Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Kalprotektyna w kale

Dowiedz się więcej

Kalprotektyna badanie

Pacjenci z objawami z dolnego odcinka przewodu pokarmowego często wymagają dodatkowych badań w celu odróżnienia zaburzeń czynności jelit (np. zespołu jelita drażliwego) od choroby organicznej (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w której są faktyczne zmiany anatomiczne w ścianie przewodu pokarmowego.

Teoretycznie wskaźniki ostrej fazy stanu zapalnego powinny umożliwiać rozróżnienie między tymi dwoma stanami. Jednak badania wykazały, że wskaźniki takie jak białko C-reaktywne nie są wystarczające do odróżnienia chorób czynnościowych od organicznych. Z tego powodu poszukuje się nowych badań, aby potwierdzić zapalenie jelit. Takimi wskaźnikami są badania kalprotektyny i laktoferyny w próbce kału.

Kalprotektyna jest ważnym składnikiem cytoplazmy neutrofili, czyli białych krwinek uczestniczących w procesach zapalnych. Jest tak nazwana ze względu na to, że wiąże się z wapniem, który chroni komórkę przed strawieniem przez własne enzymy. Łączy się też z cynkiem, dzięki czemu inaktywuje enzymy bakterii i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Zatem kalprotektyna pełni funkcję regulacyjną w procesie zapalnym i ma właściwości hamujące namnażanie bakterii.

Kiedy przeprowadzane jest badanie kalprotektyny?

Badanie kalprotektyny jest zalecane w następujących przypadkach:

  • odróżnienie choroby zapalnej jelit od zespołu jelita drażliwego;
  • selekcja pacjentów z objawami z układu pokarmowego, którzy wymagają badań inwazyjnych;
  • ustalenie stopnia aktywności zapalnej choroby jelit, wyleczenia błony śluzowej po leczeniu i ocena ryzyka nawrotu;
  • monitorowanie efektu leczenia. Jest to szczególnie przydatne u dzieci, ponieważ procedury inwazyjne są trudne i wymagają znieczulenia ogólnego.

Kalprotektyna cena | Kup badanie online

 

Przygotowanie przed badaniem

  • przerwij przyjmowanie leków przeciwzapalnych na dwa dni przed badaniem.

Materiał do badania

  • około 2 gramy kału, pobrane o każdej porze dnia i przechowywane w lodówce.

Metoda badania

  • immunoenzymatyczny test fluorescencyjny (FEIA)

Kalprotektyna normy

Wartości referencyjne są zależne od wieku, oznaczane są w jednostce µg/g kalprotektyny w kale.

  • < 50 μg/g – brak procesu zapalnego w jelitach
  • 50 – 120 μg/g – podejrzenie procesu zapalnego w jelitach, wskazana kontrola
  • > 120 μg/g – proces zapalny w jelitach

Interpretacja wyników i norm

  • <50 µg / g Wynik nie wskazuje na obecność stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.
  • 50-150 Wynik pokazuje łagodne zapalenie przewodu pokarmowego. Może być spowodowane infekcją, alergią pokarmową lub przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
  • > 150 Wynik pokazuje znaczące zapalenie przewodu pokarmowego związane z chorobą zapalną jelit, infekcjami, NLPZ, gruczolakami, polipami lub rakiem jelita grubego. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia przyczyny zapalenia.
  • > 250 U pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit wynik ten wskazuje na aktywną fazę choroby z ciężkim zapaleniem błony śluzowej. U pacjentów w remisji wynik ten sugeruje wysokie ryzyko zaostrzenia w najbliższym czasie.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice