Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

RF jakościowo – odczyn lateksowy

Dowiedz się więcej

RF jakościowo – co to jest?

Czynnik reumatoidalny (ang. Rheumatoid factor, RF to rodzaj przeciwciała produkowanego przez układ odpornościowy przeciwko własnym elementom organizmu. Jego wykrycie jest istotną cechą diagnostyczną przede wszystkim w procesie rozpoznawania reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli choroby autoimmunologicznej, która dotyka układu kostnego człowieka, w szczególności tkanek tworzących stawy. Czynnik RF może być także obecny w przebiegu innych chorób autoimmunologicznych, choć nie jest wtedy tak charakterystycznym wskaźnikiem jak w przypadku RZS.

RF jakościowo – kiedy wykonać badanie?

Odczyn lateksowy to specyficzny rodzaj badania polegający na wykryciu krążącego we krwi pacjenta antygenu. W tym przypadku antygenem tym jest czynnik reumatoidalny. Jest to proste, podstawowe badanie przesiewowe, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie obecności tej substancji (badanie jakościowe). W celu potwierdzenia wykrycia i dokładniejszego określenia stężeń RF należy wykonać test ilościowy. Samo badanie odczynu lateksowego nie wystarczy do potwierdzenia diagnozy RZS, po otrzymaniu pozytywnego (dodatniego) wyniku tego badania należy wykonać badania dodatkowe, bardziej dokładne.

Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się symetrycznym zapaleniem tkanek tworzących stawy. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dotyka mniejsze stawy, takie jak międzypaliczkowe łączące kości palców. Nieleczona choroba prowadzi do trwałych deformacji dotkniętych nią tkanek, utratą funkcjonalności stawów, a jej powikłania mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta- stąd niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka.

RF jakościowo – kto powinien wykonać badanie?

Badanie opiera się na wykorzystaniu cząsteczek lateksu, które łącząc się z przeciwciałami RF dają zmianę zabarwienia na pasku testowym. Zlecany jest jako wczesna, szybka i łatwo dostępna wczesna metoda diagnostyczna RZS mająca na celu wykrycie RF we krwi pacjenta, co może kierunkować wykonywanie kolejnych badań.

Przede wszystkim badanie powinni wykonać pacjenci, którzy narażeni są na występowanie tej choroby (czynniki genetyczne, obecność RZS w rodzinie) oraz osoby, u których zaczęły występować pierwsze objawy, takie jak:

  • ból, obrzęk małych stawów (zazwyczaj rozpoczyna się od stawów międzypaliczkowych, czyli występujących w palcach dłoni)
  • sztywność poranna, ustępująca po „rozruszaniu” stawów
  • ból podczas wykonywania ruchów w dotkniętych stawach

Nasilenie i częstość występowania objawów zależy od długości trwania choroby.

RF jakościowo cena | Kup badanie online

 

RF jakościowo norma

U ok. 2% populacji może występować we krwi czynnik reumatoidalny bez manifestowania objawów chorobowych

RF jakościowo wyniki

Wynik pozytywny (obecność czynnika RF we krwi) wymaga dalszego potwierdzenia za pomocą bardziej dokładnych testów, które mają na celu także dokładniejsze określenie stężeń RF. Poza RZS czynnik reumatoidalny może być także obecny w przebiegu następujących chorób:

  • zespół Sjögrena
  • mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD)
  • toczeń rumieniowaty układowy
  • twardzina układowa

Jako że sam RF nie jest charakterystyczny dla jednej choroby wyniki badania zawsze powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, w tym przypadku lekarzem reumatologiem. Tylko połączenie badań z pełnym obrazem klinicznym objawów prezentowanych przez pacjenta, jego historią choroby oraz wynikami badań dodatkowych pozwala na dokładne zaplanowanie dalszego procesu diagnostyczno-leczniczego, który jest niezbędny w celu minimalizacji wystąpienia powikłań tego zespołu chorobowego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice