Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Fosfataza kwaśna AcP

Dowiedz się więcej

Fosfataza kwaśna AcP badanie

Kwaśne fosfatazy to enzymy szeroko rozpowszechnione w tkankach, występujące w kościach, wątrobie, śledzionie, nerkach, erytrocytach i płytkach krwi, jednak w największych stężeniach w komórkach nabłonkowych gruczołu krokowego (prostaty).

Fosfatazy to enzymy należące do klasy hydrolaz, modyfikujące strukturę różnych białek w komórce – dzięki temu pełnią rolę w procesie jej niezakłóconego funkcjonowania tzn. regulacji procesów komórkowych takich jak trawienie wchłoniętych cząsteczek czy przekazywanie sygnałów między komórkami. Najsprawniej działają w kwaśnym pH, wynoszącym około 5.

Wyróżniamy kilka podtypów fosfatazy kwaśnej pochodzących z różnych tkanek (izoenzymów). Kwaśna fosfataza jest również obecna w dużych stężeniach w nasieniu. Prawidłowo PAP stanowi 30% całkowitej wartości fosfatazy kwaśnej.

Podwyższony poziom kwaśnej fosfatazy (w tym PAP) stwierdza się w przerzutowych guzach prostaty (zwłaszcza do kości). Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów, czasem ciężko jest zróżnicować go z łagodnym przerostem tego gruczołu, który daje podobne objawy. Niektóre guzy rosną bardzo wolno pozostając niewykryte przez wiele lat, natomiast inne o agresywnym przebiegu szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie narządy. Gdy złośliwe komórki przedostają się poza torebkę prostaty, komórki gruczołowe zaczynają wydzielać kwaśną fosfatazę, która jest uwalniana do krwi i wykrywana jest w badaniach laboratoryjnych.

Mniejsze znaczenie diagnostyczne ma izoenzym fosfatazy produkowany przez kości (a konkretniej osteoklasty – komórki niszczące kość) i może być markerem zwiększonego obrotu kostnego (nasilonych procesów destrukcji i tworzenia) w przebiegu różnych chorób.

Fosfataza kwaśna AcP – kiedy wykonać?

Wykonanie testu jest zalecane przebiegu diagnostyki i monitorowania przerzutowego raka prostaty. Ponadto wykorzystuje się go do oceny skuteczności leczenia i ryzyka ewentualnego nawrotu. Podwyższoną aktywność PAP (izoenzymu prostaty kwaśnej fosfatazy) stwierdza się u zaledwie 60–80% chorych na raka prostaty, dlatego badanie warto uzupełnić o oznaczanie innych markerów schorzeń tego gruczołu jak PSA (swoisty antygen sterczowy, zarówno wolny, jak i całkowity)

Pomocniczo, badanie to zleca się razem z badaniem innych markerów resorpcji (niszczenia) kości (np. pomiarem wapnia w moczu) w ich chorobach.

Fosfataza kwaśna AcP – kto powinien wykonać?

Osoby z objawami mogącymi sugerować chorobę kości:

  • zwiększona częstość złamań po niewielkich urazach
  • opóźnione, utrudnione gojenie się kości
  • deformacje kości, uszkodzenia stawów
  • wady postawy, kształtu czaszki czy klatki piersiowej
  • bóle, tkliwość kości
  • ból w dolnej części pleców, bioder
  • sztywność kręgosłupa

Mężczyźni z objawami stwarzającymi podejrzenie raka prostaty:

  • zwiększona częstość oddawania moczu
  • trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu procesu oddawania moczu
  • słaby, przerywany strumień moczu
  • wstawanie w nocy by oddać mocz
  • obserwacja krwi w moczu lub nasieniu
  • dyskomfort (ból, pieczenie) podczas oddawania moczu lub wytrysku

Fosfataza kwaśna AcP cena | Kup online

 

Fosfataza kwaśna AcP norma

  • wartości referencyjne: 0 – 10 U/l

Wysoki poziom fosfatazy kwaśnej występuje fizjologicznie u dzieci w okresie intensywnego wzrostu i może być wtedy wielokrotnie wyższy niż u dorosłych.

Wzrost aktywności fosfatazy kwaśnej ACP przy prawidłowych wartościach PAP występuje w: chorobach kości (osteoporozie, chorobie Pageta, nadczynności przytarczyc), trombopatiach (chorobach z nadmiernym rozpadem płytek krwi). Mniej nasilony wzrost poziomu enzymu może również wystąpić w przerzutach do kości (pochodzenia innego niż gruczoł krokowy np. w przebiegu raka piersi czy płuc), białaczce granulocytowej.

Wzrost aktywności fosfatazy kwaśnej ACP w wyniku podwyższenia stężenia PAP występuje w: zapaleniu lub raku gruczołu krokowego. Niewielki wzrost aktywności może wystąpić po ucisku gruczołu w czasie badania, jego masażu, cewnikowaniu pęcherza lub w przypadku zatrzymania moczu.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice