całkowitą, sprawdzając, która frakcja jest podwyższona co umożliwia skuteczniejsze szukanie przyczyny żółtaczki. Wysoka bilirubina bezpośrednia najczęściej wskazuje na mechaniczną przyczynę żółtaczki. W takich przypadkach często potrzebne są dodatkowe badania (najczęściej obrazowe) w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice