Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Chlamydia trachomatis antygen

Dowiedz się więcej

Czym jest chlamydia trachomatis antygen?

Chlamydia trachomatis to rodzaj bakterii, która odpowiedzialna jest za wywoływanie określonych chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może dojść także w czasie porodu, gdzie patogen ten jest przekazywany z organizmu matki na dziecko. Choroba wywoływana przez tę bakterię może przyjmować kilka form, z czego najczęściej występują infekcje narządów płciowych. Zapalenie może także dotykać innych organów, jak np. płuca, oczy, gardło czy też stawy. Jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową, na zakażenie najbardziej narażone są osoby wykazujące tzw. zachowania ryzykowne, czyli wysoka aktywność seksualna połączona z częstą zmianą partnerów oraz brakiem stosowania odpowiednich zabezpieczeń, jak np. prezerwatywy.

Chlamydia trachomatis antygen – kiedy wykonać badanie?

Badanie opiera się na wykryciu cząsteczek tej bakterii w pobranym materiale badawczym. Jest to metoda wykrywania bezpośredniego, ponieważ nie oznacza się przeciwciał lub innych związków, które wskazywałyby na infekcję, tylko same cząsteczki bakterii. Materiałem do badania jest wymaz z pochwy/ przedsionka szyjki macicy, tudzież innego miejsca gdzie podejrzewane jest czynne zakażenie tą bakterią. Bardzo często (nawet u 80% pacjentów) zakażenie chlamydią trachomatis przebiega bezobjawowo, a podczas badania przedmiotowego lekarz nie stwierdza odchyleń od normy- jednak pierwsze symptomy infekcji mogą wystąpić nawet kilka tygodni od momentu, w którym doszło do kontaktu organizmu z tą bakterią.

Najczęściej występującą postacią tej choroby jest ropno-śluzowe zapalenie szyjki macicy u kobiet. Może mieć ono poważne konsekwencje, takie jak występowanie nadżerek szyjki macicy, zapalenie jajowodów oraz innych chorób narządów rodnych, które mogą prowadzić do wystąpienia bezpłodności. Jeśli zakażenie chlamydią trachomatis występuje podczas trwania ciąży i w okolicy porodu, to u dziecka może rozwinąć się zapalenie gałek ocznych lub płuc, które stanowią poważne zagrożenie dla organizmu noworodka.

U mężczyzn najczęstszą chorobą wywoływaną przez chlamydię trachomatis jest zapalenie cewki moczowej, które może skutkować rozwinięciem się zapalenia najądrzy, co może prowadzić do bezpłodności, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęte właściwe leczenie- stąd też niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka tej choroby.

Chlamydia trachomatis antygen – kto powinien wykonać badanie?

Pomimo, że infekcja często przebiega bezobjawowo, to należy wykonywać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, gdy istnieje ryzyko zakażenia, aby nie narażać przyszłych partnerów seksualnych na infekcję tą bakterią. Przede wszystkim na badanie antygenów chlamydii trachomatis powinny skierować się osoby aktywne seksualnie, które często zmieniają partnerów oraz nie stosują odpowiednich zabezpieczeń podczas stosunków.

Badanie to należy także wykonać w przypadku występowania objawów, które mogłyby wskazywać na czynne zakażenie tą bakterią, takich jak:

U kobiet:

  • krwawienie z pochwy
  • śluzowo-ropna wydzielina z pochwy
  • ból w podbrzuszu
  • gorączka
  • bolesność podczas stosunków seksualnych, krwawienie
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu

U mężczyzn:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • obrzęk i bolesność jąder (często jednostronna)
  • gorączka

Chlamydia trachomatis antygen norma

Normą jest wynik ujemny, niewykrycie antygenów chlamydia trachomatis.

Chlamydia trachomatis antygen wyniki

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku tego testu diagnostycznego, który potwierdza obecność Chlamydia trachomatis, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, celem zatrzymania trwającej infekcji. Proces terapeutyczny opiera się na antybiotykoterapii, której długość i dokładne dawki zależą od czasu trwania infekcji oraz stopnia jej zaawansowania.

Wyniki tego badania, jak i wszystkich innych testów diagnostycznych, zawsze należy konsultować z lekarzem specjalistą, gdyż tylko w połączeniu z obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta oraz z pozostałymi parametrami diagnostycznymi mogą one służyć skutecznemu zaplanowaniu dalszego postępowania medycznego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice