Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta

Dowiedz się więcej

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – co to jest?

Bateryjne zapalenie pochwy (BV, waginoza) to zespół kliniczny wynikający z zastąpienia normalnie dominujących w pochwie pałeczek kwasu mlekowego (bakterii Lactobacillus) przez zwiększoną ilość bakterii beztlenowych (Gardenella, Bacterioides, Mobiluncus). Te ostatnie, fizjologicznie również są obecne w pochwie, ale w niewielkich ilościach. Jednak w przypadku zaistnienia pewnych czynników ryzyka, równowaga bakteryjna zostaje zachwiana i, normalnie nie powodujące problemów drobnoustroje, zaczynają się nadmiernie namnażać. U większości kobiet taki stan nie daje nasilonych objawów, ale część z nich będzie odczuwać dolegliwości z powodu upławów o nieprzyjemnym zapachu i zgłosi się do lekarza w celu konsultacji.

Częstość występowania bakteryjnego zapalenia pochwy w różnych populacjach na całym świecie waha się w granicach 10–30%, co czyni z BV jedną z najczęstszych przyczyn infekcji narządów rodnych u kobiet. Niektóre z nich doświadczą tylko przejściowych zmian mikrobiologicznych w pochwie, podczas gdy u innych będą one nawracać. Ryzyko rozwoju i przedłużania się waginozy wzrasta w przypadku niestosowania prezerwatyw podczas stosunków, wielu różnych partnerów seksualnych. W takich sytuacjach BV może zwiększać szansę na nabycie niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, ale też sprzyjać powikłaniom po operacjach ginekologicznych czy w przyszłości w przebiegu ciąży. Część infekcji ustąpi samoistnie, ale te wyjątkowo uporczywe będą wymagały zastosowania dłużej antybiotykoterapii.

Waginozę można diagnozować na wiele sposobów. Podstawę stanowi badanie mikroskopowe wydzieliny pod kątem zmian w ogólnej przewadze bakterii. Skala Nugenta to specjalnie opracowany system punktacji służący do oceny wybarwionych metodą Grama wymazów z pochwy.

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – kiedy wykonać?

Badanie jest wykonywanie w celu diagnostyki różnicowej infekcji intymnych – a w szczególności potwierdzania lub wykluczania obecności waginozy (bakteryjnego zapalenia pochwy), w obecności charakterystycznych objawów zakażenia. Dodatkowo, po zakończonym leczeniu może pomóc w określeniu, czy doszło do całkowitego ustąpienia zakażenia i powrotu równowagi w składzie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Test może być wykonywany jako alternatywa dla klasycznej mikroskopowej oceny czystości pochwy, w której by stwierdzić waginozę poszukuje się w rozmazie „komórek jeżowych” (wskaźnikowych, komórek nabłonka pokrytych dużą ilością małych bakterii).

Ponadto, w przypadku nawracających zakażeń o niepewnej przyczynie, które nie ustąpiły po zastosowaniu standardowego schematu terapii, może okazać się konieczne wykonanie posiewu materiału pobranego z pochwy.

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – kto powinien wykonać?

Wszystkie kobiety z objawami mogącymi sugerować bakteryjne zapalenie pochwy. Większość pacjentek zgłasza się do lekarza z powodu „rybiego” zapachu z pochwy i/lub wzrostu ilości wodnistej, szarej wydzieliny z pochwy. Czasem jest obecne również podrażnienie (obrzęk, zaczerwienienie, świąd sromu). Jednak z odróżnieniu od infekcji grzybiczych, bakteryjnych przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, chlamydia) czy rzęsistkowicy, w przebiegu zakażenia nie występują dyskomfort podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku czy ucisk w obrębie podbrzusza.

Dodatkowo, w badaniu ginekologicznym na istnienie waginozy wskazywać mogą wzrost pH (powyżej 4,5) oraz pozytywny test zapachowy (wydzielanie nieprzyjemnego zapachu po dodaniu roztworu KOH do próbki pobranej z pochwy).

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – interpretacja wyniku

Materiał pobrany z pochwy nanosi się na szkiełka mikroskopowe, a następnie barwi metodą Grama – w celu uwidocznienia różnych rodzajów bakterii. Następnie, doświadczony diagnosta ogląda preparat w powiększeniu i ocenia go pod kątem liczby zaobserwowanych poszczególnych rodzajów drobnoustrojów, co przekłada się na określony wynik w skali punktowej wg Nugenta. Dzięki temu możliwe jest określenie proporcji ilości konkretnych bakterii w składzie flory pochwy i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Według kryterii Nugenta ocenia się 3 rodzaje bakterii: Lactobacillus, Bacteroides/Gardnerella i Mobiluncus. Ilość każdej z nich w preparacie jest oceniana w skali 0-4 (Lactobacillus, Bacterioides/Gardenella) lub 0-2 (Mobiluncus). Następnie wyniki dodaje się i uzyskuje rezultat w zakresie od 0-10:

  • 0–3 wyklucza obecność waginozy
  • 4–6 to wynik graniczny, wątpliwy
  • 7+ z dużym prawdopodobieństwem potwierdza rozpoznanie bakteryjnego zapalenia pochwy.

Aby zwiększyć wiarygodność badania, ogląda się 10-20 preparatów, każdy z nich oddzielnie ocenia, a potem wynik uśrednia.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice