czyli swoisty antygen sterczowy – jest to białko produkowane przez prostatę. W fizjologicznych warunkach pełni on funkcję umożliwiającą plemnikom swobodne poruszanie się w ejakulacie. U zdrowych osób stężenie PSA we krwi utrzymuje na niskich poziomach, jednak ulega znacznemu podwyższeniu w przypadku rozwoju procesów chorobowych gruczołu krokowego. PSA występuje we krwi w postaci wolnej, oraz związanej ze specyficznym białkiem transportowym. Badanie to oznacza stężenie obu tych frakcji we krwi. Samo PSA całkowite nie jest wystarczająco skutecznym wskaźnikiem w celu oceny czy dana osoba cierpi na raka prostaty, ponieważ jego stężenie rośnie także w przypadku łagodnego przerostu oraz zapaleń tego narządu- stąd też należy wykonywać dodatkowe badania innych substancji. Dodatkowo stężenie PSA zwiększa się w sposób fizjologiczny wraz z wiekiem pacjenta, co także ma wpływ na jego przydatność diagnostyczną.
ten test diagnostyczny bada stężenie frakcji PSA, która nie jest związana z białkami transportowymi we krwi pacjenta. Procentowy stosunek stężenia frakcji wolnej do całkowitego stężenia PSA jest zaburzony w przypadku choroby nowotworowej, co czyni go istotnym wskaźnikiem diagnostycznym, który może sugerować obecność raka prostaty.
czyli fosfataza kwaśna – jest to enzym produkowany przez prostatę, którego aktywność we krwi ulega znacznemu podwyższeniu w przebiegu raka tego narządu, stąd też jest on czułym wskaźnikiem, ale mało swoistym rozwijającego się tam nowotworu. Wzrost aktywności ACP występuje także w nowotworach kości, chorobie Pageta, osteoporozie. Oznaczanie ACP stanowi dodatkowy wskaźnik przy rozpoznaniu raka prostaty.
PSA to tak zwany swoisty antygen sterczowy, białko wytwarzane przez stercz, czyli gruczoł krokowy. Badanie PSA całkowity wykonywane jest z krwi pacjenta w celu wczesnego wykrycia raka prostaty.
CENA: od 33 zł
CENA: od 50 zł
CENA: od 18 zł
CENA: od 33 zł
PSA to tak zwany swoisty antygen sterczowy, białko wytwarzane przez stercz, czyli gruczoł krokowy. Badanie PSA całkowity wykonywane jest z krwi pacjenta w celu wczesnego wykrycia raka prostaty.
CENA: od 50 zł
Badanie PSA – antygenu swoistego dla prostaty stosuje się w monitorowaniu przebiegu raka prostaty oraz w przypadku prowadzenia pacjentów po prostatektomii z powodu raka stercza. PSA nie jest wykrywane u mężczyzn po całkowitym usunięciu gruczołu krokowego i u większości kobiet.
CENA: od 18 zł
Oznaczenie aktywności fosfatazy kwaśnej wykonuje się w diagnostyce chorób gruczołu krokowego oraz tkanki kostnej.
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.