Scanactive 1 Basic – badanie
Regularne uprawianie sportu przynosi szereg korzystnych zmian w organizmie – poprawia pracę układu krążenia i natlenienie tkanek, wspomaga wzrost mięśni i rozwój koordynacji ruchowej, redukuje stres i napięcie, dobrze wpływa na jakość snu, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (takich jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość) czy przewlekłych (nowotwory, osteoporoza).
Jednak w przypadku nieodpowiedniego dobrania rodzaju i ilości uprawianego sportu, mieć on wpływ negatywny na funkcjonowanie całego organizmu – zbyt trudne ćwiczenia szybko mogą spowodować zniechęcenie, a zbyt intensywne tempo treningów oraz brak wystarczająco długiego procesu regeneracji skutkuje przetrenowaniem.
Do przyczyn naruszenia dobrostanu organizmu towarzyszącego aktywności fizycznej należą też źle zbilansowana dieta, nadużywanie kofeiny, niedosypianie. Osoby intensywnie trenujące są ponadto bardziej narażone na powstanie niedoborów pokarmowych (witamin, mikro i makroelementów), rozwój anemii czy zaburzeń hormonalnych (poziomów estrogenów w przypadku kobiet, androgenów u mężczyzn).
Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport amatorsko lub zawodowo, powinieneś regularnie i kompleksowo kontrolować swoje ciało. Badania krwi to jeden z najprostszych, ale zarazem najważniejszych sposobów na monitorowanie postępów treningu oraz wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości, co może przełożyć się na poprawę wydajności, osiąganie lepszych rezultatów, ułatwienie regeneracji.
Pomiary wskaźników zawartych w pakiecie pomogą kompleksowo ocenić stan organizmu (w tym wykluczą istnienie zapalenia, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej lub niedożywienia), sprawdzą sprawność procesów metabolicznych (węglowodanów, tłuszczów), zapasy żelaza (ferrytyna), funkcję filtracyjną nerek (kreatynina).
O rozpadzie i uszkodzeniu mięśni mogą zaś świadczyć podwyższone poziomy kinazy kreatynowej oraz hormonu kortyzolu. Zwiększone stężenie tego ostatniego informuje również o poddaniu organizmowi nadmiernemu stresowi lub obciążeniu i powinno skłaniać do wydłużenia przerw między treningami.
Scanctive 1 Basic – kiedy wykonać badanie?
Test jest zalecany każdej aktywnej osobie, chcącej profilaktycznie sprawdzić stan swojego zdrowia, ale szczególnie osobom regularnie trenującym (zarówno sporty wytrzymałościowe, jak i siłowe), planującym zwiększenie intensywności ćwiczeń lub powrót do sportu po kontuzji bądź dłuższej przerwie, profesjonalnym sportowcom w okresie przygotowań do zawodów (maratończykom, triathlonistom).
Scanctive 1 Basic – kto powinien wykonać badanie?
Osoby obserwujące u siebie objawy mogące świadczyć o rozwijających się zaburzeniach metabolizmu bądź przetrenowaniu:
- osłabienie, złe samopoczucie
- brak motywacji do ćwiczeń, zniechęcenie
- zatrzymanie postępów w treningach
- pogorszenie wydolności i tolerancji wysiłku,
- duszność, kłucie w okolicy serca
- zawroty i bóle głowy
- bezsenność w nocy, senność w ciągu dnia
- zestresowanie, rozdrażnienie
- spadek apetytu, utrata wagi, wzmożone pragnienie
- pogorszenie stanu skóry
- bóle mięśni i stawów
- częste kontuzje i ich powolne gojenie
- spadek libido u mężczyzn
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet
Wszystkie obserwowane dolegliwości i wątpliwości co do stanu zdrowia sportowca lub amatora intensywnie trenującego, zawsze należy konsultować z lekarzem i trenerem, który w każdej sytuacji powinien kontrolować technikę ćwiczeń.
Scanctive 1 Basic cena | Kup badania dla sportowców
ScanActive 1 Basic – interpretacja wyników
Analiza odchyleń od normy w wynikach badań zawartych w pakiecie powinna zostać dokonana przez lekarza, który weźmie pod uwagę również aktualny stan osoby i zgłaszane przez nią objawy, historię chorób, rodzaj stosowanej diety i uprawianych przez nią sportów, stosowanych leków.
Wczesna interwencja, czyli dobranie odpowiedniej suplementacji, zmiana intensywności treningów lub modyfikacja sposobu odżywiania, mogą korzystnie wpłynąć na wyniki sportowe, wesprzeć proces odbudowy organizmu, a co ważniejsze, zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń w przyszłości.