Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo

Diagnostyka koronawirusa - oferta specjalna

Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo wykrywa przeciwciała IgG i IgM. W przeciweństwie do jakościowego testu na przeciwciała koronawirusa, metoda półilościowa pozwala obserwować poziom tych przeciwciał tj. ich spadek, jak i wzrost. Wysoki poziom przeciwciał IgG a niski IgM mogą świadczyć o przebytej infekcji, natomiast duża ilość IgM a mała IgG mogą wskazywać na to, że zakażenie prawdopodobnie trwa.

Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo – co to jest?

Badanie wykrywa we krwi Pacjenta przeciwciała IgG i IgM. Najwcześniej pojawiają się przeciwciała IgM, nawet w ciągu kilku dni od momentu zakażenia. Ich oznaczenie powinno być wykonane minimum po 7 dniach, natomiast w przypadku przeciwciał IgG po 10-14 dniach. Jednak należy pamiętać, że okres ten może być o wiele dłuższy, co spowodowane jest to tzw. okienkiem serologicznym, czyli okresem pomiędzy dostaniem się wirusa do organizmu a produkcją przeciwciał przez układ odpornościowy.

Zgodnie z danymi po tygodniu od zakażenia u 40% pacjentów wykrywane są przeciwciała IgM i IgG. Natomiast po 15 dniach od momentu infekcji wykrywane są przeciwciała u 94,4% badanych, a w przypadku przeciwciał IgG u 79,8% pacjentów. Czułość i swoistość testów szacuje się na ponad 90 – 95%.

Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo kiedy wykonać?

Test na przeciwciała koronawirusa powinno się wykonać w następujących przypadkach:

  • kiedy istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z osobą zakażoną bezobjawowo
  • po zakończonej infekcji o objawach grypopodobnych, kiedy nie wykonywano testu na obecność koronawirusa
  • w celach profilaktycznych – osoby zdrowe chcące sprawdzić stan swojego zdrowia

Zobacz więcej informacji nt. tego, dlaczego warto wykonywać badania na przeciwciała koronawirusa. Znajdziesz je w naszym artykule.

UWAGA – osoby mające objawy koronawirusa SARS-CoV-2 nie powinny zgłaszać się do Punktu Pobrań Synevo. Wymagany jest pilny kontakt z najbliższą stacją sanitarno – epidemiologiczną lub szpitalem zakaźnym. Więcej tutaj

Test na przeciwciała koronawirusa gdzie wykonać?

Test wykonać można w każdej placówce Synevo. Pełna lista Punktów Pobrań dostępna jest tutaj.

Test na przeciwciała koronawirusa półilościowo cena

 

 

Test na przeciwciała koronawirusa wyniki

Wyniki testu dostępne są w Punkcie Pobrań lub online. Wydawane są w języku polskim i angielskim bez dodatkowych opłat.

Wynik pozytywny może wskazywać na przebytą infekcję lub trwające zakażenie. Może być też spowodowany innymi chorobami, kiedy to wytwarzane są przeciwciała lub szczepieniem przeciwko grypie.

Wynik ujemny świadczy o tym, że w organizmie nie zostały wytworzone przeciwciała.

Jednak nie wyklucza to zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Poziom przeciwciał mógł być zbyt niski lub organizm jeszcze ich nie wytworzył – okienko serologiczne. Zalecane jest ponowne wykonanie testu po 7 dniach.

Sprawdź też:

Test na koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19) RT-PCR

INFORMACJA Dowiedz się więcej:

Scroll Up