Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Cholinoesteraza

Dowiedz się więcej

Cholinoesteraza – co to jest?

Acetylocholina to neuroprzekaźnik uczestniczący w przekazywaniu sygnałów w obrębie nerwów i zaopatrywanych przez nie mięśni szkieletowych. Ponadto, pełni też szereg innych funkcji m.in. zmniejsza częstość akcji serca i ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie w obrębie różnych gruczołów, powoduje skurcz oskrzeli i jelit (przez co nasila ich perystaltykę), zwęża źrenice. W warunkach fizjologicznych po spełnieniu swojej funkcji jest rozkładana przez inny związek obecny we krwi- acetylocholinesterazę.

Acetylocholinesteraza (AchE) to najbardziej znany enzym z grupy cholinesteraz, i jest ona obecna w układzie nerwowym i erytrocytach. Inna, podobna do niej substancja to pseudocholinesteraza (PChE) syntetyzowana w wątrobie.

Istnieje szereg toksyn, które w przypadku dostania się do organizmu, hamują aktywność enzymów cholinesteraz we krwi, co skutkuje nagromadzeniem się nierozłożonej acetylocholiny, stale pobudzającej zakończenia w obrębie układu nerwowego. Jednymi z takich substancji są pestycydy, owadobójcze środki ochrony roślin. Przebieg zatrucia, które jest nimi spowodowane może być ostry (gdy przyjęta zostaje jednorazowa duża dawka) lub przewlekły (gdy małe dawki kumulują się w organizmie z biegiem czasu).

W przypadku ostrego zatrucia, stan pacjenta pogarsza się gwałtownie, istnieje również zagrożenie życia i istotne jest jak najszybsze przerwanie ekspozycji osoby narażonej na pestycydy. W sytuacji zatrucia przewlekłego, jego objawy mogą być niezauważalne i narastają w czasie, pojawiając się dopiero gdy poziom AChE we krwi zmniejsza się do 30% prawidłowej wartości. Aktywność enzymu wraca do normy po 3–6 tygodniach od momentu ustania kontaktu z substancją toksyczną (szybciej w przypadku PChE, AchE regeneruje się wolniej).

Istnieje również ewentualność, że zaburzenie działania cholinoesteraz nie jest spowodowane blokadą przez substancje z zewnątrz, ale dziedzicznymi mutacjami genetycznymi. Choroba ujawnia się zazwyczaj po zabiegach chirurgicznych, w których używa się środków zwiotczających mięśnie- w normalnych warunkach powinny one działać krótko i zostać rozłożone przez cholinoesterazy, w przypadku ich obniżonej aktywności, blokada nerwowo-mięśniowa przedłuża się, co może prowadzić do szeregu powikłań. Dotknięci schorzeniem pacjenci wymagają stosowania dużo niższych dawek leków, stąd zachodzi konieczność ich wczesnego zidentyfikowania i dostosowania sposobu znieczulenia.

Cholinoesteraza – kiedy wykonać badanie?

Badanie to jest zalecane do wykonania u osób:

  • diagnozowanych w kierunku zatrucia środkami owadobójczymi, z szeregiem charakterystycznych objawów i ryzykiem narażenia na te substancje
  • związanych zawodowo z pracą ze środkami ochrony roślin, w dziedzinach takich jak rolnictwo czy przemysł chemiczny, gdy wchłanianie toksyn hamujących cholinoesterazę może być przewlekłe i nastąpić przez wdychanie lub kontakt ze skórą
  • z podejrzeniem istnienia wrodzonego niedoboru cholinoesterazy: z historią epizodów w przeszłości lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku przedłużającego się bezdechu i paraliżu po operacji po zastosowaniu jako środka zwiotczającego mięśnie do zabiegu sukcynylocholiny
  • ze stanami zapalnymi wątroby czy przy jej uszkodzeniu, w celu określenia funkcji i czynności wydzielniczej tego narządu

Cholinoesteraza – kto powinien wykonać badanie?

Osoby z objawami zatrucia pestycydami (związkami fosforoorganicznymi):

  • niepokój, lęk
  • ślinienie, łzawienie
  • skurcz oskrzeli, utrudnione oddychanie
  • nudności, wymioty, biegunka
  • zwężenie źrenic, pogorszenie widzenia
  • osłabienie, drżenie mięśni
  • niezborność ruchów
  • ból i zawroty głowy

Przedłużający się, nieleczony stan zatrucia prowadzi nieuchronnie do zaburzeń mowy, spowolnienia oddechu, drgawek, śpiączki. W przypadku nieudzielenia w porę pomocy i zastosowania mechanicznej wentylacji chorego, śmierć następuje wskutek porażenia ośrodka oddechowego.

Cholinoesteraza cena | Kup online

 

Cholinoesteraza norma

  • wartości referencyjne: 5–12 U/ml

Niska aktywność cholinoesterazy

  • szybki spadek w przypadku ostrego zatrucia owadobójczymi środkami fosforoorganicznymi
  • powolny spadek w przypadku narażenia zawodowego na te substancje toksyczne
  • przy uszkodzeniu komórek wątroby (hepatocytów): w przewlekłym zapaleniu, marskości wątroby
  • w ciężkim niedożywieniu
  • we wrodzonym niedoborze enzymu
  • w zawale mięśnia sercowego, ostrych infekcjach, we wstrząsie

Wysoka aktywność cholinoesterazy

  • w okresie gojenia ostrego zapalenia wątroby
  • w zespole nerczycowym (chorobie nerek)
  • w nadczynności tarczycy

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice