Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

CA 125

Dowiedz się więcej

CA 125 to specyficzny kompleks białkowy, który zlokalizowany jest w błonach komórkowych, szczególnie komórek nabłonka płaskiego. Z powodu tego, że jest wykrywany u ponad 80% kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem nabłonkowym jajnika, stał się istotnym markerem tego rodzaju raka.

Antygen CA 125 występuje na powierzchni wielu komórek nabłonkowych, ale również w krwiobiegu w przypadku różnych nowotworów złośliwych i stanów niezłośliwych. Jego obecność wykryto w płynie owodniowym, endometrium (błonie śluzowej macicy), kanale szyjki macicy i w nabłonku jajowodów. Wytwarzany jest ponadto w komórkach wyścielających jamy ciała płodu, nabłonka opłucnej, osierdzia, otrzewnej.

Badanie poziomu CA 125 we krwi może znajdować zastosowanie u kobiet chorych na raka jajnika, mimo tego nie jest rekomendowane jako badanie przesiewowe u kobiet bez objawów klinicznych i bez ryzyka dziedzicznego tego nowotworu. Poziom CA 125 wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania choroby, stąd w jej wczesnym okresie badanie może okazać się za mało czułe. Zaburzone wyniki można uzyskać w szczególności u kobiet przed menopauzą, w obecności mięśniaków macicy oraz w trakcie miesiączkowania.

Wzrost stężenia markera jest też możliwy w stanach zapalnych i przy nowotworach przewodu pokarmowego.

CA 125 – kiedy wykonać badanie?

Badanie CA 125 wykorzystywane jest obecnie w monitorowaniu leczenia pacjentek zmagających się zaawansowanym rakiem jajnika. Istnieje korelacja między stężeniem markera a masą guza.

Dodatkowym wskazaniem jest badanie u kobiet z obciążeniem rodzinnym raka jajnika. W takiej sytuacji towarzystwa ginekologiczne zalecają wykonanie raz do roku oznaczenia CA 125 wraz z przezpochwowym USG. Badanie należy bezwzględnie wykonać w ramach algorytmu ROMA (oznaczanie stężeń antygenów nowotworowych CA 125 oraz HE4 równocześnie) u kobiet z objawami i podejrzeniem raka jajnika.

CA 125 cena | Kup badanie online

 

CA 125 – kto powinien wykonać badanie?

 • kobiety znajdujące się w grupie ryzyka raka jajnika: nosicielki mutacji w genach BRCA1 i BRCA2, z historią rodzinną raka jajnika, które chorowały w przeszłości na raka macicy, piersi lub okrężnicy. Dodatkowe czynniki ryzyka to historia niepłodności, zaburzeń hormonalnych, otyłość, nikotynizm. Badanie wykonuje się wraz z dokładnym badaniem ginekologicznym.
 • kobiety z objawami i podejrzeniem raka jajnika (wzdęcia, pełność w brzuchu, nieprawidłowe krwawienia z pochwy, bóle podbrzusza, parcie na pęcherz), niezdiagnozowaną zmianą w usg jajników, masą w miednicy w badaniach obrazowych. Rak jajnika długo pozostaje bezobjawowy, dolegliwości daje dopiero przy osiągnięciu znacznych rozmiarów i przeniesienia się na sąsiadujące narządy jamy brzusznej. Badanie wykonuje się w ramach algorytmu ROMA, które pomaga ocenić prawdopodobieństwo, że wykryte zmiany mają charakter złośliwy.
 • kobiety ze zdiagnozowanym rakiem jajnika: badanie można zamówić przed rozpoczęciem leczenia; podczas terapii w odstępach czasu, by monitorować jej skuteczność; okresowo po zakończeniu terapii, by ocenić ryzyko nawrotu.

Materiał do badania

 • krew żylna

Metoda badania

 • metoda immunochemiczna z detekcją elektroluminescencyjną

CA 125 norma

 • < 35 U/ml

CA 125 niski poziom

Niski poziom CA 125 klinicznie nie ma znaczenia diagnostycznego, ale nie wyklucza choroby.

Wysokie CA 125

W nowotworach podwyższone stężenie CA125 stwierdza się zazwyczaj u chorych:

 • z nabłonkowym nowotworem jajnika (80 – 85 %), mniej niż połowa w stadium I zaawansowania klinicznego,
 • z gruczolakorakiem w stadiach zaawansowanych
 • w raku piersi, nowotworach przewodu pokarmowego, trzonu macicy i w raku płuc.

W chorobach nienowotworowych podwyższone stężenie stwierdza się u chorych:

 • z endometriozą,
 • z ostrym stanem zapalnym trzustki,
 • z marskością wątroby,
 • w chorobach zapalnych narządów miednicy u kobiet,
 • z zapaleniem otrzewnej,
 • przy torbielach jajników,
 • w stanach zapalnych szyjki macicy i przewodu pokarmowego,
 • w ciąży i podczas menstruacji.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice