Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Zespół Blooma

Dowiedz się więcej

Zespół Blooma kod DNA

Zespół Blooma jest rzadką chorobą z trwałym niedoborem wzrostu, skłonnością do nadwrażliwości skóry i nowotworów oraz niestabilnością chromosomową. Przyczyną choroby jest utrata funkcji białka o aktywności helikazy, co prowadzi do nadmiernej rekombinacji i uszkodzeń DNA.

Choroba jest spowodowana mutacją genu BLM (RECQL3) na chromosomie 15q26, występują liczne mutacje w różnych regionach genu, u Żydów Aszkenazyjskich z powtarzalna mutacja (del6/dup7). Dziedziczenie recesywne.

Zespół Blooma objawy

Choroba objawia się przy urodzeniu niską masą ciała (poniżej 2000 g) i skąpą tkanką tłuszczową, w późniejszym okresie trudności z odżywianiem, refluks żołądkowo-przełykowy, dyskretna dysmorfia, piskliwy głos. W pierwszych latach życia na twarzy pojawia się trwały rumień w kształcie motyla, po ekspozycji na słońce może rozprzestrzeniać się na całą twarz, ponadto na całym ciele plamy o nadmiernej i niedostatecznej pigmentacji.

W wieku dziecięcym skłonność do częstych przewlekłych infekcji (zwłaszcza dróg oddechowych i ucha środkowego) przy niskim poziomie immunoglobulin. W wieku dziecięcym i młodzieńczym charakterystyczne białaczki i chłoniaki, w wieku dorosłym guzy lite, przede wszystkim jelit. Ostateczny niski wzrost, poniżej 150 cm. Często towarzyszą cukrzyca typu 2 (po 20 r.ż.), u części chorych trudności szkolne lub niepełnosprawność intelektualna, obniżona płodność (zwłaszcza u mężczyzn).

Charakterystyczna jest samoistna niestabilność chromosomowa (pęknięcia, figury wymian), wysoka częstość wymian siostrzanych chromatyd, przy braku wrażliwości na promieniowanie jonizujące. Zgon zwykle pod koniec 3 dekady życia z powodu nowotworu.

Zespół Blooma badania

Wskazaniem do wykonania testu jest:

  • diagnostyka przypadków wrodzonego proporcjonalnego niedoboru wzrostu, zwłaszcza w przypadkach przetrwałego do wieku młodzieńczego i dorosłego lub z towarzyszącą charakterystyczną nadwrażliwością skóry twarzy na światło słoneczne lub towarzyszącą chorobą nowotworową; 
  • badania rodzinne: wykrycie mutacji genu BLM u krewnego z niskorosłością, nadwrażliwością na światło słoneczne lub nowotworem, zwłaszcza u bezobjawowego rodzeństwa z niskim wzrostem, istnieje możliwość zastosowania w badaniach prenatalnych. 

Dostępne badania:

  • Genetyczna diagnostyka zespołu Blooma – 70 mutacji genu BLM – I etap diagnostyki,
  • Genetyczna diagnostyka zespołu Blooma – mutacje genu BLM – II etap diagnostyki,
  • Genetyczna diagnostyka zespołu Blooma – mutacje genu BLM – III etap diagnostyki,
  • Genetyczna diagnostyka zespołu Blooma – analiza eksonów 8, 9, 14, 15, 16,
  • Genetyczna diagnostyka zespołu Blooma – najczęstsze mutacje genu BLM występujące u Żydów Aszkenazyjskich.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice