Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Eozynofile w wymazie z nosa

Dowiedz się więcej

Eozynofile to komórki układu odpornościowego związane z reakcjami alergicznymi i innymi procesami zapalnymi. Ich liczba wzrasta również w zakażeniach pasożytniczych.

Alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszą chorobą alergiczną. Z jego powodu na uciążliwe objawy narażone jest około 10% światowej populacji, a odsetek ten rośnie z każdym rokiem.

Badanie wydzieliny z nosa pod kątem obecności eozynofili jest ważną częścią procesu diagnostycznego w identyfikacji i leczeniu nieżytu nosa niewiadomego pochodzenia.

Eozynofile – cel badania

Badanie wydzieliny z nosa na obecność eozynofilii pomoże ustalić, czy katar jest pochodzenia alergicznego czy innego. Obecność eozynofilii w wydzielinie z nosa jest oznaką reakcji alergicznej na różne czynniki środowiskowe, a także leki. Badanie jest często stosowane w alergologii ze względu na jego łatwość i stosunkowo nieinwazyjny charakter.

Eozynofile – kiedy wykonać badanie

Zaleca się badanie wydzieliny z nosa na obecność eozynofilii przy objawach charakterystycznych dla alergicznego nieżytu nosa:

  • kichanie;
  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa;
  • wyciek wodnistej wydzieliny z oczu bez wyraźnego powodu;
  • swędzenie nosa lub oczu;
  • kaszel;
  • ból lub swędzenie gardła;
  • cienie pod oczami;
  • częste bóle głowy;
  • łatwa męczliwość;
  • bardzo sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra, na której pojawiają się pęcherze, a następnie blakną.

Zwykle jeden lub więcej z powyższych objawów pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem. Niektóre dolegliwości, takie jak bóle głowy i zmęczenie, pojawiają się dopiero po dłuższym pobycie w środowisku bogatym w czynnik drażniący. Niektórzy pacjenci doświadczają objawów tylko, gdy stężenie alergenu jest bardzo wysokie, inni mają objawy przez cały rok. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z alergologiem.

Przygotowanie do badania

  • pacjent musi wydmuchać nos przed pobraniem wydzieliny.

Materiał do badania

  • wydzielina z nosa

Metoda badania

  • badanie mikroskopowe

Eozynofile w wymazie z nosa normy (wartości referencyjne)

  •  <10% eozynofilii

Eozynofile podwyższone

Zwiększona ilość eozynofilii w wydzielinach z nosa oznacza, że pacjent cierpi prawdopodobnie z powodu alergicznego nieżytu nosa (katar pochodzenia alergicznego) lub astmy alergicznej.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice