Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Sód w kale

Dowiedz się więcej

Czym jest sód w kale?

Sód to jeden z pierwiastków chemicznych, którego obecność w odpowiednich stężeniach jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni on wiele ważnych funkcji w ciele człowieka, z czego do najważniejszych należy zapewnianie prawidłowego przewodnictwa nerwowego między neuronami, utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi oraz regulacja pracy serca. Nawet niewielkie zaburzenia poziomów sodu we krwi mogą skutkować występowaniem poważnych powikłań i zaburzeń pracy wielu narządów.

Kiedy należy badać sód w kale?

Badanie sodu w kale polega na pomiarze stężeń tego pierwiastka w próbce uzyskanej z kału pacjenta. Jest to ważny parametr podczas diagnostyki wielu chorób przebiegających z długotrwałą biegunką, gdyż może ona prowadzić do hiponatremii we krwi (obniżonych poziomów sodu) w wyniku wysokiej utraty tego pierwiastka wraz z kałem biegunkowym lub też do hipernatremii w wyniku postępującego odwodnienia organizmu. Ten test diagnostyczny zazwyczaj nie jest wykonywany jako samodzielne badanie, należy wykonać je w połączeniu z innymi, takimi jak ocena poziomów elektrolitów we krwi, co pozwala uzyskać pełniejszy obraz obecnego stanu zdrowia pacjenta.

Sód w kale – kto powinien wykonać badanie?

Oznaczenie stężenia sodu w kale najczęściej wykorzystywane jest do oceny stopnia utraty tego pierwiastka z organizmu podczas biegunki. Zaburzenia poziomów sodu we krwi pacjenta wymagają jak najszybszego zdiagnozowania i podjęcia leczenia, gdyż mogą skutkować one nawet zgonem. Do sygnałów wskazujących na występowanie niewłaściwych wartości sodu należą następujące objawy:

W przypadku hipernatremii:

  • splątanie, dezorientacja
  • skurcze mięśni
  • wzrost pragnienia
  • nudności, wymioty
  • śpiączka
  • krwawienie w obrębie mózgu

W przypadku hiponatremii:

  • nudności, wymioty
  • bóle głowy
  • dezorientacja, apatyczność, senność
  • osłabienie siły mięśniowej
  • utrata apetytu
  • drgawki
  • utrata świadomości

Sód w kale cena | Kup badanie online

 

Sód w kale wyniki

W przebiegu biegunki oznaczenie poziomów sodu w kale oraz zestawienie ich ze stężeniem tego pierwiastka we krwi pacjenta dostarcza ważnych informacji na temat etiologii zaburzeń poziomów sodu w danym przypadku. Wczesne ich rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest niezwykle ważne w zapobieganiu występowania negatywnych konsekwencji tych nieprawidłowości. Ocena ilości sodu traconego w wyniku biegunki jest ważnym parametrem, który umożliwia skuteczne wdrożenie dalszego leczenia, szczególnie nakierunkowanego na uzupełnianie płynów i elektrolitów.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie kału

Przed rozpoczęciem zbiórki należy zaopatrzyć się w punkcie pobrań w 3 wymazówki z podłożem transportowym.

Próbki kału do badania w kierunku nosicielstwa Salmonella-Shigella należy pobierać w ciągu 3 kolejnych dni (każdego dnia jedna próbka kału).

Przed pobraniem próbki należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.

Kał należy oddać do czystego, suchego naczynia (basen lub inny pojemnik).

Próbkę kału należy pobrać za pomocą wymazówki i umieścić w podłożu transportowym.

Każda próbkę należy opisać datą i godziną .

Próbkę w podłożu transportowym należy przechowywać  w temperaturze pokojowej.

Czas od pobrania próbki do dostarczenia do laboratorium nie powinien przekraczać 48 godz. Próbki przekazywać należy codziennie lub w krótkim odstępie czasu. Próbki mogą być przekazywane od poniedziałku do środy.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice