Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Helicobacter pylori test jakościowy

Dowiedz się więcej

Helicobacter pylori test jakościowy

Helicobacter pylori to bakteria, która odpowiedzialna jest za wywoływanie chorób układu pokarmowego człowieka, z czego najważniejszą są wrzody żołądka. Rozwija i namnaża się ona wewnątrz błony śluzowej żołądka, co chroni ja przed działaniem kwasu solnego, który znajduje się w żołądku. Ponadto helicobacter pylori posiada umiejętność produkcji enzymu ureazy, który umożliwia zachodzenie reakcji neutralizujących bardzo kwaśne (niskie) pH soku żołądkowego- cecha ta jest wykorzystywana w jednym z testów diagnostycznych.

Duża część ogólnej populacji jest zakażona tą bakterią (procent ten zależy od tego, czy mówimy o krajach wysokorozwiniętych, czy rozwijających się, w tych drugich może dochodzić nawet do 70%), ale nie zawsze obecność tej bakterii w organizmie wywołuje określone choroby, które mogłyby dawać objawy.

Helicobacter pylori test jakościowy – kiedy wykonać?

Ten test diagnostyczny umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie obecności we krwi badanej osoby specyficznych przeciwciał, które wskazywałyby na obecność helicobacter pylori w jej organizmie. Przeciwciała to związki produkowane przez komórki układu odpornościowego gospodarza w odpowiedzi na zakażenie określonym patogenem- w tym wypadku jest to helicobacter pylori. To badanie nie umożliwia pomiaru dokładnych stężeń przeciwciał, określa tylko czy występują. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy wykonać dodatkowe, bardziej dokładne badania, szczególnie jeśli występują nasilone objawy chorobowe.

Niektóre z chorób, za jakie odpowiedzialne mogą być bakterie helicobacter pylori to:

  • zapalenie błony śluzowej żołądka, które najczęściej przekształca się w formę przewlekłą
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • rak żołądka, którego ryzyko wystąpienia znacznie wzrasta w przypadku infekcji helicobacter pylori
  • chłoniak MALT- pewien rodzaj nowotworu, który dotyka przewodu pokarmowego

Helicobacter pylori test jakościowy – kto powinien wykonać?

Wykonanie tego badania może potwierdzić kontakt pacjenta z tym patogenem, jednak nie dostarcza ono informacji jak dawno temu doszło do zakażenia oraz w jakiej fazie infekcji obecnie się znajduje. Badanie jest często wykonywane jako prosty, szybki i nieinwazyjny sposób wstępnego potwierdzenia diagnozy wrzodów żołądka o podłożu bakteryjnym, przy występowaniu pełnego zestawu objawów klinicznych, wymaga on jednak często dodatkowego potwierdzenia. Badanie to nie jest zbyt skuteczne w ocenie postępów i skuteczności leczenia, gdyż przeciwciała mogą utrzymywać się na wysokim poziomie nawet do pół roku po całkowitym wyeliminowaniu bakterii helicobacter pylori z organizmu pacjenta.

Objawami chorób, które mogą być wywoływane przez helicobacter pylori, i które powinny skierować pacjenta w stronę diagnostyki gastroenterologicznej są:

  • ból brzucha (szczególnie okolicy żołądka), który ustępuje po jedzeniu
  • nudności
  • wzdęcia
  • zarzucanie treści pokarmowej (refluks)
  • biegunki na przemian z zaparciami

Helicobacter pylori test jakościowy cena | Kup badanie online

 

Helicobacter pylori test jakościowy norma

Za normę uważa się wynik ujemny, chociaż obecność tej bakterii w organizmie niekoniecznie oznacza występowanie danych chorób- u ok. 90% nosicieli nie występują jakiejkolwiek objawy. Jeżeli jednak są obecne objawy chorobowe, a test potwierdzi kolonizację przewodu pokarmowego przez helicobacter pylori wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie eradykacyjne, które dość skutecznie jest w stanie usunąć tę bakterię z organizmu oraz skutkować znaczą poprawą jakości życia pacjenta, poprzez wyeliminowanie objawów chorobowych.

Schemat leczenia i czas jego trwania dobierany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od prezentowanych objawów klinicznych, czasu trwania infekcji oraz innych parametrów. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w celu potwierdzenia uzyskanych w ten sposób wyników. Dlatego też zawsze należy konsultować je ze specjalistą, aby skutecznie zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze w przebiegu zakażenia helicobacter pylori.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice