Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM

Dowiedz się więcej

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – co to jest?

Przeciwciała to białka, które produkowane są przez komórki ludzkiego układu odpornościowego. Występują one w kilku podklasach (IgA, IgM, IgD, IgE i IgG), które różnią się szczegółami budowy i miejscem występowania. W prawidłowych warunkach są one tworzone pod wpływem kontaktu z obcym patogenem, jako odpowiedź na infekcje. Mają one za zadanie zwalczanie go i ułatwienie organizmowi walkę z zakażeniem. W przebiegu niektórych chorób jednak są one produkowane przeciwko komórkom i związkom własnego organizmu – mówimy wówczas o autoprzeciwciałach w przebiegu chorób autoimmunologicznych.

Przeciwciała przeciwko kardiolipinie są właśnie tego rodzaju immunoglobulinami. Występują one jako jedne z kilka wadliwych przeciwciał, w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego. Jest to zaburzenie, które może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia pacjenta, z czego jednymi z ważniejszych są trudności w przebiegu ciąży u kobiet.

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – kiedy należy wykonać?

W przebiegu zespołu antyfosfolipidowego (nazywanego także zespołem Hughesa) dochodzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko kilku związkom występujących w komórkach ludzkiego organizmu – szczególnie tym, które są obecne w ich błonach komórkowych. W wyniku działania tych nieprawidłowych immunoglobulin (IgM) dochodzi do zaburzeń krzepliwości krwi, a dokładniej jej nadkrzepliwości, która powoduje, że w krwiobiegu mogą powstawać zakrzepy, bez występowania uzasadnionej przyczyny.

Może to prowadzić do:

  • zakrzepicy, zarówno żył jak i naczyń tętniczych
  • u kobiet w ciąży – trudności z donoszeniem ciąży (poronień)
  • wzrostu ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy też zatorowość płucna
  • stan przedrzucawkowy podczas ciąży – zespół objawów charakteryzujący się znacznym wzrostem ciśnienia tętniczego oraz utratą białka przez nerki w znacznych ilościach

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM – kto powinien wykonać?

Oznaczenie stężenia przeciwciał kardiolipinowych podklasy IgM oraz wykrycie ich podwyższonych poziomów jest jednym z kilku kryteriów diagnostycznych niezbędnych do postawienia rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego. Dodatkowo należy wykonać badania obrazowe naczyń krwionośnych (np. za pomocą USG doppler) oraz zestawić otrzymane wyniki z obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta, gdyż nie zawsze obecność przeciwciał antykardiolipinowych świadczy o obecności zespołu antyfosfolipidowego.

Choroba ta ma nie do końca poznane podłoże – może mieć postać pierwotną, gdzie wywoływana jest przez mutacje określonych genów lub też wtórną, która występuje wraz z innymi chorobami, takimi jak np. AIDS, toczeń rumieniowaty układowy czy też niektóre nowotwory.

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM cena | Kup online

 

Przeciwciała przeciw kardiolipinie IgM wyniki

W przypadku otrzymania wyników potwierdzających zbyt wysokie poziomy przeciwciał antykardiolipinowych IgM oraz wykonania dodatkowych badań lekarz może (po zestawieniu ich z obrazem klinicznym oraz historią choroby) postawić rozpoznanie zespołu antyfosfolipidowego. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie dogłębnego procesu diagnostycznego i wdrożenie leczenia w przypadku kobiet, które dotychczas doświadczyły tzw. niepowodzeń położniczych, które w przypadku zespołu antyfosfolipidowego definiowane są jako trzy samoistne poronienia przed 10 tygodniem ciąży, przedwczesny poród (przed 34. tyg ciąży) prawidłowego płodu lub też samoistne obumarcie płodu po 10 tygodniu ciąży.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice