Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot

Dowiedz się więcej

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot

Borrelia burgdorferi, czyli krętek borelli, to bakteria, która odpowiedzialna jest za wywoływanie u ludzi pasożytniczej choroby przenoszonej przez kleszcze- boreliozy, nazywanej także chorobą z Lyme, od miasta w USA gdzie została po raz pierwszy opisana i wyodrębniona jako jednostka chorobowa. Do wniknięcia tej bakterii do ludzkiego organizmu dochodzi przez ślinę lub wymiociny kleszcza, który akurat pożywia się na skórze danej osoby. Do tego kontaktu nie dochodzi od razu- dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza po zauważeniu go na skórze oraz dokładne oglądanie powierzchni całego ciała po powrocie z lasu lub innego miejsca gdzie istnieje ryzyko narażenia na kontakt z tymi pajęczakami.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot – kiedy wykonać?

To badanie diagnostyczne ma na celu wykrycie we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom wywołującym boreliozę. Wykonywane jest za pomocą nowoczesnej metody diagnostyki molekularnej umożliwiającą bardzo precyzyjne wykrywanie określonych białek. Przeciwciała IgM to cząsteczki, które produkowane są przez komórki układu immunologicznego w odpowiedzi na zakażenie organizmu przez dany patogen- tutaj przez krętka borelli, w celu unieszkodliwienia go.

Oznaczanie tej klasy przeciwciał jest szczególnie skuteczne w procesie diagnostyki nietypowych objawów, które mogą być wywołane przez boreliozę- te białka pojawiają się we krwi już ok. 2 tygodnie po zainfekowaniu, czyli bardzo wcześnie biorąc pod uwagę z jakim opóźnieniem mogą występować objawy. Test metodą Western Blot często używany jest jako potwierdzenie uzyskanego wcześniej (za pomocą mniej dokładnych metod) wyniku. Badanie to wykonywane jest także w celu potwierdzenia diagnozy postawionej na podstawie objawów prezentowanych przez pacjenta.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot – Kup online po niskiej cenie

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot – kto powinien wykonać

Najczęściej test ten wykonuje się jako potwierdzenie uzyskanego wcześniej pozytywnego wyniku badania w kierunku przeciwciał przeciwko borelli burgdorferi. Zlecane one są w przypadku podejrzenia występowania boreliozy u pacjenta, co nie zawsze jest oczywistą diagnozą na podstawie samego obrazu klinicznego.

Choroba ta często ma nietypowy przebieg, objawy mogą występować w znacznym oddaleniu w czasie od ukąszenia kleszcza oraz może ona przebiegać z okresami nasilania się i samoistnego słabnięcia. Do najczęstszych objawów boreliozy, które nie zawsze muszą występować jednocześnie, należą:

  • rumień wędrujący- zmiana skórna, która pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza. Ma postać czerwonego okręgu, który z czasem powiększa swój rozmiar jednocześnie blednąc w części centralnej. Może się pojawić nawet kilka miesięcy po ukłuciu.
  • zmęczenieborell
  • ból głowy
  • dreszcze i gorączka
  • ogólne osłabienie
  • bóle mięśni i stawów

Niewykryta i nieleczona choroba może rozwinąć kolejne swoje formy takie jak neuroborelioza (gdzie do zakażenia dochodzi w układzie nerwowym) czy też zapalenie stawów, gdzie głównymi objawami jest niesymetryczny obrzęk i ból w stawach, szczególnie dużych, takich jak np. kolanowy.

Borrelia burgdorferi przeciwciała IgM Western Blot wyniki

Potwierdzenie wcześniejszego wykrycia przeciwciał IgM przeciwko krętkom borelli oznacza, że w organizmie pacjenta prawdopodobnie doszło do względnie niedawnej infekcji tą bakterią. Jako że jest to choroba bakteryjna, wczesne wykrycie jej umożliwia szybsze wdrożenie leczenia farmakologicznego w postaci odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.

Leczenie obejmuje ok. 3-4 tygodnie doustnego przyjmowania antybiotyków, których dokładne dawki i czas trwania terapii uzależniony jest od etapu, na jakim została wykryta ta choroba u danego pacjenta. Wyniki tego badania zawsze należy konsultować z lekarzem w celu rozpisania najbardziej skutecznego postępowania leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice