Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
scanactive badanie 2

Scanactive – pakiet badań dla aktywnych fizycznie

Spis treści

Charakterystyka badania ScanActive

Regularne uprawianie sportu przynosi szereg korzystnych zmian w organizmie – poprawia pracę układu krążenia i natlenienie tkanek, wspomaga wzrost mięśni i rozwój koordynacji ruchowej, redukuje stres i napięcie, dobrze wpływa na jakość snu, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość) czy przewlekłych (nowotwory, osteoporoza).

Jednak w przypadku nieodpowiedniego dobrania rodzaju i ilości uprawianego sportu, mieć on wpływ negatywny na funkcjonowanie całego organizmu – zbyt trudne ćwiczenia szybko mogą spowodować zniechęcenie, a zbyt intensywne tempo treningów oraz brak wystarczająco długiego procesu regeneracji skutkuje przetrenowaniem.

Do przyczyn naruszenia dobrostanu organizmu towarzyszącego aktywności fizycznej należą też źle zbilansowana dieta, nadużywanie kofeiny, niedosypianie. Osoby intensywnie trenujące są ponadto bardziej narażone na powstanie niedoborów pokarmowych (witamin, mikro i makroelementów), rozwój anemii czy zaburzeń hormonalnych (poziomów estrogenów w przypadku kobiet, androgenów u mężczyzn).

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport amatorsko lub zawodowo, powinieneś regularnie i kompleksowo kontrolować swoje ciało. Badania krwi to jeden z najprostszych, ale zarazem najważniejszych sposobów na monitorowanie postępów treningu oraz wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości, co może przełożyć się na poprawę wydajności, osiąganie lepszych rezultatów, ułatwienie regeneracji.

Pomiary wskaźników zawartych w pakiecie pomogą kompleksowo ocenić stan organizmu (w tym wykluczą istnienie zapalenia, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej lub niedożywienia), sprawdzą sprawność procesów metabolicznych (węglowodanów, tłuszczów), zapasy żelaza (ferrytyna), funkcję filtracyjną nerek (kreatynina).

O rozpadzie i uszkodzeniu mięśni mogą zaś świadczyć podwyższone poziomy kinazy kreatynowej oraz hormonu kortyzolu. Zwiększone stężenie tego ostatniego informuje również o poddaniu organizmowi nadmiernemu stresowi lub obciążeniu i powinno skłaniać do wydłużenia przerw między treningami.

ScanActive – kiedy wykonać badanie?

Test jest zalecany każdej aktywnej osobie, chcącej profilaktycznie sprawdzić stan swojego zdrowia, ale szczególnie osobom regularnie trenującym (zarówno sporty wytrzymałościowe, jak i siłowe), planującym zwiększenie intensywności ćwiczeń lub powrót do sportu po kontuzji bądź dłuższej przerwie, profesjonalnym sportowcom w okresie przygotowań do zawodów (maratończykom, triathlonistom).

Kto powinien wykonać badanie ScanActive

Osoby obserwujące u siebie objawy mogące świadczyć o rozwijających się zaburzeniach metabolizmu bądź przetrenowaniu:

 • osłabienie, złe samopoczucie
 • brak motywacji do ćwiczeń, zniechęcenie
 • zatrzymanie postępów w treningach
 • pogorszenie wydolności i tolerancji wysiłku,
 • duszność, kłucie w okolicy serca
 • zawroty i bóle głowy
 • bezsenność w nocy, senność w ciągu dnia
 • zestresowanie, rozdrażnienie
 • spadek apetytu, utrata wagi, wzmożone pragnienie
 • pogorszenie stanu skóry
 • bóle mięśni i stawów
 • częste kontuzje i ich powolne gojenie
 • spadek libido u mężczyzn
 • zaburzenia miesiączkowania u kobiet

Wszystkie obserwowane dolegliwości i wątpliwości co do stanu zdrowia sportowca lub amatora intensywnie trenującego, zawsze należy konsultować z lekarzem i trenerem, który w każdej sytuacji powinien kontrolować technikę ćwiczeń.

ScanActive – interpretacja wyników

Analiza odchyleń od normy w wynikach badań zawartych w pakiecie powinna zostać dokonana przez lekarza, który weźmie pod uwagę również aktualny stan osoby i zgłaszane przez nią objawy, historię chorób, rodzaj stosowanej diety i uprawianych przez nią sportów, stosowanych leków. Wczesna interwencja, czyli dobranie odpowiedniej suplementacji, zmiana intensywności treningów lub modyfikacja sposobu odżywiania, mogą korzystnie wpłynąć na wyniki sportowe, wesprzeć proces odbudowy organizmu, a co ważniejsze, zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń w przyszłości.

Scanctive cena | Kup badania dla sportowców

Facebook
LinkedIn
Twitter

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice