Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta

Dowiedz się więcej

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – co to jest?

Bateryjne zapalenie pochwy (BV, waginoza) to zespół kliniczny wynikający z zastąpienia normalnie dominujących w pochwie pałeczek kwasu mlekowego (bakterii Lactobacillus) przez zwiększoną ilość bakterii beztlenowych (Gardenella, Bacterioides, Mobiluncus). Te ostatnie, fizjologicznie również są obecne w pochwie, ale w niewielkich ilościach. Jednak w przypadku zaistnienia pewnych czynników ryzyka, równowaga bakteryjna zostaje zachwiana i, normalnie nie powodujące problemów drobnoustroje, zaczynają się nadmiernie namnażać. U większości kobiet taki stan nie daje nasilonych objawów, ale część z nich będzie odczuwać dolegliwości z powodu upławów o nieprzyjemnym zapachu i zgłosi się do lekarza w celu konsultacji.

Częstość występowania bakteryjnego zapalenia pochwy w różnych populacjach na całym świecie waha się w granicach 10–30%, co czyni z BV jedną z najczęstszych przyczyn infekcji narządów rodnych u kobiet. Niektóre z nich doświadczą tylko przejściowych zmian mikrobiologicznych w pochwie, podczas gdy u innych będą one nawracać. Ryzyko rozwoju i przedłużania się waginozy wzrasta w przypadku niestosowania prezerwatyw podczas stosunków, wielu różnych partnerów seksualnych. W takich sytuacjach BV może zwiększać szansę na nabycie niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, ale też sprzyjać powikłaniom po operacjach ginekologicznych czy w przyszłości w przebiegu ciąży. Część infekcji ustąpi samoistnie, ale te wyjątkowo uporczywe będą wymagały zastosowania dłużej antybiotykoterapii.

Waginozę można diagnozować na wiele sposobów. Podstawę stanowi badanie mikroskopowe wydzieliny pod kątem zmian w ogólnej przewadze bakterii. Skala Nugenta to specjalnie opracowany system punktacji służący do oceny wybarwionych metodą Grama wymazów z pochwy.

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – kiedy wykonać?

Badanie jest wykonywanie w celu diagnostyki różnicowej infekcji intymnych – a w szczególności potwierdzania lub wykluczania obecności waginozy (bakteryjnego zapalenia pochwy), w obecności charakterystycznych objawów zakażenia. Dodatkowo, po zakończonym leczeniu może pomóc w określeniu, czy doszło do całkowitego ustąpienia zakażenia i powrotu równowagi w składzie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Test może być wykonywany jako alternatywa dla klasycznej mikroskopowej oceny czystości pochwy, w której by stwierdzić waginozę poszukuje się w rozmazie „komórek jeżowych” (wskaźnikowych, komórek nabłonka pokrytych dużą ilością małych bakterii).

Ponadto, w przypadku nawracających zakażeń o niepewnej przyczynie, które nie ustąpiły po zastosowaniu standardowego schematu terapii, może okazać się konieczne wykonanie posiewu materiału pobranego z pochwy.

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – kto powinien wykonać?

Wszystkie kobiety z objawami mogącymi sugerować bakteryjne zapalenie pochwy. Większość pacjentek zgłasza się do lekarza z powodu „rybiego” zapachu z pochwy i/lub wzrostu ilości wodnistej, szarej wydzieliny z pochwy. Czasem jest obecne również podrażnienie (obrzęk, zaczerwienienie, świąd sromu). Jednak z odróżnieniu od infekcji grzybiczych, bakteryjnych przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, chlamydia) czy rzęsistkowicy, w przebiegu zakażenia nie występują dyskomfort podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku czy ucisk w obrębie podbrzusza.

Dodatkowo, w badaniu ginekologicznym na istnienie waginozy wskazywać mogą wzrost pH (powyżej 4,5) oraz pozytywny test zapachowy (wydzielanie nieprzyjemnego zapachu po dodaniu roztworu KOH do próbki pobranej z pochwy).

Ocena biocenozy pochwy w skali Nugenta – interpretacja wyniku

Materiał pobrany z pochwy nanosi się na szkiełka mikroskopowe, a następnie barwi metodą Grama – w celu uwidocznienia różnych rodzajów bakterii. Następnie, doświadczony diagnosta ogląda preparat w powiększeniu i ocenia go pod kątem liczby zaobserwowanych poszczególnych rodzajów drobnoustrojów, co przekłada się na określony wynik w skali punktowej wg Nugenta. Dzięki temu możliwe jest określenie proporcji ilości konkretnych bakterii w składzie flory pochwy i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Według kryterii Nugenta ocenia się 3 rodzaje bakterii: Lactobacillus, Bacteroides/Gardnerella i Mobiluncus. Ilość każdej z nich w preparacie jest oceniana w skali 0-4 (Lactobacillus, Bacterioides/Gardenella) lub 0-2 (Mobiluncus). Następnie wyniki dodaje się i uzyskuje rezultat w zakresie od 0-10:

  • 0–3 wyklucza obecność waginozy
  • 4–6 to wynik graniczny, wątpliwy
  • 7+ z dużym prawdopodobieństwem potwierdza rozpoznanie bakteryjnego zapalenia pochwy.

Aby zwiększyć wiarygodność badania, ogląda się 10-20 preparatów, każdy z nich oddzielnie ocenia, a potem wynik uśrednia.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice