Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Wapń w moczu

Dowiedz się więcej

Wapń w moczu – co to jest?

Wapń jest pierwiastkiem chemicznym, który w ludzkim organizmie pełni wiele niezwykle ważnych funkcji. Występuje on w dwóch postaciach- wolnej (jako cząsteczka Ca2+) oraz związanej, jako część większych związków chemicznych. W postaci wolnej jest niezwykle ważnym przekaźnikiem – zmiany jego stężeń w określonych miejscach organizmu prowadzą do wyzwolenia powiązanych z tym procesów. Jon ten bierze także udział w skurczu mięśni, przekazywaniu impulsów nerwowych przez neurony, procesach krzepnięcia krwi oraz warunkuje prawidłowe działanie wielu enzymów i hormonów. W postaci związanej tworzy jeden z głównych budulców kości szkieletowych i zębów.

Stężenia wapnia w surowicy zależą od kilku czynników warunkujących- jego ilości wchłanianych z przewodu pokarmowego (czyli pośrednio także od jego zawartości w spożywanych produktach), wydalania wapnia z moczem i kałem oraz odkładania lub pozyskiwania tego pierwiastka z kości. Wszystkie te procesy regulowane są przez określone hormony, które produkowane są przez przytarczyce (małe narządy układu hormonalnego znajdujące się z tyłu tarczycy). Wpływ na poziomy wapnia ma także witamina D3.

Wapń w moczu – kiedy wykonać badanie?

Mechanizmy regulacji poziomów wapnia są wieloetapowe i związane ze sobą. Zaburzenia jednego etapu prowadzą do zaburzeń kolejnych, co może skutkować poważnymi niewłaściwościami w stężeniach tego pierwiastka, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjenta. W przypadku badania moczu ważne jest też oznaczenie wapnia we krwi, gdyż różnice między tymi dwoma pomiarami dostarczają istotnych informacji na temat funkcji nerek. Nieprawidłowe stężenia wapnia w moczu mogą wynikać zarówno z zaburzeń kontroli tego pierwiastka na poziomie hormonalnym, jak i z niewłaściwej podaży w diecie, złego wchłaniania, chorób kości, zaburzeń wydzielania go do moczu przez nerki oraz wielu innych chorób, które w swoim przebiegu mają wpływ na poziomy wapnia.

Wapń w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to zleca się z kilku powodów- zarówno w celu oceny prawidłowości funkcji nerek, monitorowania przebiegu leczenie zaburzeń wydalania jak i w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowych poziomów wapnia we krwi. Objawy różnią się w zależności od tego, czy wapnia jest zbyt dużo (hiperkalcemia), czy zbyt mało (hipokalcemia).

Objawy hiperkalcemii to:

 • dyskomfort w okolicy brzucha, ból brzucha
 • nudności, wymioty, zaparcia
 • objawy wynikające z kamicy nerkowej (ostry ból w okolicy lokalizacji nerek)
 • ból kości
 • objawy niespecyficzne- np. ból głowy, ogólne pogorszenie samopoczucia
 • częste oddawanie moczu
 • splątanie, dezorientacja, senność

Objawy hipokaliemii to:

 • krwawe wybroczyny na skórze (czerwone plamki przypominające wysypkę)
 • uczucie kłucia i drętwoty palców u stóp i dłoni
 • obniżenie czynności serca

Zarówno zbyt duże jak i zbyt małe stężenia wapnia, jeżeli będą nieleczone mogą prowadzić do powikłań, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Wapń w moczu cena | Kup badanie online

 

Wapń w moczu norma

 • 6,80-21,30 mg/dl

Wapń w moczu wyniki

Zbyt wysoki poziom wapnia w moczu nazywany jest hiperkalcyurią. Może być wywołany przez podwyższone poziomy tego pierwiastka we krwi, co wymaga dodatkowej diagnostyki mającej na celu wyjaśnienie tego zjawiska. Hiperkalcyuria może jednak też wynikać z zaburzeń funkcji nerek w wyniku nadczynności przytarczyc, w przebiegu nieleczonej (lub leczonej nieprawidłowo) cukrzycy, nieprawidłowym sposobie odżywiania się lub jako efekt uboczny niektórych leków diuretycznych.

Zbyt niskie stężenia wapnia w moczu występuje w przebiegu zapalenia nerek (np. odkłębuszkowego zapalenia nerek), zespole nerczycowym (stan chorobowy związany z nadmiernym wydalaniem białka przez nerki), zaburzeniach metabolicznych oraz w wyniku hipokaliemii krwi obwodowej.

Wyniki tego, jak i każdego innego badania diagnostycznego powinny być konsultowane z lekarzem, gdyż tylko w połączeniu z rezultatami innych testów diagnostycznych, objawami chorobowymi prezentowanymi przez pacjenta oraz jego historią choroby stanowią użyteczne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na skuteczne zaplanowanie dalszego postępowania medycznego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice