Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Niepłodność męska

Dowiedz się więcej

Niepłodność męska

Około 15% par małżeńskich ma trudności ze spłodzeniem potomstwa. W około 30-40% par z zaburzoną płodnością obniżenie płodności można przypisać obojgu partnerów, a w co najmniej 20% obniżenie płodności dotyczy wyłącznie mężczyzny.

nieplodnosc meska lekarz

Powszechnie za wykładnik męskiej płodności przyjmuje się prawidłowe wyniki badania nasienia. W przypadkach ciężkich zaburzeń spermatogenezy dość częstymi przyczynami są choroby genetyczne, w tym mutacje genu CFTR na chromosomie 7q31, mikrodelecje AZF na chromosomie Yq11, mutacje genu AR na chromosomie Xq11.

Niepłodność męska przyczyny

Brak plemników w nasieniu może wynikać z niedrożności dróg wyprowadzających (azoospermia obstrukcyjna). W blisko 10% przypadków przyczyną takiego stanu jest wada wrodzona, obustronny brak nasieniowodów (CBAVD), spowodowany mutacjami w genie CFTR. Nieobecności plemników w nasieniu towarzyszy niskie pH płynu nasiennego, brak koagulacji i fruktozy, przy prawidłowych poziomach hormonów płciowych. Brak plemników w nasieniu może też wynikać z osłabionej spermatogenezy (azoospermia nieobstrukcyjna).

W ponad 20% przypadków przyczyną takiego stanu są mikrodelecje chromosomu Y, w regionie AZFa, AZFb i AZFc oraz specyficzna delecja gr/gr. Nieobecności plemników w nasieniu towarzyszy wysoki poziom FSH we krwi. Znacznie obniżoną gęstość nasienia obserwuje się niekiedy w zespołe łagodnej niewrażliwości na androgeny. W tej chorobie oprócz niepłodności obserwuje się małą objętośc jąder, skąpe owłosienie na całym ciele, skłonność do ginekomastii oraz wysokie wartości ASI. Wskazaniem do badania jest diagnostyka przypadków niepłodności męskiej, zwłaszcza w przypadku niskiej gęstości nasienia (oligozoospermia) lub braku plemników w nasieniu (azoopsermia) i towarzyszących zaburzeń hormonalnych.

Niepłodność męska badania

  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – wybrane mutacje genu CFTR, delecje regionu AZF, kariotyp;
  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – 290 mutacji w genie CFTR;
  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza receptora androgenowego 1
  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – region AZF chromosomu Y
  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza mikrodelecji 51gr/51gr
  • Genetyczna diagnostyka niepłodności męskiej – analiza mikrodelecji regionu AZF i 51gr/51gr

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice