Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu

Dowiedz się więcej

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu – co to jest?

U ludzi zdrowych wydalane są niewielkie ilości białka z moczem (20 – 80 mg/dobę), które są niewykrywane metodami rutynowymi. Z tego około 43% stanowią białka produkowane w układzie moczowo-płciowym. Najważniejszym z nich jest białko Tamma-Horsfalla (ok 30 mg/dobę), syntetyzowane przez komórki kanalików nerkowych. Białko to stanowi główny składnik wałeczków nerkowych- jedynych wałeczków obecnych prawidłowo w badaniu osadu moczu. Towarzyszą mu śluz oraz produkty złuszczania się nabłonków dróg moczowych.

W wyniku filtracji krwi w kłębuszku nerkowym, do moczu przedostają się również białka drobnocząsteczkowe z surowicy – głównie albuminy. W większości są one jednak wchłaniane zwrotnie do krwi. Gdy pojawią się nawet małe uszkodzenia w ścianie naczynia krwionośnego w kłębuszku (zazwyczaj w przebiegu cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego), to właśnie zwiększone ilości albumin w moczu są pierwszą oznaką uszkodzenia nerek w tych chorobach. O białkomoczu mówimy, gdy stężenie białka w moczu przekracza 150mg/dobę.

Badanie białka całkowitego w moczu pomaga zróżnicować również inne stany, które poza chorobami toczącymi się w obrębie samych nerek, wpływają na pojawienie się białkomoczu – przyczyny ogólnoustrojowe, przednerkowe (związane z ciężkimi infekcjami, chorobami krążenia) lub w obrębie dróg moczowych (ich infekcje, nowotwory).

Pomiar białka w dobowej zbiórce moczu, zamiast w pojedynczym pomiarze, jest dodatkowo dokładny, gdyż obserwujemy rytm dobowy wydalania białka –więcej białka wydala się w dzień, a wielkość białkomoczu dobowego zmienia się z dnia na dzień nawet o kilkadziesiąt procent.

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu – kiedy wykonać?

Istnieje szereg wskazań do badania, do najważniejszych z nich należą:

  • kontrola stanu uszkodzenia nerek w przewlekłych chorobach nerek, najczęściej spowodowanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym
  • monitorowanie leczenia preparatami uszkadzającymi nerki
  • zapalenia i nowotwory nerek i dróg moczowych
  • w ciąży w celu wykluczenia stanu przedrzucawkowego

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu – kto powinien wykonać?

Białkomocz w zależności od ciężkości i nasilenia objawów, których doświadcza pacjent dzieli się na:

  • białkomocz znikomy (minimalny) –wydalanie białka do 0,5 g/dobę; bezobjawowy; często jest to przejściowy stan po dużym wysiłku fizycznym, przy dłuższym pozostawaniu w pozycji stojącej, gwałtownej zmianie temperatury, po silnym przeżyciu psychicznymi, przy znacznym zagęszczeniu moczu podczas odwodnienia, w końcówce ciąży.
  • białkomocz mierny (umiarkowany) – 0,5 – 3,5 g/dobę; często jedynym objawem jest pienienie się moczu,
  • białkomocz masywny (znaczny) – powyżej 3,5 g białka/dobę; gdy na ciele pojawiają się masywne obrzęki, związane z niskim poziomem białka we krwi, najbardziej nasilone w okolicy oczu i obrębie podudzi.

Mogą również wystąpić objawy choroby nerek i dróg moczowych (zmiana ilości i częstości oddawanego moczu, utrudnione oddawanie moczu, krew w moczu) lub choroby podstawowej powodującej białkomocz (np. gorączki w infekcji).

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu cena | Kup badanie online

 

Białko całkowite w dobowej zbiórce moczu norma

  • wydalanie do 150,00 mg/dobę

Podwyższony poziom białka całkowitego w dobowej zbiórce moczu

Może być spowodowany przez szereg przyczyn. Wyróżniamy:

  • białkomocz przednerkowy (związany z zaburzoną dostawą krwi do nerek)– w niewydolności krążenia, nadciśnieniu, zatruciach, gorączce, ostrych epizodach neurologicznych (stany zapalne, wylew, napad padaczkowy);
  • białkomocz nerkowy (związany z zaburzeniami w obrębie samych nerek) – chorobą w kłębuszkach nerkowych (ostre lub przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych, choroby autoimmunologiczne, leki nefrotoksyczne, infekcje); kanalikach nerkowych (ostre i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, choroby śródmiąższowe nerek, zatrucie solami metali ciężkich, polekowe – aminoglikozydy, cytostatyki, przeciwbólowe);
  • białkomocz pozanerkowy (związany z chorobą w obrębie dolnych dróg moczowych)– zapalenie moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej, gruczołu krokowego, dolnych odcinków dróg rodnych, kamica dróg moczowych.

Innym pojęciem jest białkomocz z przeładowania- białkomocz spowodowany obecnością nadmiaru białek we krwi- najczęściej w wyniku nadprodukcji przeciwciał w przebiegu szpiczaka mnogiego, które do moczu trafiają jako białko Bence-Jonesa. By wykazać jego obecność, można dodatkowo wykonać elektroforetyczny rozdział białek w moczu.

Inne przykłady obejmują obecność w moczu: beta2-mikroglobuliny- w nowotworach, chorobach immunologicznych; hemoglobiny – przy masywnej hemolizie (rozpadzie krwinek czerwonych), mioglobiny – po dużym wysiłku fizycznym, w zapaleniu mięśni szkieletowych, w zespołach zmiażdżenia mięśni, po napadzie padaczkowym, zawale mięśnia sercowego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu | jak się przygotować?

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice