Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Posiew kału u dzieci do 2 lat

Dowiedz się więcej

Posiew kału u dzieci do 2 lat badanie

Posiew kału jest badaniem mikrobiologicznym, które ma na celu dokładną identyfikację gatunków patogenów (przede wszystkim bakterii) występujących w badanym materiale. Jest to niezwykle ważne podczas procesu diagnostyczno-leczniczego, gdyż umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia, dobranego precyzyjnie do danego przypadku klinicznego. Zaburzenia wywoływane przez infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ występowanie u nich biegunki może szybko prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu oraz pojawienia się niebezpiecznych dla ich życia komplikacji, takich jak zaburzenia elektrolitowe czy ciężkie odwodnienie.

Kiedy należy wykonać posiew kału u dzieci do 2 lat?

Badanie to najczęściej zlecane jest w przebiegu ciężkich biegunek u dzieci. Tego typu sytuacje często wymagają hospitalizacji pacjentów pediatrycznych, podczas której wykonywane jest wiele badań diagnostycznych, w tym także posiew kału. Przed otrzymaniem wyników posiewu wdrażane jest odpowiednie leczenie (szczególnie mające na celu uzupełnienie traconych przez biegunkę elektrolitów i płynów), a otrzymane oznaczenia bakterii na podstawie posiewu umożliwiają wdrożenie najbardziej skutecznej antybiotykoterapii. W ludzkich jelitach znajdują się liczne bakterie flory fizjologicznej, które w prawidłowych warunkach nie są chorobotwórcze.

Jednak niektóre sytuacje, jak wcześniejsza antybiotykoterapia lub zakażenie poprzez spożycie zanieczyszczonego bakteriami pokarmu, mogą skutkować namnażaniem się w przewodzie pokarmowym nadmiarowej liczby patologicznych bakterii. Z tego powodu niezwykle ważna jest dokładna identyfikacja szczepu wywołującego chorobę, aby uniknąć niszczenia także bakterii, które występują w warunkach prawidłowych.

Kto powinien wykonać posiew kału u dzieci do 2 lat?

Badanie to powinno zostać wykonane, jeżeli u dziecka występuje biegunka, która nie słabnie z czasem. Kryterium diagnostycznym do rozpoznania biegunki u niemowląt jest wzrost liczby stolców i zmiana ich wyglądu w stosunku do zazwyczaj występujących – jest to dość ogólny podział, jednak wynika on z tego, że każde dziecko może mieć inną częstotliwość wypróżniania się.

Szczególnie niepokojącym objawem jest występowanie w kale śluzu lub krwi. Tego typu zaburzenia u dzieci mogą szybko stanowić zagrożenie dla ich życia, dlatego zawsze należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Często czynnikiem wywołującym biegunki u dzieci są wirusy, które nie zostaną wykryte podczas posiewu mikrobiologicznego kału, jednak nigdy nie można wykluczyć bakteryjnego czynnika infekcyjnego bez wykonania dodatkowych badań. Dodatkowymi objawami występującymi u dziecka podczas tego rodzaju infekcji mogą być:

  • gorączka
  • ból głowy i brzucha (dziecko jest marudne, płaczliwe)
  • wymioty
  • bladość, ogólne osłabienie

Posiew kału u dzieci do 2 lat wyniki

Badanie posiewu kału daje lekarzowi informacje na temat patogenu wywołującego biegunkę u dziecka oraz dodatkowo zapewnia mu zestawienie antybiotyków, na które ten konkretny szczep jest najbardziej wrażliwy, co umożliwia szybkie podjęcie najbardziej optymalnego leczenia i zapewnia szybki powrót pacjenta do zdrowia.

Podczas stosowania antybiotyków zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, gdyż przedwczesne ich odstawienie może skutkować nawrotem choroby, który będzie charakteryzował się cięższym przebiegiem i będzie trudniejszy do wyleczenia. Jeżeli osoba z rodziny chorego dziecka zacznie u siebie zauważać podobne objawy możliwe jest, że także u niej występuje ta sama infekcja- tego typu obawy zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice