Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

RF ilościowo

Dowiedz się więcej

RF ilościowo – co to jest?

Czynnik reumatoidalny to specyficzne przeciwciało, które skierowane jest przeciwko określonym immunoglobulinom ludzkiego organizmu. Produkowane jest przez organizm gospodarza, dlatego nazywane jest autoprzeciwciałem. RF posiada kilka podtypów, które różnią się od siebie budową. Jest to główny marker (wskaźnik), którego obecność świadczy o występowaniu choroby autoimmunologicznej- szczególnie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czynnik reumatoidalny wykrywany jest także w krwi niewielkiego odsetka zdrowej populacji (3-5%), szczególnie u osób powyżej 60 roku życia. Badanie to jest często wykonywane jako test potwierdzający wynik dodatni w badaniu jakościowym na obecność RF, na przykład poprzez odczyn lateksowy.

RF ilościowo – kiedy wykonać

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą, która często nie daje przez dłuższy czas objawów. Rozwija się powoli, ale uszkodzenia które wywołuje zazwyczaj są nieodwracalne, dlatego niezwykle ważna jest szybka i wczesna diagnostyka. W przebiegu RZS dochodzi do nieprawidłowego uruchomienia procesów zapalnych w tkankach stawów (oraz czasami także w innych narządach), które prowadzą do stopniowego ich niszczenia oraz uniemożliwiają prawidłowe spełnianie ich funkcji. Poza RZS podwyższony poziom RF może występować w przebiegu innych chorób autoimmunologicznych, czyli takich, gdzie organizm sam atakuje własne tkanki i komórki. Do tych zaburzeń należą:

  • zespół Sjörgena
  • toczeń rumieniowaty układowy
  • twardzina układowa
  • mieszana choroba tkanki łącznej

W celu potwierdzenia diagnozy którejkolwiek z tych chorób ważne jest wykonanie dodatkowych badań, w tym także badań obrazowych oraz zestawienie uzyskanych informacji iż prezentowanymi przez pacjenta objawami klinicznymi.

RF ilościowo – kto powinien wykonać?

RZS jest chorobą dość rzadką, dotyka ok. 5-50 osób na 100 tysięcy. Objawy najwcześniej pojawiają się dopiero po 15 roku życia, a kobiety są ok. 3-5 razy bardziej narażone na występowanie tej choroby niż mężczyźni. Dokładna przyczyna RZS nie jest do końca poznana- istnieją dowody, że ma ona związek z czynnikami genetycznymi (w przypadku obecności choroby w rodzinie ryzyko zachorowania jest ok. 5 razy większe).

Do objawów RZS, które powinny skierować pacjenta jak najszybciej do lekarza należą:

  • opuchlizna, zwiększone ocieplenie stawów i otaczających je tkanek
  • sztywność stawów, szczególnie sztywność poranna, która zazwyczaj ustępuje po ich „rozruszaniu”
  • bolesność podczas ruchów w zajętym przez RZS stawie

Cechą charakterystyczną RZS jest to, że zazwyczaj najpierw zajmuje małe stawy, jak stawy międzypaliczkowe palców kończyny górnej oraz występuje ono symetrycznie- czyli na obu rękach jednocześnie.

Nieleczona choroba prowadzi do postępującej degradacji tkanek stawowych, ich deformacji oraz permanentnych przykurczów.

RF ilościowo cena | Kup badanie online

 

RF ilościowo norma

  • < 14,0 IU/ml

RF ilościowo wyniki

Podwyższony poziom RF we krwi wykryty podczas tego badania niekoniecznie musi oznaczać, że u pacjenta rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów. Może ono wskazywać na inne choroby autoimmunologiczne, jak również może być obecny bez wywoływania objawów chorobowych- dlatego niezwykle ważne jest aby zawsze konsultować wyniki tego badania z lekarzem specjalistą, w tym wypadku najlepiej reumatologiem. Tylko w połączeniu z wynikami innych badań oraz objawami pacjenta wyniki te stanowi użyteczne narzędzie w procesie ustalania dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.

RZS, jeżeli będzie niewykryty przez dłuższy czas, może prowadzić do zajęcia także innych narządów, takich jak płuca, narządu układu krążenia, nerki czy wątroba oraz je uszkadzać -stąd też niezwykle ważne jest aby jak najszybciej objąć opieką specjalistyczną pacjenta, u którego występują podejrzenia obecności tej choroby.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice