Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Przeciwciała anty HCV

Dowiedz się więcej

Przeciwciała anty HCV (przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C) to badanie, które wykazuje obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV).

Wirus zapalenia wątroby typu C jest przenoszony przez naruszenie ciągłości tkanek- kontakt z krwią zainfekowaną wirusem (np. transfuzję) lub zakażonymi przedmiotami (przy użyciu zwykłych igieł i strzykawek, igieł do tatuażu, niewłaściwie sterylizowanych narzędzi chirurgicznych i dentystycznych, przyborów kosmetyczno-higienicznych).

Ryzyko zarażenia się wirusem wzrasta w sytuacji uszkodzeń, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych narządów płciowych, odbytu lub jamy ustnej. Możliwe jest zakażenie poprzez kontakt seksualny. Wirus nie przenosi się z mlekiem matki w trakcie karmienia piersią, ale może zostać przekazany w trakcie porodu. Natomiast nie jest on w stanie przenieść się przez kontakt z pacjentem z wirusowym zapaleniem wątroby typu C drogą powietrzną czy kropelkową.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C występuje jako ostra infekcja, która w ponad 80% przypadków przechodzi w przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C- stopniowo uszkadza ono miąższ wątroby i prowadzi do jej marskości ze wszystkimi powikłaniami. Zakażenie wirusem jest też jednym z czynników ryzyka rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Istnieje możliwość infekcji bezobjawowej, początkowo zakażenie HCV może nie dawać żadnych objawów i z tego powodu pozostać niewykryte przez wiele lat. W miarę skrytego rozwoju marskości wątroby, chorzy mogą obserwować postępujące osłabienie i niespecyficzne kłopoty gastryczne, nie sposób jednak połączyć ich bezpośrednio z WZW typu C bez wykonania potrzebnych badań.

Przeciwciała anty HCV – kiedy wykonać badanie

Przeciwciała anty HCV jest badaniem zalecanym jako element wczesnego zapobiegania nowotworom i rozwojowi marskości wątroby u pacjentów z grup ryzyka- podejrzenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

Pacjenci uskarżający się na wczesne objawy marskości wątroby (utrata apetytu, problemy gastryczne, zmiana rytmu wypróżnień, apatia, senność, zwiększenie obwodu w pasie) powinni zostać poddani badaniu anty HCV przesiewowemu.

Natomiast przy bardziej zaawansowanych objawach świadczących o niewydolności wątroby (obrzęki, żółtaczka, swędzenie, wybroczyny na ciele, stwierdzone nieprawidłowe wartości aminotransferaz) oprócz wykonania badania przeciwciał anty HCV, jest niezbędna pogłębiona diagnostyka.

Obecne testy serologiczne wykrywają przeciwciała średnio 7-8 tygodni po wystąpieniu infekcji. W przypadku spontanicznego wyeliminowania infekcji, przeciwciała anty HCV mogą być obecne przez całe życie lub ich miano będzie stopniowo zmniejszać się, aż zniknie w ciągu kilku lat. Gdy badanie zlecane jest np. profilaktycznie po zabiegu operacyjnym, należy wykonać je po odpowiednim okresie czasu od domniemanego momentu zakażenia.

Przeciwciała anty HCV cena | Kup badanie online

 

Przeciwciała anty HCV  – kto powinien wykonać?

Badanie HCV powinni wykonać:

 • pacjenci z podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych (AST, ALT);
 • pacjenci z rozpoznaniem ostrego lub przewlekłego zapalenia wątroby (wraz z badaniami na zapalenie wątroby typu A, B, E);
 • ludzie z grup ryzyka – osoby uzależnione od narkotyków, wstrzykiwanych dożylnie (wraz z testami na zapalenie wątroby typu B i HIV);
 • pacjenci HIV-dodatni (wraz z testem na zapalenie wątroby typu B);
 • dawcy krwi
 • osoby z marskością wątroby o nieznanej przyczynie (w celu jej wyjaśnienia);
 • pacjenci z historią zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C;
 • kobiety w ciąży;
 • dzieci matek ze zdiagnozowanym HCV.
 • osoby stale dializowane.
 • lekarze i pielęgniarki zabiegowe, ratownicy medyczni, pracownicy laboratoriów diagnostycznych

Przeciwciała anty HCV – materiał do badania

 • krew żylna

Metoda badania

 • test immunoenzymatyczny ELISA

Przeciwciała anty HCV norma

 • niereaktywny

Przeciwciała anty HCV wyniki

Stwierdzenie obecności przeciwciał: anty-HCV (+) pozytywny

Wykrywanie przeciwciał anty HCV nie pozwala na rozróżnienie między obecną a przeszłą infekcją. Aby potwierdzić diagnozę aktywnego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, konieczne jest wykonanie testu HCV-RNA (oznaczenie miana wirusa).

Fałszywie pozytywne wyniki mogą wystąpić w chorobach autoimmunologicznych (80% przypadków przewlekłego autoimmunologicznego aktywnego zapalenia wątroby), guzowatym zapaleniu wielostawowym, obecności czynnika reumatoidalnego, hipergammaglobulinemii, paraproteinemii i innych.

Wyniki fałszywie ujemne obserwuje się w przypadku upośledzenia odporności (u pacjentów HIV-pozytywnych), a także po wielokrotnym zamrażaniu i rozmrażaniu lub przedłużonym przechowywaniu próbek krwi.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice