Estradiol to aktywny biologicznie estrogen. Estrogeny biorą udział w rozwoju wtórnych cech płciowych kobiet i wraz z progesteronem są odpowiedzialne za regulację cyklu miesiączkowego, rozwój żeńskich narządów płciowych i utrzymanie ciąży.
Estrogeny wpływają na metabolizm wapnia i mają pozytywny wpływ utrzymanie masy kości. Przy niskim poziomie estrogenów obserwuje się zmniejszoną mineralizację kości, co prowadzi do łatwiejszych złamań i rozwoju osteoporozy. Ich wysoki poziom działa zaś ochronnie na naczynia i zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.
U kobiet estradiol jest wytwarzany głównie przez jajniki (pęcherzyki jajnikowe, ciałko żółte), ale niewielkie ilości wytwarzane są również w korze nadnerczy. Podczas ciąży jest syntetyzowany przez łożysko. W ciąży stężenie estradiolu narasta regularnie i najwyższe stężenie osiąga w 40 tygodniu.
Podczas cyklu miesiączkowego wydzielanie estradiolu ma dwa szczyty. Jego poziomy wzrastają podczas fazy pęcherzykowej i rozwoju pęcherzyka jajnikowego, zwiększają się do czasu owulacji i ponownie przy tworzeniu się ciałka żółtego w fazie lutealnej. Pod koniec cyklu miesiączkowego poziom estrogenów gwałtownie spada.
U mężczyzn estradiol jest wytwarzany przez jądra i nadnercza. Jego poziom może wzrosnąć w zaburzeniach płodności, przy niektórych nowotworach, a także w przypadkach nadmiernego używania marihuany, alkoholu, narkotyków.
Wpływa on na namnażanie komórek błony śluzowej macicy, przebieg cyklu miesiączkowego, rozwój żeńskich narządów płciowych i gruczołu sutkowego.
U kobiet wskazaniami do jego badania są:
Badanie jest także rutynowo stosowany do monitorowania owulacji u pacjentek poddawanych terapii hormonalnej podczas procedur wspomaganego rozrodu i zapłodnienia in vitro.
U mężczyzn również poziomy estradiolu można badać pod kątem podejrzeń zaburzeń płodności, zaburzeń osi podwzgórzowo-przysadkowo-gonadalnej, ginekomastii, a także do diagnozowania guzów jąder czy przerostu nadnerczy.
Każdy pacjent uskarżający się na charakterystyczne objawy związane z jego zbyt niskim lub wysokim poziomem.
Jego wysoki poziom może objawiać się: nieregularnym miesiączkowaniem, bólem głowy, wzdęciami, zmęczeniem, tkliwością i bólem w klatce piersiowej, wahaniami nastroju.
Jego niski poziom wiąże się z: nieregularnymi lub nieobecnymi miesiączkami, częstymi zakażeniami dróg moczowych, bólem podczas stosunku z powodu suchości pochwy, wahaniami nastroju, depresją, zmęczeniem, uderzeniami gorąca.
Kobiety:
W ciąży:
Mężczyźni:
Chłopcy:
Dziewczynki:
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.