Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Eozynofile w wymazie z nosa

Dowiedz się więcej

Eozynofile to komórki układu odpornościowego związane z reakcjami alergicznymi i innymi procesami zapalnymi. Ich liczba wzrasta również w zakażeniach pasożytniczych.

Alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszą chorobą alergiczną. Z jego powodu na uciążliwe objawy narażone jest około 10% światowej populacji, a odsetek ten rośnie z każdym rokiem.

Badanie wydzieliny z nosa pod kątem obecności eozynofili jest ważną częścią procesu diagnostycznego w identyfikacji i leczeniu nieżytu nosa niewiadomego pochodzenia.

Eozynofile – cel badania

Badanie wydzieliny z nosa na obecność eozynofilii pomoże ustalić, czy katar jest pochodzenia alergicznego czy innego. Obecność eozynofilii w wydzielinie z nosa jest oznaką reakcji alergicznej na różne czynniki środowiskowe, a także leki. Badanie jest często stosowane w alergologii ze względu na jego łatwość i stosunkowo nieinwazyjny charakter.

Eozynofile – kiedy wykonać badanie

Zaleca się badanie wydzieliny z nosa na obecność eozynofilii przy objawach charakterystycznych dla alergicznego nieżytu nosa:

 • kichanie;
 • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa;
 • wyciek wodnistej wydzieliny z oczu bez wyraźnego powodu;
 • swędzenie nosa lub oczu;
 • kaszel;
 • ból lub swędzenie gardła;
 • cienie pod oczami;
 • częste bóle głowy;
 • łatwa męczliwość;
 • bardzo sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra, na której pojawiają się pęcherze, a następnie blakną.

Zwykle jeden lub więcej z powyższych objawów pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem. Niektóre dolegliwości, takie jak bóle głowy i zmęczenie, pojawiają się dopiero po dłuższym pobycie w środowisku bogatym w czynnik drażniący. Niektórzy pacjenci doświadczają objawów tylko, gdy stężenie alergenu jest bardzo wysokie, inni mają objawy przez cały rok. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z alergologiem.

Przygotowanie do badania

 • pacjent musi wydmuchać nos przed pobraniem wydzieliny.

Materiał do badania

 • wydzielina z nosa

Metoda badania

 • badanie mikroskopowe

Eozynofile w wymazie z nosa normy (wartości referencyjne)

 •  <10% eozynofilii

Eozynofile podwyższone

Zwiększona ilość eozynofilii w wydzielinach z nosa oznacza, że pacjent cierpi prawdopodobnie z powodu alergicznego nieżytu nosa (katar pochodzenia alergicznego) lub astmy alergicznej.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice