Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Helicobacter pylori test jakościowy

Dowiedz się więcej

Helicobacter pylori test jakościowy

Helicobacter pylori to bakteria, która odpowiedzialna jest za wywoływanie chorób układu pokarmowego człowieka, z czego najważniejszą są wrzody żołądka. Rozwija i namnaża się ona wewnątrz błony śluzowej żołądka, co chroni ja przed działaniem kwasu solnego, który znajduje się w żołądku. Ponadto helicobacter pylori posiada umiejętność produkcji enzymu ureazy, który umożliwia zachodzenie reakcji neutralizujących bardzo kwaśne (niskie) pH soku żołądkowego- cecha ta jest wykorzystywana w jednym z testów diagnostycznych.

Duża część ogólnej populacji jest zakażona tą bakterią (procent ten zależy od tego, czy mówimy o krajach wysokorozwiniętych, czy rozwijających się, w tych drugich może dochodzić nawet do 70%), ale nie zawsze obecność tej bakterii w organizmie wywołuje określone choroby, które mogłyby dawać objawy.

Helicobacter pylori test jakościowy – kiedy wykonać?

Ten test diagnostyczny umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie obecności we krwi badanej osoby specyficznych przeciwciał, które wskazywałyby na obecność helicobacter pylori w jej organizmie. Przeciwciała to związki produkowane przez komórki układu odpornościowego gospodarza w odpowiedzi na zakażenie określonym patogenem- w tym wypadku jest to helicobacter pylori. To badanie nie umożliwia pomiaru dokładnych stężeń przeciwciał, określa tylko czy występują. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy wykonać dodatkowe, bardziej dokładne badania, szczególnie jeśli występują nasilone objawy chorobowe.

Niektóre z chorób, za jakie odpowiedzialne mogą być bakterie helicobacter pylori to:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka, które najczęściej przekształca się w formę przewlekłą
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • rak żołądka, którego ryzyko wystąpienia znacznie wzrasta w przypadku infekcji helicobacter pylori
  • chłoniak MALT- pewien rodzaj nowotworu, który dotyka przewodu pokarmowego

Helicobacter pylori test jakościowy – kto powinien wykonać?

Wykonanie tego badania może potwierdzić kontakt pacjenta z tym patogenem, jednak nie dostarcza ono informacji jak dawno temu doszło do zakażenia oraz w jakiej fazie infekcji obecnie się znajduje. Badanie jest często wykonywane jako prosty, szybki i nieinwazyjny sposób wstępnego potwierdzenia diagnozy wrzodów żołądka o podłożu bakteryjnym, przy występowaniu pełnego zestawu objawów klinicznych, wymaga on jednak często dodatkowego potwierdzenia. Badanie to nie jest zbyt skuteczne w ocenie postępów i skuteczności leczenia, gdyż przeciwciała mogą utrzymywać się na wysokim poziomie nawet do pół roku po całkowitym wyeliminowaniu bakterii helicobacter pylori z organizmu pacjenta.

Objawami chorób, które mogą być wywoływane przez helicobacter pylori, i które powinny skierować pacjenta w stronę diagnostyki gastroenterologicznej są:

  • ból brzucha (szczególnie okolicy żołądka), który ustępuje po jedzeniu
  • nudności
  • wzdęcia
  • zarzucanie treści pokarmowej (refluks)
  • biegunki na przemian z zaparciami

Helicobacter pylori test jakościowy cena | Kup badanie online

 

Helicobacter pylori test jakościowy norma

Za normę uważa się wynik ujemny, chociaż obecność tej bakterii w organizmie niekoniecznie oznacza występowanie danych chorób- u ok. 90% nosicieli nie występują jakiejkolwiek objawy. Jeżeli jednak są obecne objawy chorobowe, a test potwierdzi kolonizację przewodu pokarmowego przez helicobacter pylori wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie eradykacyjne, które dość skutecznie jest w stanie usunąć tę bakterię z organizmu oraz skutkować znaczą poprawą jakości życia pacjenta, poprzez wyeliminowanie objawów chorobowych.

Schemat leczenia i czas jego trwania dobierany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od prezentowanych objawów klinicznych, czasu trwania infekcji oraz innych parametrów. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia uzyskanych w ten sposób wyników. Dlatego też zawsze należy konsultować je ze specjalistą, aby skutecznie zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze w przebiegu zakażenia helicobacter pylori.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice