Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Ocena mikroflory jelita KyberKompact

Dowiedz się więcej

Czym jest ocena mikroflory jelita KyberKompact?

W prawidłowych warunkach w jelitach człowieka znajdują się znaczne ilości bakterii. Nie są to jednak bakterie chorobotwórcze, tylko prawidłowa, fizjologiczna flora bakteryjna ludzkiego organizmu. Pełnią one wiele przydatnych funkcji, takich jak: umożliwianie trawienia niektórych związków, synteza witaminy K oraz produkcja niektórych hormonów, co ma niezwykle ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całości organizmu.

Ponadto, obecność tych nieszkodliwych, a nawet korzystnych dla człowieka gatunków bakterii skutecznie uniemożliwia rozwój drobnoustrojów, które mogłyby wywoływać liczne schorzenia, gdyby doszło do ich namnażania się w większych ilościach. Ochrona ta polega na prawidłowym wykorzystaniu przez większości dostępnych zasobów i powierzchni jelita, przez co inne gatunki nie mają możliwości rozwoju. W niektórych sytuacjach skład i liczebność mikroflory jelitowej może ulegać zaburzeniem, co prowadzi do warunków sprzyjających rozwoju innych patogenów oraz wynikających z tego chorób.

Badanie KyberKompact wykonywane na podstawie próbki kału umożliwia ocenę składu mikroflory jelitowej oraz wykrycie jej ewentualnych zaburzeń i identyfikację nadmiernie namnożonych bakterii chorobotwórczych.

Ocena mikroflory jelita KyberKompact – kiedy wykonać?

Badanie KyberKompact to kompleksowe badanie mikrobiologiczne i mikologiczne flory jelit, oceniające florę bakteryjną odpowiedzialną za odporność, procesy gnilne, bakterie potencjalnie chorobotwórcze oraz wykrywa obecność grzybów. Wyniki uzyskiwane są na podstawie mikrobiologicznej analizy posiewów kału, które przeprowadzane są automatycznie poprzez specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Posiewy umożliwiają identyfikację gatunków obecnych w próbce (a co za tym idzie także w jelicie osoby badanej) oraz ocena ich liczebności.

Wykonanie badania KyberKompakt jest niezwykle przydatne w celu oceny stanu własnej mikroflory jelitowej oraz wykrycia ewentualnej dysbiozy jelitowej, czyli zaburzeń dotyczących liczbowych stosunków bakterii symbiotycznych (czyli „korzystnych”) do bakterii potencjalnie chorobotwórczych. Tego typu zaburzenia mogą skutkować licznymi, często trudnymi w diagnostyce, chorobami dotykającymi układu pokarmowego i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak na przykład nieprawidłowa dieta czy antybiotykoterapia.

Ocena mikroflory jelita KyberKompact – kto powinien wykonać?

Badanie KyberKompakt może być wykonywane profilaktycznie w celu potwierdzenia prawidłowego stanu mikroflory jelitowej. Wykonywanie tego testu może być szczególnie korzystne po zakończeniu antybiotykoterapii, jako że niektóre substancje z tej grupy leków mogą zaburzać równowagę jelitową, która poza eliminacją z organizmu pacjenta bakterii chorobotwórczych równocześnie mogą także niszczyć bakterie prawidłowe, co stanowi pewnego rodzaju „furtkę” do zbytniego namnażania się w nowopowstałej wolnej przestrzeni organizmów chorobotwórczych – dlatego niezwykle ważne jest skuteczne uzupełnianie mikroflory jelitowej podczas stosowania antybiotykoterapii.

Dodatkowo wiele dolegliwości jelitowych może przebiegać z nieprawidłowościami w składzie bakteryjnej mikroflory jelitowej. Objawy, które mogłyby na to wskazywać i które powinny skłonić pacjenta do oceny stanu swoich jelit to między innymi:

  • nietolerancje pokarmowe
  • częste infekcje jelitowe
  • przewlekłe biegunki lub zaparcia
  • częste bóle brzucha
  • wzdęcia i gazy
  • zespół jelita drażliwego

Ocena mikroflory jelita KyberKompact wyniki

Badanie KyberKompakt dostarcza pacjentowi kompleksowych informacji na temat składu jego własnej mikroflory jelitowej. Wykrycie w tym badaniu zaburzeń umożliwia wdrożenie celowanej, skutecznej probiotykoterapii, która ma na celu uzupełnienie brakujących bakterii poszczególnych gatunków, co może mieć znaczny wpływ na poprawę objawów chorobowych oraz ogólne polepszenie jakości życia pacjenta.

Wykrycie znacznych ilości bakterii patologicznych jest także wskazaniem do wdrożenia odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, które będzie miało na celu eliminację tychże drobnoustrojów chorobotwórczych z organizmu pacjenta.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie kału | jak się przygotować?

Aby wykonać pobranie kału na badanie, należy się wcześniej zaopatrzyć w  specjalny pojemnik z przytwierdzoną do nakrętki łopatką i czyste, suche naczynie (basen, ewentualnie plastikowy jednorazowy pojemnik) oraz sterylny większy pojemnik np. na badanie moczu.

Przed pobraniem próbki należy opróżnić pęcherz moczowy, a następnie oddać kał do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika.

Jeśli w kale widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki, wypłukać wodą i przesłać do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość wody lub soli fizjologicznej.

Za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki  kału z kilku punktów, szczególnie tych zawierających np. krew, śluz lub ropę.

Wymagana objętość próbki do badania KyberKompact to  3/4 pojemnika na mocz, materiał przyjmowany  jest od poniedziałku do środy.

Pobranie kału – co dalej

Próbkę należy przekazać do punktu pobrań w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania. Jeżeli czas od pobrania do dostarczenia przekracza 2 godziny, próbkę należy przechowywać w lodówce. Materiał do tego badania jest  przyjmowany od poniedziałku do środy.

 

 

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice