Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Posiew kału u dzieci do 2 lat

Dowiedz się więcej

Posiew kału u dzieci do 2 lat badanie

Posiew kału jest badaniem mikrobiologicznym, które ma na celu dokładną identyfikację gatunków patogenów (przede wszystkim bakterii) występujących w badanym materiale. Jest to niezwykle ważne podczas procesu diagnostyczno-leczniczego, gdyż umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia, dobranego precyzyjnie do danego przypadku klinicznego. Zaburzenia wywoływane przez infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ występowanie u nich biegunki może szybko prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu oraz pojawienia się niebezpiecznych dla ich życia komplikacji, takich jak zaburzenia elektrolitowe czy ciężkie odwodnienie.

Kiedy należy wykonać posiew kału u dzieci do 2 lat?

Badanie to najczęściej zlecane jest w przebiegu ciężkich biegunek u dzieci. Tego typu sytuacje często wymagają hospitalizacji pacjentów pediatrycznych, podczas której wykonywane jest wiele badań diagnostycznych, w tym także posiew kału. Przed otrzymaniem wyników posiewu wdrażane jest odpowiednie leczenie (szczególnie mające na celu uzupełnienie traconych przez biegunkę elektrolitów i płynów), a otrzymane oznaczenia bakterii na podstawie posiewu umożliwiają wdrożenie najbardziej skutecznej antybiotykoterapii. W ludzkich jelitach znajdują się liczne bakterie flory fizjologicznej, które w prawidłowych warunkach nie są chorobotwórcze.

Jednak niektóre sytuacje, jak wcześniejsza antybiotykoterapia lub zakażenie poprzez spożycie zanieczyszczonego bakteriami pokarmu, mogą skutkować namnażaniem się w przewodzie pokarmowym nadmiarowej liczby patologicznych bakterii. Z tego powodu niezwykle ważna jest dokładna identyfikacja szczepu wywołującego chorobę, aby uniknąć niszczenia także bakterii, które występują w warunkach prawidłowych.

Kto powinien wykonać posiew kału u dzieci do 2 lat?

Badanie to powinno zostać wykonane, jeżeli u dziecka występuje biegunka, która nie słabnie z czasem. Kryterium diagnostycznym do rozpoznania biegunki u niemowląt jest wzrost liczby stolców i zmiana ich wyglądu w stosunku do zazwyczaj występujących – jest to dość ogólny podział, jednak wynika on z tego, że każde dziecko może mieć inną częstotliwość wypróżniania się.

Szczególnie niepokojącym objawem jest występowanie w kale śluzu lub krwi. Tego typu zaburzenia u dzieci mogą szybko stanowić zagrożenie dla ich życia, dlatego zawsze należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Często czynnikiem wywołującym biegunki u dzieci są wirusy, które nie zostaną wykryte podczas posiewu mikrobiologicznego kału, jednak nigdy nie można wykluczyć bakteryjnego czynnika infekcyjnego bez wykonania dodatkowych badań. Dodatkowymi objawami występującymi u dziecka podczas tego rodzaju infekcji mogą być:

  • gorączka
  • ból głowy i brzucha (dziecko jest marudne, płaczliwe)
  • wymioty
  • bladość, ogólne osłabienie

Posiew kału u dzieci do 2 lat wyniki

Badanie posiewu kału daje lekarzowi informacje na temat patogenu wywołującego biegunkę u dziecka oraz dodatkowo zapewnia mu zestawienie antybiotyków, na które ten konkretny szczep jest najbardziej wrażliwy, co umożliwia szybkie podjęcie najbardziej optymalnego leczenia i zapewnia szybki powrót pacjenta do zdrowia.

Podczas stosowania antybiotyków zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, gdyż przedwczesne ich odstawienie może skutkować nawrotem choroby, który będzie charakteryzował się cięższym przebiegiem i będzie trudniejszy do wyleczenia. Jeżeli osoba z rodziny chorego dziecka zacznie u siebie zauważać podobne objawy możliwe jest, że także u niej występuje ta sama infekcja- tego typu obawy zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice