Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

THC w moczu

Dowiedz się więcej

Czym jest THC?

THC, czyli tetrahydrokannabinol to główna substancja psychoaktywna znajdująca się w marihuanie. Marihuana jest suszem roślinnym pozyskiwanym z kwiatów roślin z rodzaju konopi. Najczęściej jest stosowana poprzez jej palenie, ale może być także wkomponowywana w produkty spożywcze, jak np. ciastka. THC ma działanie euforyzujące oraz wywołuje umiarkowane zaburzenia percepcji. Z efektów ubocznych może występować zwiększone łaknienie, suchość w ustach, przekrwienie spojówek, zaburzenie percepcji czasu, osłabiona koncentracja oraz zwiększona szybkość rytmu serca – są one jednak krótkotrwałe. Efekty ustępują zazwyczaj kilka godzin po przyjęciu THC.

Kiedy wykonać badanie THC w moczu?

Badanie polega na wykrywaniu THC w wydalanym przez nerki moczu. Po jednorazowym zażyciu może być wykrywane w moczu przez ok. 3 – 10 dni, a w przypadku osób stosujących marihuanę regularnie nawet do 4 tygodni, przy czym czas ten może różnić się w zależności od czułości stosowanego testu. We krwi substancja ta znajduje się krócej, do ok. trzech dni. Wszystkie pomiary zależą od tego, jak często i w jakich ilościach badana osoba stosuje tę substancję.

THC w moczu normy

Poziomy od których wykrywane jest THC w moczu zależą od poszczególnych testów stosowanych w danym laboratorium. Istnieje możliwość potwierdzenia dodatniego wyniku, w celu uzyskania bardziej szczegółowych danych za pomocą badania wykonywanego na podstawie próbki krwi.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice