Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Sód w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Sód w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

Sód to jeden z pierwiastków chemicznych, który występuje w ludzkim organizmie i pełni tam liczne, niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowego, czyli przesyłania impulsów elektrycznych między komórkami neuronalnymi, co umożliwi chociażby pracę mięśni, w tym także mięśnia sercowego.

Zaburzenia jego poziomów mogą mieć wiele groźnych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak rozwój nadciśnienia tętniczego czy też niewydolności krążenia.

Wydalany jest przede wszystkim przez nerki (w 95%), które poprzez filtrację sodu z krwi do moczu kontrolują także jego stężenia. Proces ten jest regulowany przez wieloetapowe mechanizmy hormonalne zależne od ilości sodu we krwi w danym momencie.

Sód w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie wydalania sodu wykonywane jest na podstawie próbki moczu uzyskanej z całodobowej zbiórki. Jest to bardziej miarodajna metoda pomiaru wydalania tego pierwiastka, gdyż może ono ulegać zmianom w ciągu doby. Pozwala to na diagnostykę zaburzeń funkcji nerek oraz dokładniejsze określanie przyczyny nieprawidłowych poziomów sou we krwi jako element szerszej diagnostyki.

Stężenia sodu w krwiobiegu muszą być utrzymywane w ścisłych, wąskich poziomach, ponieważ nawet niewielkie odchylenia od normy mogą skutkować występowaniem objawów chorobowych oraz powikłań. Mogą one być wywołane zarówno przez nieprawidłową funkcje nerek (co skutkuje niewłaściwą regulacją poziomów sodu przez jego zbyt duże/zbyt małe wydalanie). Ta z kolei może mieć wiele powodów, od zaburzeń regulacji hormonalnej tego procesu do uszkodzeń mechanicznych samego narządu.

Sód w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie sodu w dobowej zbiórce moczu najczęściej zlecane jest w celu oceny prawidłowej funkcji wydalniczej nerek. Zaburzenia tej roli nerek mogą występować w przebiegu np. nieleczonej cukrzycy, nowotworów tego narządu czy też jego zapaleń, np. bakteryjnych.

Do objawów zbyt niskich poziomów sodu we krwi (hiponatremii) należą:

  • zaburzenia koncentracji
  • ból głowy, zawroty głowy
  • mdłości
  • ogólne pogorszenie samopoczucia pacjenta
  • wymioty
  • zaburzenia pracy serca

Z kolei najczęściej występujące objawy zbyt wysokich stężeń sodu (hipernatremii) to:

  • zwiększone pragnienie
  • nudności, wymioty
  • zaburzenia pracy serca

Stopień nasilenia objawów zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia, oraz różni się w zależności od stopnia w jakim przekroczone są normy.

Sód w dobowej zbiórce moczu cena | Kup badanie online

 

Sód w dobowej zbiórce moczu norma

  • 40 – 220 mmol/dobę

Sód w dobowej zbiórce moczu wyniki

Nieprawidłowe wartości uzyskane podczas tego badania wymagają pogłębionej diagnostyki w celu wykrycia przyczyn takiego stanu. Mogą być wywołane przez proste przyczyny, takie jak odwodnienie w przebiegu biegunki, ale mogą być także objawem o wiele bardziej poważnych chorób, jak np. procesy nowotworowe i obecność guzów mózgu, w wyniku których do zaburzenia gospodarki elektrolitowej i nieprawidłowego wydalania niektórych pierwiastków, w tym sodu. Wyniki wszystkich badań diagnostycznych, szczególnie takich, które zazwyczaj stanowią część szerszych pakietów badań, zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą w celu ich prawidłowej interpretacji.

Wyrównywanie nieprawidłowych poziomów sodu we krwi jest bardzo ważne i powinno być przeprowadzane w ściśle kontrolowanych warunkach pod stałą obserwacją lekarską, gdyż zbyt szybkie podwyższenie poziomów sodu może wywołać nieodwracalne, ciężkie uszkodzenia neurologiczne (mielinoliza środkowa mostu) – tutaj też zastosowanie znajdują regularne pomiary wydalania sodu.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu | jak się przygotować?

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice