Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Lamblie w kale

Dowiedz się więcej

Lamblie w kale – co to?

Giardia intestinalis, po polsku nazywana lamblią jelitową, to rodzaj pierwotniaka, który jest odpowiedzialny za chorobę pasożytniczą – giardiozę. Pierwotniaki to niewielkie organizmy jednokomórkowe, które występują w wielu środowiskach na całym świecie.

Do zakażenia tym pasożytem dochodzi na drodze pokarmowej poprzez spożycie wody lub pożywienia zakażonego kałem człowieka, który jest nosicielem lamblii. W kale nie znajdują się żywe, dorosłe lamblie, tylko jej cysty, ponieważ postaci trofozoityczne (dorosłe) nie byłyby w stanie przetrwać poza ludzkim organizmem – przeciwieństwie do cyst, które przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności i temperatury mogą być tam obecne nawet do kilku miesięcy. Po spożyciu przeobrażają się one w postać zdolną do rozmnażania i kolonizują jelito cienkie, przyczepiając się do jego nabłonka. Stamtąd pewna ich część ulega ponownemu przeobrażeniu w cysty i wydalaniu z kałem.

Lamblie w kale – kiedy wykonać badanie?

W wyniku takiej drogi transmisji na zarażenie narażone są szczególnie osoby, które przebywają w krajach rozwijających się, gdzie nie zawsze przestrzegane są procedury bezpiecznego pozyskiwania wody pitnej oraz przetwarzania nieczystości. Możliwe również jest zarażenie się od zwierząt- np. kotów i psów, na co szczególnie narażone są małe dzieci, ze względu na ich niewykształcone jeszcze zachowanie poprawnej higieny.

Badanie wykonywane jest u osób, u których występuje podejrzenie infekcji tym pasożytem i polega ono na ocenie próbki kału pod kątem obecności w niej cyst pasożyta. W zależności od tego, jak dawno doszło do zakażenia mogą znajdować się tam różne ilości, dlatego w przypadku niektórych zakażeń badanie być może będzie trzeba wykonać ponownie. Poza mikroskopową oceną próbki kału wykonywane są także bardziej zaawansowane badania polegające na ocenie obecności antygenów Lamblii przy użyciu zaawansowanych metod diagnostycznych, takich jak test ELISA czy też immunofluoroscencja.

Lamblie w kale – kto powinien wykonać badanie?

Zakażenie lamblią jelitową najczęściej przebiega bez wykazywania jakichkolwiek objawów. Jeżeli już są obecne to zarówno ich nasilenie, czas trwania jak i ilość mogą różnić się w zależności od indywidualnego pacjenta. Do najpopularniejszych objawów (które zazwyczaj pojawiają się ok. 9-15 dni po kontakcie z tym pasożytem) należą:

  • wodnista biegunka
  • nudności
  • brak apetytu
  • wzdęcia, gazy
  • ból brzucha
  • cuchnące stolce
  • ból głowy

Lamblie w kale wyniki

W przypadku stwierdzenia obecności tego pasożyta ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, co zapobiega zarówno dalszemu rozwojowi giardiozę jak i minimalizuje szanse na szerzenie się zakażeń, dlatego zazwyczaj po wykryciu pierwotniaka u jednej osoby profilaktycznie poddaje się testom także osoby mieszkające z tym pacjentem.

Wynik badania zawsze powinien być konsultowany z lekarzem w celu ustalenia dalszego skutecznego postępowania terapeutycznego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice