Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Mukopolisacharydoza

Dowiedz się więcej

Mukopolisacharydoza łańcuch DNA

Mukopolisacharydoza (zwaną chorobą Morquio) należy do grupy chorób lizosomalnych spowodowanych niedoborem enzymów rozkładających glikozaminoglikany (mukopolisacharydy). Szacowana częstość występowania wynosi około 1:20.000 urodzeń. Nadmiar mukopolisacharydów jest odkładany w tkankach, prowadząc do uszkodzeń wielonarządowych, część jest wydalana z moczem w sposób charakterystyczny dla danej choroby.

Co to jest Mukopolisacharydoza?

Choroba Morquio typu B jest spowodowana mutacją w genie beta-galaktozydazy 1 (GLB1) na chromosomie 3p21, występuje mutacja powtarzalna (Trp273Leu), pozostałe są rozproszone w różnych regionach genu. Dziedziczenie recesywne. Typ B mukopolisacharydozy IV ma nieco łagodniejszy przebieg i późniejszy początek od typu A.

Mukopolisacharydoza objawy

Początek objawów obserwowany jest od 3 r.ż., zwykle jest to zahamowanie wzrastania i niskorosłość, kifoskolioza z deformacja klatki piersiowej, nieprawidłowy rozwój nasad kości długich, koślawość kolan, płaskostopie, osłabienie kończyn dolnych. Zmianom kostnym towarzyszy łagodna dysmorfia, zmętnienie rogówki i niekiedy uszkodzenie zastawek serca oraz osłabienie słuchu. Rozwój intelektualny w granicach normy, brak zaburzeń neurologicznych (poza kompresją kręgosłupa), ostateczny niski wzrost wieku dorosłym, niska masa ciała (od 2 dekady), znacznego stopnia kalectwo i trudności z chodzeniem, wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe. Chorzy przeżywają do wieku dorosłego. W moczu stwierdza się duże ilości mukopolisacharydów (siarczan keratanu), którego ilość zmniejsza się z wiekiem; w badaniach rentgenowskich zmiany typu dysostosis multiplex.

Mukopolisacharydoza badanie:

  • diagnostyka przypadków niskorosłości rozpoczynających się od wieku dziecięcego, połączonego z deformacją kręgosłupa, klatki piersiowej i dużych stawów, zwłaszcza w przypadkach z towarzyszącym zmętnieniem rogówki, obecnością mukopolisacharydów w moczu lub występujących rodzinnie;
  • diagnostyka różnicowa łagodnych postaci mukopolisacharydoz bez towarzyszącego upośledzenia umysłowego (zwłaszcza typu VI i VII) lub rzadkich dysplazji kostnych z niskorosłością;
  • diagnostyka przypadków nieimmunologicznego obrzęku płodu narastającego po 16 tygodniu ciąży (do rozważenia);
  • badania rodzinne: wykrycie mutacji genu GLB1 u krewnego w rodzinach z niskorosłością i dysplazją kostną, istnieje możliwość zastosowania w badaniach prenatalnych.

Test jest dostępny w 2 wariantach, zwykle kolejno stosowanych:

  • GLB1-2A: analiza mutacji w genie GLB1 w eksonach 2, 3 ,8, 12, 14, 15 (test 1 rzutu);
  • GLB1-2B: analiza mutacji w genie GLB1 w eksonach 1, 4-7, 9-11, 13, 16 (test 2 rzutu).

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice