Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Fosfataza kwaśna AcP

Dowiedz się więcej

Fosfataza kwaśna AcP badanie

Kwaśne fosfatazy to enzymy szeroko rozpowszechnione w tkankach, występujące w kościach, wątrobie, śledzionie, nerkach, erytrocytach i płytkach krwi, jednak w największych stężeniach w komórkach nabłonkowych gruczołu krokowego (prostaty).

Fosfatazy to enzymy należące do klasy hydrolaz, modyfikujące strukturę różnych białek w komórce – dzięki temu pełnią rolę w procesie jej niezakłóconego funkcjonowania tzn. regulacji procesów komórkowych takich jak trawienie wchłoniętych cząsteczek czy przekazywanie sygnałów między komórkami. Najsprawniej działają w kwaśnym pH, wynoszącym około 5.

Wyróżniamy kilka podtypów fosfatazy kwaśnej pochodzących z różnych tkanek (izoenzymów). Kwaśna fosfataza jest również obecna w dużych stężeniach w nasieniu. Prawidłowo PAP stanowi 30% całkowitej wartości fosfatazy kwaśnej.

Podwyższony poziom kwaśnej fosfatazy (w tym PAP) stwierdza się w przerzutowych guzach prostaty (zwłaszcza do kości). Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów, czasem ciężko jest zróżnicować go z łagodnym przerostem tego gruczołu, który daje podobne objawy. Niektóre guzy rosną bardzo wolno pozostając niewykryte przez wiele lat, natomiast inne o agresywnym przebiegu szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie narządy. Gdy złośliwe komórki przedostają się poza torebkę prostaty, komórki gruczołowe zaczynają wydzielać kwaśną fosfatazę, która jest uwalniana do krwi i wykrywana jest w badaniach laboratoryjnych.

Mniejsze znaczenie diagnostyczne ma izoenzym fosfatazy produkowany przez kości (a konkretniej osteoklasty – komórki niszczące kość) i może być markerem zwiększonego obrotu kostnego (nasilonych procesów destrukcji i tworzenia) w przebiegu różnych chorób.

Fosfataza kwaśna AcP – kiedy wykonać?

Wykonanie testu jest zalecane przebiegu diagnostyki i monitorowania przerzutowego raka prostaty. Ponadto wykorzystuje się go do oceny skuteczności leczenia i ryzyka ewentualnego nawrotu. Podwyższoną aktywność PAP (izoenzymu prostaty kwaśnej fosfatazy) stwierdza się u zaledwie 60–80% chorych na raka prostaty, dlatego badanie warto uzupełnić o oznaczanie innych markerów schorzeń tego gruczołu jak PSA (swoisty antygen sterczowy, zarówno wolny, jak i całkowity)

Pomocniczo, badanie to zleca się razem z badaniem innych markerów resorpcji (niszczenia) kości (np. pomiarem wapnia w moczu) w ich chorobach.

Fosfataza kwaśna AcP – kto powinien wykonać?

Osoby z objawami mogącymi sugerować chorobę kości:

 • zwiększona częstość złamań po niewielkich urazach
 • opóźnione, utrudnione gojenie się kości
 • deformacje kości, uszkodzenia stawów
 • wady postawy, kształtu czaszki czy klatki piersiowej
 • bóle, tkliwość kości
 • ból w dolnej części pleców, bioder
 • sztywność kręgosłupa

Mężczyźni z objawami stwarzającymi podejrzenie raka prostaty:

 • zwiększona częstość oddawania moczu
 • trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu procesu oddawania moczu
 • słaby, przerywany strumień moczu
 • wstawanie w nocy by oddać mocz
 • obserwacja krwi w moczu lub nasieniu
 • dyskomfort (ból, pieczenie) podczas oddawania moczu lub wytrysku

Fosfataza kwaśna AcP cena | Kup online

 

Fosfataza kwaśna AcP norma

 • wartości referencyjne: 0 – 10 U/l

Wysoki poziom fosfatazy kwaśnej występuje fizjologicznie u dzieci w okresie intensywnego wzrostu i może być wtedy wielokrotnie wyższy niż u dorosłych.

Wzrost aktywności fosfatazy kwaśnej ACP przy prawidłowych wartościach PAP występuje w: chorobach kości (osteoporozie, chorobie Pageta, nadczynności przytarczyc), trombopatiach (chorobach z nadmiernym rozpadem płytek krwi). Mniej nasilony wzrost poziomu enzymu może również wystąpić w przerzutach do kości (pochodzenia innego niż gruczoł krokowy np. w przebiegu raka piersi czy płuc), białaczce granulocytowej.

Wzrost aktywności fosfatazy kwaśnej ACP w wyniku podwyższenia stężenia PAP występuje w: zapaleniu lub raku gruczołu krokowego. Niewielki wzrost aktywności może wystąpić po ucisku gruczołu w czasie badania, jego masażu, cewnikowaniu pęcherza lub w przypadku zatrzymania moczu.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice