Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM

Dowiedz się więcej

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM – co to jest?

Mycoplasma pneumoniae to niewielka bakteria o bardzo specyficznej budowie, która odpowiedzialna jest za wywoływanie niektórych typów zapaleń płuc, szczególnie u małych dzieci. Do zakażenia tą bakterią dochodzi na drodze kropelkowej, czyli poprzez kichanie, kasłanie itd. Zapalenie płuc to nie jedyna choroba, którą może wywoływać mycoplasma pneumoniae- może być także czynnikiem etiologicznym zapalenie oskrzeli i górnych dróg oddechowych.

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM – kiedy wykonać?

Badanie to polega na oznaczeniu stężeń przeciwciał klasy IgM skierowanych przeciwko bakteriom mycoplasma pneumoniae. Są to specjalne białka produkowane przez komórki będące częścią układu odpornościowego człowieka, w odpowiedzi na infekcję tym konkretnym patogenem. Wykrycie przeciwciał klasy IgM świadczy o niedawnym zakażeniu oraz o obecnie trwającej infekcji, jako że pojawiają one we krwi od 2 do 21 dni po wniknięciu bakterii do organizmu. To badanie, w połączeniu z oznaczeniami poziomów przeciwciał innych klas, dostarcza znaczących informacji na temat przebiegu choroby oraz umożliwia przewidywanie jej dalszych postępów. Zaleca się wykonanie tego badania kilkukrotnie, w regularnych odstępach czasowych w celu oceny zmiany dynamiki zakażenie oraz oceny skuteczności leczenia.

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM – kto powinien wykonać?

Choroby wywoływane przez tę bakterię mogą mieć dość łagodny przebieg u dorosłych, ale często wykazują poważne komplikacje u dzieci i osób starszych. Objawy infekcji płuc wywołanej mycoplasma pneumoniae nie są typowe dla bakteryjnych zapaleń tych narządów. Do objawów tej choroby należą:

  • suchy kaszel
  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle stawowo-mięśniowe

Poza tym, w przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych, objawy są dość typowe:

  • ból gardła
  • kaszel
  • gorączka
  • katar
  • ból głowy
  • ból mięśni
  • ogólne pogorszenie samopoczucia

Wykonanie badanie przeciwciał klasy IgM skierowanych przeciwko bakteriom mycoplasma pneumoniae jest zalecane jako jedno z badań służących potwierdzeniu diagnozy choroby oraz umożliwia wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii.

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM cena | Kup online

 

Mycoplasma pneumoniae przeciwciała IgM norma

Ratio

  • ujemny < 0,8
  • wątpliwy 0,8 – 1,1
  • dodatni > 1,1

Jeżeli są one obecne, to należy wykonać dodatkowe badania zestawiające je z poziomami innych przeciwciał oraz powtórzyć je po jakimś czasie w celu oceny dynamiki zmian ich stężeń, co pośrednio służy także ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii, której czas trwania oraz dokładne dawki leków są określane na podstawie indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Wyniki tego, jak i każdego innego testu diagnostycznego, powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, w celu zestawienia ich z obrazem klinicznym prezentowanym przez pacjenta, historią przebiegu jego choroby oraz w celu skutecznego zaplanowania dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice