Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Kał – resztki pokarmowe

Dowiedz się więcej

Kał – resztki pokarmowe badanie

Badanie kału na resztki pokarmowe to badanie diagnostyczne polegające na makroskopowej i mikroskopowej ocenie próbki kału w celu określenia, czy proces trawienia w układzie pokarmowym badanego pacjenta zachodzi w sposób prawidłowy. Jest to badanie uzupełniające, często będące częścią badania ogólnego kału.

Kał – resztki pokarmowe kiedy wykonać?

W przebiegu tego badania laboratoryjnego oceniana jest obecność pochodzących z pożywienia niestrawionych komórek roślinnych, włókien mięśniowych, ziaren skrobi i poziomu tłuszczu w kale. W zależności od tego, które z tych resztek występują w nadmiernych ilościach może to świadczyć o niedoborach określonych enzymów, które w prawidłowych warunkach odpowiedzialne są za całkowity rozkład tych związków do cząsteczek, które mogą być wchłaniane przez ściany jelit.

Dodatkowo mogą one wskazywać także na występowanie problemów z samymi jelitami, które sprawiają, że pokarm przechodzi przez nie za szybko przez co nie ma czasu zostać poprawnie strawiony przez enzymy.

Kał – resztki pokarmowe kto powinien wykonać badanie?

Badanie to zlecane jest często jako część badania ogólnego kału w przypadkach gdy występuje podejrzenie choroby pasożytniczej, zaburzeń funkcjonowania układu trawiennego lub podczas diagnostyki długotrwałych zaburzeń wypróżniania, takich jak np. przewlekłe biegunki. Zazwyczaj dodatkowo wykonywane są także inne badania laboratoryjne, jak chociażby badania krwi. Na zaburzenia dotykające układu pokarmowego mogą wskazywać liczne niecharakterystyczne objawy, takie jak:

  • przewlekłe biegunki
  • przewlekłe zaparcia
  • bóle brzucha
  • utrata apetytu
  • nudności
  • zaburzenia konsystencji stolca
  • zmiana koloru stolca
  • gorączka, ogólne osłabienie (i inne objawy infekcji bakteryjnej, która może mieć miejsce w jelitach)

Kał – resztki pokarmowe wyniki

Wyniki tego badania zawsze należy interpretować z lekarzem, gdyż może na nie mieć wpływ wiele różnych czynników, które niekoniecznie muszą wskazywać na występowanie choroby jelit. Często wymagane jest wykonanie poszerzonej diagnostyki w kierunku nietolerancji pokarmowych, co umożliwi pacjentowi skuteczną modyfikację diety, dzięki której dolegliwości ze strony układu pokarmowego zmniejszą swoje nasilenie lub zostaną wyeliminowane.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice