Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Kalcytonina

Dowiedz się więcej

Kalcytonina jest hormonem polipeptydowym wydzielanym przez komórki C tarczycy. Głównym działaniem kalcytoniny jest hamowanie resorpcji kości. Osiąga ten efekt poprzez regulację liczby i aktywności osteoklastów, czyli komórek niszczących kość.

Kalcytonina jest wydzielana w odpowiedzi na podwyższone stężenie wapnia w surowicy, zmniejszając tym samym jego poziom w surowicy, częściowo przez zwiększanie wydalania przez nerki. Jednak rola kalcytoniny w regulacji poziomu wapnia jest nieznaczna w porównaniu z wpływem hormonów przytarczyc. Dlatego nie jest stosowana w badaniu zaburzeń homeostazy wapniowej.

Kalcytotnina to specyficzny i wrażliwy marker nowotworowy. Nowotwory złośliwe powstające z komórek tarczycy (rak rdzeniasty tarczycy) zwykle wydzielają zwiększone ilości kalcytoniny. Rak rdzeniasty tarczycy jest rzadkim nowotworem złośliwym i może być związany z genetyczną predyspozycją rodzinną lub wynikiem spontanicznej mutacji. Głównym markerem nowotworowym do diagnozowania i monitorowania jego rozwoju jest kalcytonina.

Stężenia kalcytoniny w surowicy są wysokie u niemowląt, gwałtownie spadają w dzieciństwie, przez resztę życia pozostając względnie stabilne. Zasadniczo stężenia kalcytoniny w surowicy są wyższe u osób z większą masą ciała.

Poziom kalcytoniny może być zwiększony u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i nadczynnością przytarczyc, białaczką i rzadszymi zaburzeniami, takimi jak: zespół mieloproliferacyjny, zespół Zollingera-Ellisona, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, drobnokomórkowy rak płuc.

Kalcytonina badanie

Badanie kalcytoniny znajduje zastosowania w przypadkach takich jak:

  • diagnoza klinicznie objawowego raka tarczycy u pacjentów z „zimnymi” guzkami lub guzkami o nieprzekonującej histologii (np. podejrzenie raka anaplastycznego);
  • rodzinne badania przesiewowe w przypadkach dziedzicznego rdzeniastego raka tarczycy;
  • monitorowanie pooperacyjne raka rdzeniastego tarczycy. Stężenie kalcytoniny koreluje z masą guza. Podwojenie stężenia wiąże się z nawrotem nowotworu;
  • monitorowanie pacjentów z guzami neuroendokrynnymi: rakowiak, insulinoma, drobnokomórkowy rak płuc. W nich wydzielanie kalcytoniny może być częścią zespołu paraneoplastycznego, czyli objawów niezależnych od miejscowego wzrostu nowotworu.

To badanie nie jest przydatne do oceny zaburzeń metabolizmu wapnia.

Kiedy należy wykonać badanie kalcytoniny?

Badanie poziomu kalcytoniny jest zalecane w przypadku raka tarczycy. Na początkowych etapach wzrost jej stężenia zwykle nie powoduje żadnych objawów. W miarę wzrostu raka tarczycy może się pojawić:

  • guzek, który można wyczuć przez skórę szyi;
  • zmiana w głosie, w tym zwiększona chrypka;
  • trudność związana z połykaniem;
  • ból szyi i gardła;
  • obrzęk węzłów chłonnych na szyi.

Badanie Kalcytonina – Kup online po niskiej cenie

Przygotowanie przed badaniem

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda badania

  • immunochemiczna, z detekcją elektrochemiluminescencyjną (ECLIA);

Kalcytonina norma

Wartości referencyjne zależą od wieku i płci.

Kalcytonina wyniki

Zwiększone stężenie kalcytoniny oznacza, że wytwarzane są nadmierne ilości hormonu. Znacząco podwyższone poziomu kalcytoniny jest dobrym wskaźnikiem rozrostu komórek C tarczycy lub rdzeniastego raka tarczycy. Jednak do potwierdzenia diagnozy niezbędne są inne badania takie jak USG i biopsja tarczycy.

Niski poziom kalcytoniny oznacza, że objawy prawdopodobnie nie są spowodowane rozrostem komórek C tarczycy lub rakiem rdzeniastym tarczycy.
Poziom kalcytoniny zwykle wzrasta podczas porodu i u noworodków. Wskaźnik jest często podwyższony w chorobach białaczkowych i rozrostowych szpiku.

Kalcytonina może być również wytwarzana przez guzy płuc. Wzrost kalcytoniny można również zaobserwować w nadczynności przytarczyc, nadmiarze wydzielania gastryny i soku żołądkowego, niewydolności nerek, przewlekłych chorobach zapalnych.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice